Zwolnienie lekarskie w ciąży

Ciąża to nie choroba, ale szczególny czas w życiu każdej kobiety. Obecnie tak wymagający, że wiele kobiet przebywa w trakcie ciąży na zwolnieniu lekarskim. Niektóre już od pierwszego dnia, od razu, gdy dowiadują się o ciąży. Inne na zwolnienie decydują się później. Kiedy można wziąć zwolnienie lekarskie w ciąży? I na jak długo ono przysługuje?

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Dlaczego kobiety biorą zwolnienie lekarskie w ciąży?

Przyczyną powszechnych zwolnień lekarskich w ciąży są nie tylko potrzeby natury fizycznej – choroba czy jakaś nieprawidłowość, ale także konieczność odpoczynku psychicznego. Wszystko po to, by zadbać o dobrostan przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Kobiety otrzymują zwolnienie od lekarza, żeby móc w spokoju oczekiwać na dziecko, nie denerwować się, więcej odpoczywać.

Ciąża to okres szczególnie wymagający dla ciała. Zmienia się niemal wszystko. Nawet zdrowe, aktywne kobiety mają na co narzekać. Bywa naprawdę trudno -fizycznie i psychicznie. Stąd zwolnienie jest jak najbardziej uzasadniające.

Objawy, które utrudniają funkcjonowanie

W pierwszym trymestrze – zmęczenie, senność, mdłości, wymioty, rozdrażnienie. Jeszcze niewiele widać, ale w ciele prawdziwa rewolucja. Zmiany mogą dotyczyć wyglądu skóry, włosów i paznokci. Możemy doświadczać albo większej suchości skóry – mogą na przykład pojawiać się podrażnienia, zmiany zapalne, albo obserwować szybkie przetłuszczanie się skóry. Typowy dla tego okresu może być trądzik, czy wzmożone przetłuszczanie się włosów.

Z czasem oczywiście zmienia się waga kobiety w ciąży, wraz z nią ilość krwi, ciężej zaczyna pracować serce. Również układ kostny zostaje poddany wielkim próbom. Sporo się dzieje. Trudniej się śpi. Dziecko kopiące i kręcące się nocą w brzuchu mamy może skutecznie utrudniać wyspanie się. Można cierpieć również z powodów kłopotów trawiennych. Typowe w ciąży są zgaga i zaparcia. Jeśli dodać do tego trudność z zawiązaniem butów to mamy całą listę wyzwań.

Poza tym naturalne w okresie ciąży jest to, że kobieta ma problemy z koncentracją. Może mieć również kłopoty z zapamiętywaniem. Nie wspominając o rozdrażnieniu i płaczliwości.

Powyższe objawy mogą być sporym wyzwaniem niemal dla każdego stanowiska pracy i każdej osoby. Dlatego praca w zaawansowanej ciąży jest tak rzadko spotykana.

Dlaczego kobiety w ciąży idą na zwolnienie?

Kiedyś zwolnienie lekarskie w ciąży było rzadkością. Kobiety pracowały, jeśli mogły. Nawet do dnia porodu.

Dzisiaj mało która z nas pracuje do dziewiątego miesiąca ciąży. Większość idzie szybko na zwolnienie lekarskie, najczęściej już w pierwszym trymestrze, najpóźniej w okolicy szóstego miesiąca ciąży.

Dlaczego? Czy dlatego, że jesteśmy leniwe – jak nam zarzucają? To nasz sposób na wykorzystywanie systemu? Czy może z powodu większej świadomości i potrzeby prawdziwego zadbania o dziecko?

Nie chcą ryzykować

Wiele kobiet mówi, że idzie na zwolnienie w ciąży, bo nie chce ryzykować. Pragniemy od najwcześniejszych dni ciąży zapewnić dziecku najlepsze warunki rozwoju.

Chcemy spokoju, odpoczynku. Uwalniamy się w ten sposób od stresu i pośpiechu. Czujemy się wystarczająco zagubione, żeby dokładać sobie kłopotów.

Wiele zawodów i aktywności w ciąży to gra w ruletkę. Problemem może być praca w sklepie – dźwiganie, stanie, trudności z korzystaniem w każdej chwili z toalety, w urzędzie, czy w szkole, nie wspominając o służby w policji czy straży pożarnej. Nawet chodzenie do pracy do szpitala nie jest najlepszym pomysłem, gdy spodziewamy się dziecka. Na wielu oddziałach panują warunki niesprzyjające ciąży.

Ile można wziąć zwolnienia lekarskiego w ciąży?

Kobieta w ciąży może przebywać właściwie przez cały okres ciąży na zwolnieniu. Przysługuje jej aż 270 dni wolnego, czyli 9 miesięcy zwolnienia lekarskiego.

Kto wypisuje zwolnienie lekarskie w ciąży?

Zwolnienie lekarskie w ciąży wypisać może lekarz pierwszego kontaktu. Najczęściej jednak zwolnienie w ciąży pochodzi od ginekologa.

Czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim w ciąży?

Choć co do zasady zwolnienie lekarskie w ciąży jest powszechnie akceptowane, to trzeba mieć świadomość, że w jego trakcie mogą odbyć się kontrole. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, można chodzić, spacerować, wychodzić z domu. Nie są jednak wskazane wyjazdy rekreacyjne, nie wspominając o pracach zarobkowych. Trzeba mieć na uwadze, jaki jest cel zwolnienia lekarskiego w ciąży.

W którym tygodniu ciąży można iść na zwolnienie?

Najczęściej już przy pierwszej wizycie w ciąży lekarz pyta, czy kobieta chce iść na zwolnienie. W praktyce kobieta może to zrobić już w piątym tygodniu ciąży. Może też czekać do piątego miesiąca ciąży, czy siódmego.

Lekarz może zalecać zwolnienie, jednak jeśli nie jest to absolutnie konieczne (np. potrzeba leżenia czy hospitalizacji), to przyszła mama ma decydujące słowo w tej kwestii.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*