Zrosty po cesarce częste powikłanie po cięciu cesarskim

Cesarskie cięcie jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją spośród wszystkich operacji położniczych. Również coraz więcej porodów zarówno w Polsce, jak i na świecie odbywa się właśnie tym sposobem. Zarówno poród sposobem naturalnym, jak i drogą cięcia cesarskiego ma swoje plusy i minusy, a lekarz prowadzący rozważania dotyczące poszczególnych wskazań i przeciwwskazań obu sposobów rozwiązania powinien przedyskutować także z ciężarną. Choć wielu kobietom z różnych powodów może wydawać się, że poród drogą cięcia cesarskiego będzie lepszym rozwiązaniem, należy mieć na uwadze również to, że tak jak każda inna operacja, tak i ta niesie za sobą ryzyko powikłań m.in. powstania zrostów. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi, który jest dość częstym zjawiskiem, mogącym potencjalnie dotyczyć każdej kobiety nie tylko po zabiegu cesarskiego cięcia, ale również innych operacji, szczególnie w obrębie jamy brzusznej.

Zrosty po cesarce – co to takiego?

Zrosty pooperacyjne są efektem nieprawidłowego zrośnięcia się rany, wskutek czego mogą one powstawać nie tylko w linii łączenia jej brzegów, ale również w jej okolicy. To natomiast powoduje, że zrastają się ze sobą struktury, które nie były ze sobą połączone przed operacją oraz nie powinny być połączone po prawidłowym zrośnięciu i wygojeniu się rany. W wyniku przecięcia lub czasem nawet podrażnienia przez chirurga powłok i leżących niżej tkanek, tak jak ma to miejsce np. w przypadku cesarskiego cięcia, w organizmie uruchamiane są procesy naprawcze. Dochodzi do wykrzepiania krwi, co ma na celu zahamowanie dalszego krwawienia z danego miejsca oraz zaczyna stopniowo odtwarzać się ciągłość przerwanych tkanek. W miejscu połączenia dochodzi do regeneracji nabłonka pokrywającego się włóknikiem i powstania blizny. Gdy włóknik oprócz obszaru rany, zacznie pokrywać również okoliczne obszary, dochodzi do nieprawidłowego zrastania się poszczególnych tkanek i powstawania zrostów.

Jakie są skutki powstania zrostów po cesarskim cięciu?

Zrosty powstałe po cesarskim cięciu mogą być powodem dolegliwości i dyskomfortu u ciężarnej, a czasem nawet zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Jednym z częstszych powikłań po wykształceniu się zrostów jest niedrożność jelit, głównie jelita cienkiego. Objawia się ona wzdęciem oraz bólem brzucha i w większości wymaga leczenia operacyjnego.

Nieprawidłowe zrośnięcie się tkanek skutkuje także zmianami anatomicznymi, które mogą dawać dolegliwości bólowe dotyczące narządów miednicy. Są to bóle stałe lub okresowe, szczególnie często sprawiające dyskomfort podczas stosunku.

Najpoważniejszym, jeśli chodzi o zdolności reprodukcyjne powikłaniem zrostów, jest obniżenie płodności. Dzieje się to na skutek zaburzenia procesów owulacji i wychwytu komórki jajowej przez strzępki jajowodu oraz jej przemieszczana w wyniku np. niedrożności jajowodu.

zrosty po cesarce

Niekiedy w celu usunięcia powstałych zrostów przeprowadzane są dodatkowe operacje, jednak także w trakcie tej procedury istnieje ryzyko ponownego ich powstania.

Czy zrostów po cesarskim cięciu da się uniknąć?

Niestety zrosty pooperacyjne nie należą do najrzadszych powikłań, a same dodatkowo mogą powodować różne dolegliwości i poczucie dyskomfortu. Jeżeli zabieg cesarskiego cięcia jest już wcześniej zaplanowany, ciężarna zawsze może podzielić się swoimi obawami z lekarzem, który przedyskutuje z nią ten problem i o ile pozwoli na to sytuacja, postara się o jak najmniejszą traumatyzację powłok i narządów jamy brzusznej i miednicy. Choć nie ma pewnej metody na uniknięcie zrostów i częstość ich występowania zależy również od indywidualnych skłonności, są pewne czynniki, które mogą nieco zmniejszyć ryzyko ich powstawania:

  • unikanie ingerencji w tkanki niebędące przedmiotem operacji,
  • używanie igieł i szwów powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy,
  • płukanie otrzewnej i niedopuszczenie do jej wysychania,
  • kontrola i ograniczanie obszarów niedokrwienia tkankowego.

Takie czynności powodują mniejsze uszkodzenia operowanego obszaru, a co za tym idzie lepsze możliwości prawidłowego gojenia się ran. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że żadne z tych działań, ani technik operacyjnych nie wyeliminują całkowicie ryzyka powstawania zrostów.

Zrosty są jednym z częstszych powikłań występujących nie tylko po operacjach położniczych m.in. cesarskiego cięcia, ale mogą wikłać również inne zabiegi np. przeprowadzane na narządach jamy brzusznej. Niekiedy mogą dawać dokuczliwe objawy w postaci bólu i dyskomfortu, a w niektórych przypadkach utrudniać prawidłowe zapłodnienie i rozwój kolejnej ciąży. Istnieją pewne czynności, które po zastosowaniu przez zespół operujących mogą zniwelować ryzyko ich powstania, jednak należy pamiętać o tym, że nie ma obecnie techniki, która byłaby w stanie całkowicie wyeliminować możliwość tworzenia się zrostów w obszarze operowanych przez zabiegowców tkanek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.