Zwichnięcie palca u dłoni (wybicie palca) – jak udzielić maluchowi pierwszej pomocy?

Dzieci bardzo często ulegają różnego rodzaju urazom. Szacuje się, iż każdego roku jest to powodem około 120 tysięcy wizyt na izbach przyjęć oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Na szczęście, w przeważającym odsetku urazy u dzieci są stosunkowo niegroźne i nie wymagają hospitalizacji. Przykładem takiego dosyć częstego, a zarazem nieniosącego za sobą istotnych konsekwencji urazu może być zwichnięcie palca u dłoni zwane potocznie jego wybiciem. Zatem, czym właściwie jest wybicie palca u dłoni? W jaki
sposób się ono objawia oraz jak należy w jego przypadku udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu dziecku?

Czym jest wybicie palca u dłoni?

Ludzką dłoń tworzą w uproszczeniu kości połączone ze sobą za pomocą licznych stawów. Podczas urazu każdy z nich może ulec różnego rodzaju uszkodzeniom.

zwichnięcie palca

Najgroźniejsze spośród z nich jest zwichnięcie (wybicie). Uraz tego typu definiuje się, jako uszkodzenie struktur łącznotkankowych stawu prowadzące do znacznego przemieszczenia się względem siebie tworzących go kości (tracą one ze sobą
bezpośredni kontakt).

Klinicznie objawia się to znaczną bolesnością, ograniczoną praktycznie do minimum ruchomością oraz znaczną deformacją danego stawu. W praktyce urazowy palec może być na przykład nienaturalnie zgięty, skrzywiony lub skręcony.

Zwichnięciu mogą ulec praktycznie wszystkie stawy w ludzkim ciele. Najczęściej jednak dochodzi do tego w przypadku stawów międzypaliczkowych bliższych lub śródręczno- paliczkowych kciuka. Jeśli chodzi o mechanizm prowadzący do wybicia palców, to zazwyczaj pacjenci zgłaszają uraz skutkujący nadmiernym przeprostem stawów dłoni.

Przykładem może być na przykład uderzenie palcami w piłkę podczas gry w siatkówkę, czy też koszykówkę. Częstym mechanizmem wybicia jest również upadek na wyprostowaną dłoń (jest to również częsta przyczyna złamań).

Wybicie palca u dłoni – jak udzielić maluchowi pierwszej pomocy?

Zwichnięcie palca u dłoni jest bardzo bolesne. Szczególnie silnie dolegliwości powodują wszystkie ruchy. Stąd też w celu ulżenia choremu warto uszkodzony palec usztywnić.

Można tego dokonać dowiązując go bandażem do palców nieuszkodzonych lub wykorzystując jako prowizoryczną szynę na przykład kawałek tektury. Bardzo dobrym pomysłem jest również zastosowanie zimnych okładów, które zmniejszają ból i obrzęk.
Stosując je, warto jednak pamiętać, aby lód nie stykał się bezpośrednio ze skórą, gdyż może to doprowadzić do odmrożenia. Okład najlepiej jest owinąć w ścierkę lub cienki ręcznik. Co warte jeszcze zaznaczenia, w żadnym wypadku nie należy podejmować prób samodzielnego nastawienia palca. Działanie takie jest bowiem bardzo bolesne dla chorego i może doprowadzić do dalszych uszkodzeń stawu.

Zwichnięcie palca u dłoni – leczenie

Zwichnięcie palca u dłoni wymaga zawsze pilnego kontaktu z lekarzem. Medyk na podstawie zdjęcia RTG jest w stanie ocenić skalę uszkodzeń. Jest ona o tyle ważna, iż zwichnięciom mogą często towarzyszyć złamania. Kolejnym krokiem jest nastawienie
zwichniętego stawu w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk z lekiem podaje się w okolicę stawu). Leczenie kończy założenie usztywnienia.

Najczęściej stosuje się tak zwaną szynę Zimmera, którą utrzymuje się na palcu przez okres około 2-3 tygodni.

Naturalnie występującym następstwem zwichnięcia stawu jest ograniczenie jego ruchomości. Z problemem tym należy walczyć poprzez wdrożenie ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem fizjoterapeuty. Przykładem takich ćwiczeń może być
zaciskanie dłoni na gumowej piłce, czy też rozciąganie gumki owiniętej wokół każdego palca. Co warte zaznaczenia, rehabilitacji nie może zacząć się bezpośrednio po urazie, gdyż grozi to jego odnowieniem. Najbardziej skuteczne i bezpieczne jest rozpoczęcie ćwiczeń po około 5-6 tygodniach od zwichnięcia.

Słowem zakończenia, zwichnięcie palca może się przydarzyć w każdym wieku. Stąd też warto znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przy takim urazie oraz wiedzieć jakich błędów nie popełniać.

Bibliografia:
Zwichnięcie – dr hab. n. med. Jerzy Sułko
Zwichnięcia, skręcenia i złamania – dr n. med. Marta Kwiatoń
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.