Nie mam z kim zostawić dziecka – co mi poradzisz?

Niemal każdy artykuł na temat wychowywania dziecka przynosi „mądrą radę” – zadbaj o siebie, nie rezygnuj z siebie, z własnego związku. Dbaj o swoje przyjemności, wychodź na randki z mężem, zostaw dzieci – zabaw się. Absolutnie nie próbuj relaksować się „na dorosłych zasadach” przy dzieciach , żadne imprezy z alkoholem, gdy dziecko patrzy. Może być nawet bez alkoholu, imprezy są głośne, obcy ludzie, dzieci muszą mieć czas się wyspać, to nie miejsca dla nich…. Ty Matko, Ojcze, powinieneś to zrozumieć. Dlatego wychodź bez dzieci.

„W porządku. Chętnie tak zrobię, ale kto zajmie się naszymi dziećmi? Jesteś chętna/chętny? Problem w tym, że ja nie mam z kim zostawić dzieci.” Tego typu dylematy nie pochodzą z Księżyca. Dotyczą tysięcy rodziców w Polsce. Wszystkich tych, którzy nie mają w „zanadrzu” chętnej do pomocy babci czy dziadka a na opiekunkę ich nie stać.

Problem z wyjściem we dwoje to nie fanaberia. To realna potrzeba zadbania o związek. Dążenie do tego, by spędzić kilka chwil z mężem nie powinno być postrzegane w kategorii luksusu. Tymczasem tak właśnie jest odbierane w polskiej rzeczywistości.

nie mam z kim zostawić dziecka

Babcie nie wchodzą w grę

Instytucja babci nie zawsze funkcjonuje tak, jak tego oczekują rodzice małych dzieci. Niekoniecznie z „winy” babć czy dziadków, ale z innych priorytetów czy z tak zwanych sił wyższych.

Zdarza się bardzo często, że babcia ma inny pogląd na wychowywanie wnuków, nie chce się nimi opiekować, nie decyduje się na jakiekolwiek wsparcie rodziców. Bywa też tak, że babcia sprawuje stałą opiekę nad dziećmi, gdy rodzice są w pracy i proszenie jej o pomoc, by wyjść tylko we dwoje jest postrzegane jako „przesadę”.

Babcie i dziadkowie grzecznie i stanowczo odmawiają opieki nad wnukami, nawet okazjonalnej. Jednych to szokuje i wywołuje wewnętrzny sprzeciw – jak to tak, przecież instytucja babci jest od tego, by być i stanowić wsparcie. Inni są zdania, że babcie nic nie muszą. Miały swoje dzieci, wychowały. Wnuki to nie ich sprawa.

Babcie często nie chcą pomóc, ponieważ czują się zmęczone wychowaniem własnych dzieci. Wychodzą z założenia, że ten etap mają za sobą. Akceptują wspólne niedzielne obiady, ale nie czują potrzeby zostawania z wnukami, gdy obok nie ma rodziców. Nie brak starszych pań, które zwyczajnie narzekają również na „nowy styl wychowywania” i brak „posłuszeństwa” dzieci i nie chcą zaakceptować warunków i stylu wyznaczonego przez rodziców. Zauważają, że „dzisiejsze dzieci są trudne” i choć kochają je całym sercem, to nie decydują się na odpowiedzialność przebywania z nimi.

Są też babcie i dziadkowie zmęczeni, fizycznie nie do końca sprawni, którzy obawiają się tego, że zwyczajnie nie dadzą rady, bo kondycja im na to nie pozwala. Bywają też dziadkowie chętni do pomocy, ale z różnych powodów niedostępni – z powodu zobowiązań zawodowych lub planów podróżniczych – zwiedzania świata na emeryturze.

