Żółte upławy w ciąży – czy są groźne?

W ciąży na skutek zmian hormonalnych u wielu kobiet zwiększa się ilość intymnej wydzieliny. Czy jest to normalny objaw, a może sugerujący problemy? Co właściwie oznaczają żółte upławy w ciąży?

Żółte upławy w ciąży – co robić?

Przede wszystkim powiedzieć o problemie swojemu ginekologowi. I to nie tylko wtedy, kiedy upławom towarzyszy swędzenie, pieczenie, przykry zapach (w takiej sytuacji niezbędna jest pilna wizyta u specjalisty!), ale również wtedy, kiedy żółte upławy w ciąży nie dają żadnych innych objawów.

Najprawdopodobniej, by rozwiać ewentualne wątpliwości, lekarz wykona posiew z pochwy. Pobranie wymazu z pochwy pozwoli na zbadanie go pod mikroskopem. Wykaże, czy w drogach rodnych nie rozwija się zbyt dużo bakterii lub czy nie doszło do infekcji intymnej. W ocenie sytuacji pomoże również wywiad oraz badanie ginekologiczne.

żółte upławy w ciąży

Żółte upławy w ciąży a przyjmowanie luteiny

Przyczyną żółtych upławów w ciąży może być przyjmowanie luteiny dopochwowo. W takiej sytuacji jest to objaw jak najbardziej naturalny i niepokojący. Większość lekarzy informuje o efekcie ubocznym terapii swoje pacjentki.

Żółte upławy w ciąży a rzęsistkowica

Jeśli żółtym upławom w ciąży towarzyszą inne objawy, a mogą to być:

  • swędzenie pochwy, świąd w okolicy pochwy,
  • zaczerwienienie i obrzęk miejsc intymnych,
  • pieczenie pochwy,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częstomocz,

to przyczyną tych zmian może być zakażenie pasożytem rzęsistkiem pochwowym. Niestety równie często rzęsistkowica może występować bezobjawowo. Wtedy dopiero wystąpienie objawów u partnera pozwala wysnuć wniosek, że również kobieta jest chora.

Rzęsistkownica wymaga leczenia, które pozwala uniknąć powikłań – przedwczesnego porodu czy urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.

A może problemem jest nadżerka?

Nadżerka to nic innego jak ubytek w nabłonku szyjki macicy. To częsta dolegliwości, która występuje u aktywnych seksualnie kobiet (choć nie tylko). Często występuje również w ciąży. Może nie dawać żadnych objawów. Czasami towarzysza jej jednak ból w trakcie stosunku i w dolnej części pleców oraz żółte upławy. Nierzadko występują również plamienia.

Żółte upławy w ciąży = czop śluzowy?

Gdy pojawi się duża ilość żółtego, gęstego śluzu pod koniec ciąży może ona wskazywać po prostu na odejście czopu śluzowego. Czop śluzowy zazwyczaj przypomina kulkę, może być podbarwiony krwią.

W każdej sytuacji zaobserwowania żółtej wydzieliny w ciąży warto powiedzieć lekarzowi. Przyczyn może być tak wiele, że tylko specjalista ma wiedzę i możliwości, by zdiagnozować problem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.