Żółtaczka noworodka – pamiętaj o tych zasadach

Żółtaczka noworodka objawia się zażółceniem skóry noworodka pojawiającym się w dniu porodu lub częściej rozwijającym się w kilka dni po narodzinach dziecka. Choć dotyczy większości dzieci, stanowi spory powód do niepokoju.  Jeśli i Twoje dziecko ma żółtaczkę fizjologiczną, przeczytaj ten artykuł!

Skąd bierze się żółtaczka noworodka?

Żółtaczka noworodka wywołana jest przez nadmiar bilirubiny – żółtego barwnika wytwarzanego przez wątrobę.

Rozwój żółtaczki może być spowodowany również przez kłopoty w karmieniu dziecka, kiedy mleko z piersi wycieka zbyt wolno, gdy dziecko nie potrafi efektywne ssać (albo szybko zasypia) lub wtedy, kiedy kobieta ma obolałe i poranione brodawki. Jeśli dochodzi do tych sytuacji, organizm dziecko otrzymuje jedynie część pokarmu, która jest mu potrzebna do efektywnego pozbycia się nadmiaru bilirubiny.

Jak objawia się żółtaczka noworodka?

Żółtaczka noworodka jest zazwyczaj łatwa do zidentyfikowania. Objawia się zażółceniem skóry oraz gałek ocznych.

żółtaczka noworodka

Jak leczy się dziecko z żółtaczką?

Podejście do żółtaczki u noworodka uzależnione jest od stopnia problemu. Jeśli żółtaczka rozwija się w szpitalu, lekarz podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia ewentualnych naświetleń, fototerapii światłem niebieskim. Czasami fototerapia może być potrzebna później, w drugim lub trzecim tygodniu życia, jeśli bilirubina usuwana jest zbyt wolno.

Warto dodać, że podczas naświetleń, które mogą trwać od kilku godzin do jednego tygodnia noworodek może stracić nawet 25% płynów, dlatego tak istotne jest częste karmienie, by nie dopuścić do odwodnienia. Ryzyko to jest spore, stąd zalecenie, żeby dziecko z żółtaczką częściej karmić.

W każdym przypadku należy dbać o to, by noworodek był często i efektywnie karmiony. To bardzo ważne, bo mleko mamy lub mieszanka pozwalają dziecku na wydalenie nadmiaru bilirubiny. Im więcej mleka wypije noworodek, tym więcej bilirubiny wydali z kałem (czy dziecko wypija wystarczająco dużo mleka poznasz po częstotliwości zabrudzeń pieluszki).

Jak często karmić dziecko z żółtaczką?

Zdania są podzielone. W zależności od źródeł – co dwie lub trzy godziny, licząc od początku pierwszego karmienia do początku następnego – dziecko karmimy w takiej sytuacji o 6, 8, 10, itd. lub co trzy godziny o 6, 9, 12. Noworodek powinien być budzony również w nocy – karmienie w porze nocnej powinno odbywać się co trzy godziny.

Noworodki z żółtaczką są zazwyczaj bardziej senne i śpią dłużej. Dlatego położne i lekarze zalecają budzić dzieci na karmienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.