Wnuki i babcie dzielą często ogromne odległości. Bywa też tak, że wnuki nie mają dziadków…

Powodów, dla których babcia czy dziadek nie są w stanie pomóc rodzicom, nawet doraźnie, przy okazji sobotniego wyjścia, jest naprawdę wiele. Czy jest inna opcja? Oczywiście…

Opiekunka za droga

Zawsze są wydatki. Gdy ma się dzieci, jest ich całkiem sporo. Przeciętne pensje nie wytrzymają ciężaru potrzeb wszystkich członków rodziny. Dlatego siłą rzeczy często rodzice rezygnują ze „swojego”, by zaspokoić pragnienia innych osób.

Gdy zaczyna się kalkulacja kosztów opłacenia opiekunki przy wieczornym wyjściu (od 10 do 30 złotych na godzinę – zależy od regionu Polski), zaczynają się wymówki, by z tej opcji nie skorzystać. Włącza się myślenie – „nie muszę wychodzić, są ważniejsze sprawy….”

Problemem może być również samo znalezienie odpowiedniej osoby, co wcale nie jest takie proste. Odpowiednie kandydatki na opiekunki są zazwyczaj zatrudnione, zaangażowane do innych prac i w wolnym czasie marzą o odpoczynku a nie czuwaniu nad zdrowiem i dobrym samopoczuciem dzieci….

Inna mama

Problem mogłaby pomóc rozwiązać inna mama, która zaopiekuje się naszymi dziećmi w zamian za to samo, gdy sama będzie chciała wyjść z dziećmi. Opcja idealna?

Rozwiązanie to ma wiele zalet, niestety w przypadku małych dzieci bywa trudne – opieka nad większą gromadką, w której znajduje się niemowlę innej mamy może być wielkim wyzwaniem. Dobrze, można przeczekać najbardziej newralgiczny okres, by wybrać się na randkę z mężem, gdy dzieci będą większe…

Przecież im starsze dzieci, tym jest teoretycznie prościej.  Pułapki? Niestety nie kończą się na etapie przedszkolnym, kiedy dzieci sporo chorują. A zgodnie z Prawami Murphy’ego zdarza się to szczególnie często, gdy zmęczeni rodzice w końcu zamierzają sami wyjść z domu, wtedy maluch dostaje wysokiej temperatury czy strasznie boli go brzuszek….

Pozostaje poczekać aż dzieci dorosną i będą mogły zostać same w domu. A może wcale nie jest tak źle? Jak to wygląda u Was?

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. MM MM

  Super pomysł z inną mamą, my czasem tak robimy. Dzieci są w podobnym wieku i styl wychowania taki sam. Nasi dziadkowie mieszkają daleko.

 2. Marta Marta

  My mamy taki sam problem. Wychodzimy razem niezwykle rzadko, mało czasu poświęcamy na wspólne bycie razem. Mamy dwie babcie, jedna jest lekarzem, druga nauczycielką. Babcia lekarz znajduje czas, żeby chociaż raz w tygodniu wpaść nawet na 40 minut, a babcia nauczycielka ma dwa miesiące wakacji i ma gdzieś wnuczki. Jeżeli chodzi o krótkie wyjścia to najlepiej sprawdza się babcia lekarz i jej siostra, a moja chrzestna. Ważne jest, żeby robić cokolwiek wspólnie. Dzisiaj sprzątaliśmy klasę starszej córki w szkole, poszło nam dość zgrabnie. Boli mnie to, że w innych rodzinach można normalnie pracować, a ja muszę siedzieć w domu bo nie ma mi kto odebrać dzieci ze szkoły i przedszkola, które są czynne do 16.00. Nie mogę wymagać od ciotki z rozrusznikiem serca codziennej opieki nad dziećmi. Jestem po prostu w czarnej d…e. Jak żyć?

