Życie w japońskim stylu

Inf. prasowa komentarzy: 0

Lubisz porządek, prostotę i funkcjonalne wnętrza dopracowane do ostatniego szczegółu? Jeśli tak, to na pewno zainteresuje Cię mieszkanie w stylu japońskim. Charakteryzuje go związek z naturą, do której odwołuje się wszystko – od użytych materiałów, przez kolorystykę, po dekoracje. Ale nic nie jest przesadzone. Wszystko opiera się tu na filozofii Wschodu, która szuka piękna w prostocie i życiu bez pozornych przyjemności.

Kawałek natury w każdym wnętrzu

Naturalne materiały są typowe dla stylu japońskiego. Popularne jest drewno, często używane w nieobrobionej formie, w naturalnych kolorach, choć może być i barwione, by nadać mu ciemniejszy odcień czerni lub czerwieni. Wykorzystywany jest również dość nietypowy materiał, czyli bambus, w tym do produkcji mebli, akcesoriów domowych czy podłóg. Drewnianej podłogi raczej nie trzeba przedstawiać, ale warto wspomnieć również o jej bambusowej alternatywie. Podłogi bambusowe to trwałe i atrakcyjne rozwiązanie, które jest obecnie dość popularne nawet poza Japonią. Poza wspomnianymi materiałami, w japońskich wnętrzach można spotkać także kamień, jedwab, a nawet papier ryżowy.

Jeśli chodzi o kolory, to często spotyka się jasne, naturalne odcienie, a także zielenie czy brązy. Bardzo popularny jest kontrast bieli i czerni, który wprowadza do wnętrza ciekawą równowagę.

W japońskich wnętrzach naturę reprezentują rośliny, zwłaszcza bonsai lub bambusy. Orchidee czy tradycyjne japońskie aranżacje kwiatowe, zwane ikebana, nie są wyjątkiem. Motywy te mogą pojawić się również na obrazach i tapetach.

Elastyczne i funkcjonalne umeblowanie

Wspomnieliśmy już, że japońskie wnętrza są zawsze funkcjonalne i uniwersalne. Potrzeba ta wynika z mniejszych układów niektórych mieszkań, w których przestrzeń musi być maksymalnie wykorzystana. Podczas gdy w jednej chwili masz do dyspozycji przestronny gabinet, to zaraz to samo pomieszczenie zamienia się w jadalnię, którą następnie modyfikujesz, tworząc salon przeznaczony do niezakłóconego relaksu po pracowitym dniu. Jeśli mieszkasz w jednopokojowym mieszkaniu, pokój ostatecznie będzie służył jako sypialnia. Niezbędny jest więc lekki, ponadczasowy mebel, który w razie potrzeby można łatwo przenieść. Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia, tak i tutaj nacisk położono na prostotę. Meble nie są zbyt ekscentryczne, zazwyczaj wybiera się monochromatyczne, o zwykłych kształtach i bez wyrazistych motywów.

Japończycy stąpają twardo przy ziemi przy urządzaniu swoich mieszkań – i to nie tylko w przenośni. Niskie meble są używane, aby utrzymać uczucie przewiewności w pomieszczeniu. W salonach często spotykamy niskie stoliki do herbaty – oczywiście z tradycyjnym zestawem do herbaty – przy których siada się na stołkach lub na poduszkach rozłożonych bezpośrednio na podłodze.

Następnie często pojawiają się futony, czyli zmienne materace, na których można wygodnie spać i które można łatwo spakować lub wykorzystać do siedzenia w ciągu dnia.

Materac futon można położyć bezpośrednio na podłodze, na tradycyjnej macie zwanej tatami lub na niskiej drewnianej konstrukcji, która kilkoma prostymi ruchami zamienia wygodne łóżko w sofę.

Tradycyjne elementy wystroju wnętrz

Japońskie wnętrza z pewnością nie są przepełnione dodatkami, ale mają kilka typowych cech. Poza futonami funkcjonują jeszcze wspomniane wcześniej maty tatami ze słomy ryżowej. Ale jak to zwykle bywa, tatami nie służy tylko do dekoracji. Wykorzystywane są nie tylko jako podkład pod materace futonowe, ale także do siedzenia, leżenia czy jako maty do ćwiczeń.

Przesuwane drzwi i ściany to kolejna typowa cecha japońskich wnętrz. Składają się one z drewnianej ramy, w której umieszczone są paski tkaniny lub papieru. W ich bardziej nowoczesnych odpowiednikach jako wypełniacz stosuje się również matowe szkło. Ściany te są wykorzystywane nie tylko jako drzwi do szaf wnękowych, ale także do oddzielenia różnych części pomieszczenia i stworzenia niezbędnej prywatności. A jakie są ich zalety? Oprócz tego, że są lekkie i przewiewne, bardzo dobrze przepuszczają światło.

Rzeczywiście, światło jest kluczem do japońskich wnętrz. Nie powinno zabraknąć zwłaszcza tego naturalnego, dziennego. Po zmroku Japończycy tradycyjnie zapalają latarnie i inne lampy, które zazwyczaj wyposażone są w klosz z papieru ryżowego.

I na koniec jeden element, który jest tak naprawdę czysto dekoracyjny. Jest to tak zwane kakemono (lub kakejiku). Pod tym pojęciem kryje się wiszący zwój, na którym można przedstawić tuszem jeden z tradycyjnych motywów lub wykaligrafowanych napisów.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*