Zrób w ciąży USG piersi! Ciąża ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem

Nowotwór piersi zabija rocznie aż 6 tysięcy Polek. Co ósma kobieta jest narażona na zachorowanie. Rak może zaatakować w każdym momencie. Także w ciąży, kiedy nasza czujność bywa uśpiona. Nie tylko z powodu naszej nieświadomości, ale również dlatego, że niepokojące symptomy są bagatelizowane przez wielu lekarzy. Problem w tym, że wszelkie zgrubienia w piersiach w tym szczególnym okresie są tłumaczone zmianami hormonalnymi. A to nie zawsze wahania hormonów za nie odpowiadają. Niestety czasami przyczyna jest znacznie poważniejsza. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać USG piersi w ciąży rutynowo. I reagować w razie jakichkolwiek wątpliwości!

Nowotwór piersi w ciąży

Nowotworów piersi w ciąży nie występuje często. Szacuje się, że każdego roku z tego powodu choruje około 500 przyszłych mam. Statystyki pokazują, ze choroba jest diagnozowana o 7 miesięcy później niż u kobiet niebędących w ciąży.

USG piersi w ciąży

Niestety większość nowotworów piersi w ciąży diagnozuje się w zaawansowanym stadium. Przede wszystkim dlatego, że zmiany na skórze piersi i te wyczuwalne palpacyjnie tłumaczy się naturalną w tym okresie rewolucją hormonalną, uspokajając tym samym pacjentkę. Tłumacząc, że problem zniknie po porodzie lub w trakcie karmienia piersią. Ponadto choroba rzadko jest bolesna, co dodatkowo zmniejsza motywację przyszłych mam do działania.

W przeciwieństwie do tego, co mówią stereotypy – rak piersi nie atakuje tylko starsze kobiety. Coraz często występuje u 20-30 letnich osób.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem!

Jeśli zauważysz u siebie jedno lub kilka z poniższych objawów, nie pozwól, by zostały zignorowane. Domagaj się od lekarza pełnej diagnostyki. Czekanie z działaniem do rozwiązania jest w tym wypadku bardzo ryzykowne. Nowotwór piersi bardzo szybko daje przerzuty.

Do niepokojących objawów zalicza się:

  • zmiana wyglądu skóry piersi,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wyczuwalne guzki,
  • zmiana wyglądu sutka,
  • obrzęki,
  • powiększone węzły chłonne pachwinowe

Zrób USG piersi w ciąży. Nowe zalecenia!

Każda kobieta powinna wykonywać systematyczne USG piersi. Warto umówić się na badanie przed planowaną ciążą.

Jeśli masz 35 lat lub więcej, powinnaś mieć wykonane USG piersi w ciąży – w pierwszym lub drugim trymestrze. Wykonanie USG piersi w ciąży nie jest żadnym zagrożeniem dla przebiegu ciąży.

Jeśli nie skończyłaś jeszcze 35 lat, a jesteś obciążona genetycznie chorobą, lekarz powinien poważnie rozważyć konieczność wykonania badania.

Badanie powinno być wykonane, niezależnie od Twojego wieku, jeśli zauważysz u siebie coś niepokojącego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.