  • ja ja

   Babcia nauczycielka ma serdecznie dość dzieciarów w roku szkolnym -ciężko to zrozumieć? Poza tym dziadkowie nie mają żadnego obowiązku opiekować się wnuczętami na emeryturze -raz kiedyś okay , ale dzień w dzień? Swoje dzieci już wychowali -teraz chcą odpocząć. A przedszkola są otwarte od 6 do 16 więc spokojnie można pracę znaleźć – w szkołach działają świetlice otwarte do godzin popołudniowych. Ehh dzisiejszy rodzicie-postawa roszczeniowa. To są wasze dzieci i to wy musicie je wychować. Nie dziadkowie , nie szkoła tylko wy. Gadanina ,że jest trudno? Kiedyś nie było pampersów , zupek gotowych przetartych dostępu do żłobków , przedszkoli czy klubów malucha a rodzice pracowali i jeszcze dzieci ..

 3. Aurelia Aurelia

  Trafny artykuł . Niestety sama prawda opieka droga a dziadkowie mimo młodego wieku i możliwości maja inne priorytety w życiu . Niestety

 4. Aleksandra Aleksandra

  Randki wiadomo-powinny byc we dwoje I nam tez sie raczej nie zdarzaja. Jednak nie widze powodu dla ktorego mialabym nie zabierac dzieci na imprezy do znajomych. Ja z rodzicami chodzilam I moje dzieci tez z nami chodza. Wiadomo, jest to upierdliwe I lepiej by bylo zostawic u dziadkow, ale wole zabrac dzieci niz kolejny weekend siedziec w domu.

 5. Katarzyna Katarzyna

  Od 4 lat nigdzie nie byliśmy sami. Staramy się tak organizować czas żeby dało się go spędzić możliwie podobnie do tak jak byśmy chcieli , tyle że z udziałem dzieci. Do kina chodzimy. Oczywiscie na bajki

 6. Klaudia Klaudia

  Tak są babcie które mają inne „priorytety niż wnuki ale dzieci są dobrymi obserwatorami i wszystko widzą ale są i takie które chętnie zostaną z wnukami bo rozumieją że młodość też ma swoje prawa i każdy był kiedyś młody jak babcie czy dziadkowie, dlatego moja mama to rozumie i chętnie zostaje z wnukami :)))

 7. Sylwia Sylwia

  Też niemam z kim zostawić do urzędu, banku na pocztę wszędzie jeżdżę z dziećmi a jazdy na prawko miałam tylko w ndz gdy mąż był w domu. A na 2 egzaminy musiał urlop wypisać bo niemamy z kim dzieci zostawić.
  Nie wychodzimy do kina
  Nie wychdzimy na randki
  Nie wychodzimy N I G D Z I E sami
  Wszędzie jezdzimy z dziećmi cóż zrobić?

 8. Iga Iga

  Randki….ta a co z samotnie wychowujacymi … I brakiem możliwości zostawienia dziecka choć przez chwilkę

 9. Ania Ania

  Skąd ja to znam…I tak siedzimy z dziećmi w domu już lata… romantyczne początki pozostały wspomnieniem. Pozostaje jedynie czekać…na wolność

 10. Krysia Krysia

  Takie są dzisiejsze realia.. jesteś matka Twoje dzieci Ty się nimi zajmi :( u nas tez można pomarzyć o czymkolwiek syn starszy ma 7lat młodszy syn 5lat będzie miał.. o wyjściu gdziekolwiek można zapomnieć.

 11. Magdalena Magdalena

  Super artykuł…

 12. Gosia Gosia

  To samo, mąż za granicą pracuje, moja mama pracuje, teściowa chora na sm, teść szkoda gadać. Trzeba jakoś sobie radzić

 13. ja ja

  Tak widzę tu wszyscy jojczycie, że nie ma z kim dziecka zostawić , że dawno sami nie byliście , ze dziadkowie nie chcą się zająć wnuczętami ( to nie jest ich obowiązkiem -dzieci już odchowali !) -to po co Wam te dzieci skoro to taki wielki problem ? Trzeba było myśleć wcześniej zanim się dzieci robiło …Nie to nie jest hejt, ale prawdą – piszę to co większość myśli a nie powie słysząc takie jojczenie rodziców

 14. Marcin Marcin

  Trzeba walczyć. O małżeństwo trzeba dbać. Obserwuje wokoło ile jest rozwodów, rozbitych rodzin. Tam dzieci cierpią. Rodzice są najważniejsi!!!

