„Żyć w rodzinie i przetrwać”

„Żyć w rodzinie i przetrwać”, światowy bestseller, jaki miałam okazję ostatnio przeczytać, tak bardzo wciąga, że trudno było mi się od niego oderwać. Z zapałem czytałam poszczególne rozdziały, ze zdziwieniem unosząc brwi, w duchu przyznając autorom rację lub sprzeczając się, nie wierząc, że wszystko jest aż takie proste i oczywiste. Okazuje się jednak, że poradnik, mimo kilkudziesięciu wątków, jakie przewijają się przez prawie 400 stron, tworzy jedną całość, inspirującą i pełną tajemnic. Autorzy momentami traktują rzeczywistość zbyt prosto, jednak ta jedna wada ma niewielkie znaczenie w morzu wielu pozytywów, dla których warto tę książkę przeczytać.

Autorzy i temat

zyc w rodzinie zd„Żyć w rodzinie i przetrwać” to publikacja autorstwa genialnego duetu – Robina Skynnera (brytyjskiego psychoterapeuty) i Johna Cleese’a (angielskiego aktora komediowego). To publikacja, którą powinien przeczytać każdy, bo porusza ona w wybity sposób wiele ciekawych wątków.

Jest ona dedykowana nie tylko rodzicom, ale wszystkim, którzy mają rodzinę, czyli większości osób na świecie.

Porusza zagadnienia, które dotyczą każdego z nas: sposób dobierania się w pary (czyli wyjaśnia odwieczne pytanie: czy wiążemy się na zasadzie podobieństwa, czy może przeciwieństw), jak wygląda związek na początku, jak zmienia się później, w jakich modelach mogą żyć partnerzy, jakie role (!) odgrywają i dlaczego dla ich zdrowia najważniejsze jest to, by nic się nie zmieniało. Kolejno autorzy zastanawiają się nad rozwojem dziecka, nad kolejnymi etapami, przez które dziecko przechodzi: odkrywania cielesności, fazie Edypa, która przypada między 3 a 6 rokiem życia, czyli czasie zauroczenia rodzicem płci przeciwnej, fazie utajenia i dojrzewania. Nie opisują tych faz, tłumacząc następujące w nich zmiany, ale zastanawiają się, jak ogromny wpływ mają one na dorosłość, późniejsze życiowe wybory oraz losy. Robin Skynner w interesujący sposób tłumaczy przyczyny występowania wielu chorób psychicznych oraz zmian orientacji seksualnej na podstawie zmian zachodzących w rodzinie.

Rodzicielstwo

Robin Skynner, doświadczony psychiatra, dzieli się swoimi spostrzeżeniami oraz tezami, do których doszedł, obserwując setki rodzin. Tłumaczy, jak przebiega dojrzewanie rodziców i dzieci, co się właściwie zmienia po urodzeniu dziecka, dlaczego mężczyzna tak naprawdę czuje się odrzucony, wyjaśnia, z jakiego powodu rodzice muszą być niedoskonali (tylko w ten sposób dają szansę dziecku na dojrzewanie) oraz dlaczego dla rodziców najważniejsze powinny być nie tyle co dzieci, ile relacja między nimi samymi. Paradoksalnie taki układ jest również najlepszych dla dzieci. Gdy maluchy wiedzą,że rodzice są dla siebie oparciem, a one same nie są w stanie wkroczyć w ten układ, czują się bezpieczne.

Tutaj należałoby poczynić uwagę. Wiele z poglądów autora może wydawać się kontrowersyjnych, niezrozumiałych a czasami nieprawdopodobnych, jednak dając szansę Skunnerowi, by je objaśnił, nagle okazuje się, że nie są one pozbawione sensu.

Formuła

„Żyć w rodzinie i przetrwać” to rozważania w formie dialogu, dzięki temu poradnik czyta się jak rozmowę, co pozwala uzyskiwać na bieżąco odpowiedzi na pojawiające się pytania oraz umożliwia zebranie i podsumowanie wiedzy.

Jest to książka, którą zapamiętuje się na długo. Polecam!

Dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego książki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. MM MM

    Jestem bardzo ciekawa tej książki…