Zwrot za podręczniki w roku 2013

O zwrot części wydatków poniesionych na zakup podręczników mogą ubiegać się nie tylko osoby o skrajnie niskich dochodach, ale również rodzice co najmniej trójki dzieci (bez kryterium dochodowego).

Niestety o tym zapisie wie niewielu rodziców. Nie wspominając nawet o nauczycielach i dyrektorach szkół, którzy również o nim nie informują. Rozporządzenia nie zna ponadto wielu urzędników, stąd warto je przeanalizować, by skutecznie dochodzić swoich praw. Kampanie na ten temat prowadzi Rzecznik Praw Rodziców.

iStock_000023020317LargePieniądze dla rodziców na zakup podręczników pochodzą z programu „Wyprawka szkolna”. W poprzednich latach spora ich część wracała do budżetu państwa, niewykorzystana przez rodziców, którzy mieli do niej prawo. Dlatego warto się ubiegać o dodatkowe środki, choć fundusze nie są dostępne dla wszystkich.

Refundacja obejmuje uczniów:

 • II, III oraz V klasa podstawowej, II klasa szkoły ponadgimnazjalnej, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 456 złotych netto.
 • I klasa szkoły podstawowej, jeśli dochód nie przekracza 539 złotych netto
 • I-III oraz V klasa szkoły podstawowej, II klasa szkoły ponadgimnazjalnej – uczniowie z rodzin, w których zaistniała uzasadniona przyczyna pomocy, na przykład wielodzietność, bez względu na kryterium dochodowe,
 • uczniowie niepełnosprawni* – wszystkie klasy szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej: bez względu na kryterium dochodowego
  *uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Jest jeszcze jedno ograniczenie:

 • liczba dzieci, które mogą skorzystać z programu poza kryterium dochodowym* nie może być większa niż  5% uczniów, z ogólnej liczby uczniów klas I-III i V szkoły podstawowej i II klasy szkół ponadgimnazjalnych w całej gminie.
  * uczniowie niepełnosprawni nie są objęci tym ograniczeniem

Program wyprawka szkolna jest realizowany w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2013 roku.

Więcej informacji, w tym wzory wniosków do ubiegania się o dofinansowanie, można znaleźć na stronie Rzecznika Rodziców tutaj.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monia monia

  witam, chciałam się zapytać , czy o to by się starać o zwrot za książki wystarczy paragon czy musi być faktura?? i czy jak posyłam pięcioletniego synka do przedszkola to mogę za jego książki dostać zwrot??

 2. sosrodzice sosrodzice

  Monia, potrzebny jest wniosek, uzasadnienie (Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, w którym należy napisać, że zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, art. 7 pkt. 8, prosimy o pomoc jako rodzina wielodzietna) i faktura wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica albo paragon. Więcej informacji pod linkiem zamieszczonym w artykule: Rzecznik Rodziców.

 3. Ania Ania

  Nie rozumiem dlaczego nie ma dofinansowania np. dla IV klasy szkoły podstawowej, czy takie dzieci nie potrzebują podręczników??? Jestem mamą trójki dzieci. Na podręczniki córce, która idzie do IV klasy wydała ok. 500 zł.

 4. karola karola

  ciekawe, że żadna z tych ustaw i rozporządzeń nie przewiduje zwrotu za książki dla rodzica, który sam wychowuje jedno dziecko, gdzie zarabia najniższą krajową, czyli 1186 netto nie należą mu się świadczenia rodzinne, zawierające też świadczenie dodatkowe na początek każdego roku szkolnego.
  To ja się pytam: Czy ktoś może uważa, że taki rodzić między innymi ja i miliony innych mam i tatusiów z dochodem 1186 PLN NETTO są w grupie osób zamożnych ??!!
  K P I N Y sobie z nas robią a już nie daj boże mieć jakiekolwiek alimenty to każdy tylko rozkłada ręce a w szczególności pracownik OPS opychający się ciasteczkiem popijanym kawka w pracy podczas obsługi … to jest masakra
  Kto to wszystko wylicza przecież średnio za mieszkanie z opłatami wychodzi około 1000 PLN to skąd brać na cokolwiek więcej ani dofinansowania na obiady ani rodzinnego tylko glebę gryźć pozostaje!!!

 5. agnieszka agnieszka

  A TO CIEKAWE JA AKURAT SIE W TO NIE WLICZAM MAM DZIECI W KLASIE 4,6,i 2 GIM I CO W TYCH KLASACH KSIAZKI NIE KOSZTUJA SZOK CO SIE WYPRAWIA DLACZEGO JA MAM Z TEGO NIE SKORZYSTAC