 15. Alka matka trojga Alka matka trojga

  Do „ja” – cynikom dziekujemy. Karma wraca, wiec zebys ty sie kiedyś nie ze… z braku odpoczynku. Nikt tu nie nowi o kokosach I luksusach. Raz na miesiac to wiele?

 16. żona, matka żona, matka

  Matki naszych matek , czyli nasze babcie uczestniczyły w wychowaniu naszego pokolenia. Nasze matki miały pomoc i jej nie odmawiały, nie mówiły wtedy swoim rodzicom, żeby sobie odpoczęli , bo oni już swoje dzieci wychowali. Na nas natomiast nasze matki wypinają się, a potem będą jojczyć, że na starość nikt nie ma dla nich czasu, ani nie garnie się do opieki. Ja u dziadków wielokrotnie nocowałam, moja mama nie pracuje już od 5 lat , jest młodą zdrową kobietą na rencie po moim zmarłym ojcu, ale jak mówi ma swoje sprawy i jak mam dziecko chore to nawet nie mogę liczyć na pomoc tylko ryzykuje utrata pracy z powodu kolejnego zwolnienia. Już nie wspomnę o tym, że za czasów naszych rodziców nikt nie patrzył krzywo jak dziecko zachorowało, albo kobieta szła na 3 macierzyński. Było gdzie wrócić do pracy i były warunku do opieki nad chorym dzieckiem. W pracy nikt nie jojczył, że ktoś codziennie spóźnia się 20 min, bo jest uzależniony od godzin otwarcia przedszkola. Dzisiaj po dwoch 10 min spóźnieniach jest rozmowa z szefem o naszej wątpliwej przyszłości w firmie.

 17. ja ja

  Babcie swoje dzieci wychowały. MOGĄ, ale NIE MUSZĄ pomagać… My żadnej babci do pomocy nie mieliśmy, żeby gdzieś wyjść we dwoje, zamawialiśmy opiekunkę (która tania nie była) i jakoś się dało… Mam wrażenie, że niektórzy podchodzą do tego w ten sposób, że ,,mnie się należy”… Dzieci są nasze i to NASZ obowiązek i problem, by się nimi opiekować i je wychować…

 18. Paulina Paulina

  no cóż , też mogę powiedzieć , że czasy są inne ale że aż tak bardzo nie można liczyć na swoich rodziców / dziadków to jestem zdziwiona

 19. Kasia Kasia

  A ja z kolei, zawsze mogę liczyć na moich rodziców. Mam trójkę dzieci, oboje z mężem pracujemy, moi rodzice też pracują jeszcze zawodowo i nigdy nie odmówili nam pomocy. Zdarza się że czasem termin opieki nad dziećmi koliduje z ich planami, ale wtedy mogę liczyć na pomoc ze strony teściów! Myślę że nie naduzywamy też tej pomocy ale wiem, że bez nich nie dałabym rady wrócić do pracy. Nigdy nie usłyszałam argumentu że to moje dzieci, a oni swoje odchowali’. Ba, nawet najczesciej słyszę, że mają ich za mało! A co do argumentu, że kiedyś było inaczej pod kątem pracodawcy, to oczywiście czasy były inne i urlop macierzyński nie trwał rok! I moja mama, praktycznie po kilku tygodniach musiała wrócić do pracy, bo tato w wojsku a za coś żyć trzeba! Więc naprawdę, są różne sytuacje i różne perspektywy!

 20. Wioletta Wioletta

  Nigdy nie liczyłam na rodziców i nigdy liczyć nie będę. Po to są przedszkola, dziecko je, jest pod opieką osób wykwalifikowanych, jak odpowiednio dobierzesz przedszkole z godzinami pracy to jest super. Ja nie narzekam. Przedszkole prywatne. I mam gdzieś pomoc rodziny. I jestem spokojniejsza.

