Żółtaczka u noworodka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Żółtaczka u noworodka występuje bardzo często. Jest zmianą fizjologiczną, wynika z nadmiaru bilirubiny we krwi. Powstaje dlatego, że wątroba nowo narodzonego dziecka nie jest wystarczająco dojrzała Szczególnie często diagnozuje się żółtaczkę u niemowląt urodzonych przed 38 tygodniem ciąży. W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, w pozostałych skuteczne okazują się metody nieinwazyjne.  Tematu jednak nie należy ignorować – w ciężkich sytuacjach nieleczona żółtaczka u noworodka może prowadzić do uszkodzenia mózgu.

Żółtaczka u noworodka: objawy

Żółtaczka u noworodka pojawia się zazwyczaj między 2 a 4 dniem po porodzie i znika samoistnie, gdy dziecko kończy około dwa tygodnie. Najczęstsze objawy wskazujące na tę nieprawidłowość to:

 • zażółcenie skóry,
 • zażółcenie białek oczu
 • ciemny, żółty kolor moczu (powinien być bezbarwny),
 • jasna kupka (powinna być żółta lub pomarańczowa).

Z niewiadomych przyczyn karmienie piersią zwiększa ryzyko rozwinięcia się żółtaczki. Fakt ten nie powinien jednak zniechęcać do naturalnego karmienia. To ma tyle zalet, że bez trudu przewyższają tę niedogodność.

żółtaczka u noworodka

Prosty test, który wskazuje, że dziecko ma żółtaczkę

Szacuje się, że 6 na 10 dzieci przechodzi żółtaczkę. Gdy noworodek rodzi się przedwcześnie, liczby te są większe i proporcja wygląda odmiennie – mówi się o 8 na 10 przypadkach żółtaczki u wcześniaków. Tylko 1 na 20 dzieci ma poziom bilirubiny we krwi tak wysoki, że niezbędne jest leczenie.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy u dziecka rozwija się żółtaczka, naciśnij delikatnie palcem na czoło lub nosek dziecka, jeśli skóra nie zmienia koloru, jest lekko żółta, maluszek ma żółtaczkę. Jeśli natomiast po dotknięciu skóra ma odcień nieco delikatniejszy, jaśniejszy niż naskórek w okolicy, problemu nie ma. Test najlepiej wykonaj w naturalnym świetle dziennym.  Zazwyczaj samodzielna ocena, czy dziecko ma odmienny odcień skóry, nie jest konieczna.

Żółtaczka u noworodka diagnozowana jest bowiem w szpitalu lub ewentualnie przez położną na wizytach patronażowych. Problem może się pojawić między 2 a  najpóźniej 7 dniem po porodzie, to właśnie w tym okresie warto zachować szczególną czujność.

Żółtaczka – kiedy bezwzględnie do lekarza?

Żółtaczka u dziecka powinna być monitorowana. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest:

 • wrażenie coraz bardziej intensywnego zabarwienia skóry,
 • apatia u dziecka,
 • trudność z wybudzeniem dziecka ze snu,
 • trudności z karmieniem dziecka,
 • nieprzybieranie na wadze,
 • piskliwe dźwięki maluszka,
 • brak poprawy w wyglądzie skóry po tygodniu,
 • obecność żółtaczki w 3 tygodniu życia dziecka.

Żółtaczka rzadko ma poważne przyczyny. Najczęściej znika sama, bez dodatkowych ingerencji, rzadko wymaga naświetleń. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach (zwłaszcza, gdy rozwija się w pierwszej dobie po porodzie) może mieć poważniejsze źródła, na przykład wynikać z infekcji bakteryjnych, wirusowych, sepsy, niezgodności krwi i matki, niedoboru enzymów, problemów w pracy wątroby.

Przeczytaj, jak wygląda naświetlanie w przypadku żółtaczki i kiedy się je zleca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Buddy Buddy

  Hmmm… Det er lige før, jeg giver rødvin til den, der overhovedet kan gennemskue, hvad Kurts quiz rent faktisk gÃ¥r ud pÃhhØ¥h.… Og lad os hermed lukke den diskussion, tror jeg. Med mindre nogen har noget at tilføje? Anyone?