 21. Katarzyna Katarzyna

  Mieszkam w Uk .pracuje od 6 rano do 14.30 moj partner od 14.30 do zamknięcia kuchni. Pracujemy tak 6 dni w tygodniu. Mamy dwójkę dzieci które chodzą do podstawówki. Spędzam z nimi każde popołudnie. Gotuje sprzątam. Odrabiamy czytamy lekcje. Nie narzekam jakoś A pomocy nie mamy do dzieci odkąd się urodziły. Gdybym była w Polsce moi rodzice na 100% pomogli by mi. Kochają wnuki

 22. Joanna Joanna

  Prawda:( dobrze, że chociaż mogę liczyć na teściów

 23. Julita Julita

  Też nie mam. Teść jest na usługach bratowej męża i mi zawsze robi kwasy, więc go unikam. A moi rodzice opiekują się moją chorą siostrą, męża nie ma. I co w takim układzie jak córka jest chora. Jeszcze usłyszysz od jakichś deb. li, że jesteś leniwa bo w domu siedzisz…

 24. Danuta Danuta

  Rodzice sa od wychowywania i tyle decydujac sie na dziecko trzeba poukładać a czasem wywrocic cale swoje zycie a nie dziadkow itp.

 25. Anna Anna

  W dzisiejszych czasach to wogole problem dzieci- dla dziadkow, rodzicow. Ale taka jest prawda-kiedys dziadkowie cieszyli sie z wnukow, z teraz to jak kula u nogi

 26. Ulka Ulka

  A moja mama wrecz ubolewala ze oddalam corke do przedszkola .zawsze chetnie opiekowala sie dziecmi. Uwielbiala ich. Dokad tylko mogla chodzic czesto dzwonila i pytala czy czasem nie przyjechac do dzieci . Kiedy ich jakis czas nie przywozilam do mamy, zmartwiona pytala czy wszystko w porzadku bo dzieci nie przywiozlam. Majac 80 lat czesto przyjezdzala i odbierala dzieci za szkoly,gotowala pyszne zupy,lepila pyszne pierogi. Niestety dzis jej juz z nami nie ma ale dzieci wspominaja ja jako najlepsza babcie na swiecie. Teraz to one ja odwiedzaja…

 27. Monika Monika

  Dziwnym trafem babcie i dziadkowie, którzy „swoje odchowali i chcą spokój” zazwyczaj robili to przy sporym udziale własnych rodziców. I jak nie chca oglądać niemowlaka, potem pójść na spacer z przedszkolakiem czy odprowadzić na zajęcia dodatkowe szkolniaka. To już od nastolatka oczekują pomocy. Nie raz byłam świadkiem, jak babunie się obudziły i jojczyły do obcych, że trzech wnuków a ona sama węgiel nosi/przekonuje ogródek czy inne.
  O więź dbają dorośli, nie maloletni. Więc jak babcia z dziadkiem nie mieli ochoty na przedstawienie w przedszkolu, to 10 lat później nie mają prawa marudzić że wnuki nie dzwonią.

 28. Monika Monika

  Nie do końca się zgodzę z wpisem.Randka nie trwa niewiadomo ile godzin,wyjście do kina,na spacer zakupy również.10 zł za godzinę opieki nie wydaje mi się wygórowaną ceną.Tym.bardziej ,że nie wychodzicie codziennie z małżonkiem.Czekanie aż potomek podrośnie to np u mnie nie trafiona rada gdzyż np pomek ma wysokofunkcjonujący autyzm i o opiece nawet za 30 zł można zapomnieć.Planuje otworzyć godzinowy punkt opieki.Zobaczymy czy się uda.Widzę że zapotrzebowanie jest spore.Więc co prawda nadal.sama na randkę długo jeszvze nie pójde ale inni będą mogli.

Zobacz również

Polecane tematy