Znikną kluby malucha?

Za półtora roku w życie ma wejść ustawa żłobkowa. Może ona spowodować, że większość tak zwanych klubów malucha zniknie. Dlaczego? To proste, 70% z nich pracuje dłużej niż pięć godzin, czyli za długo niż to przewiduje ustawa żłobkowa. Prowadzenie ich przez krótszy czas, pozwalając rodzicom na oddanie dziecka jedynie na kilka godzin stanie się po prostu nieopłacalne. Dlatego GUS prognozuje, że ci, co nie będą się w stanie dostosować, po prostu zamkną interes.

Kluby dziecięce, które zostały otwarte przed wejściem w życie ustawy żłobkowej mają czas na zmiany. Mogą dostosować się do znowelizowanego prawa. Do kwietnia 2014 ich funkcjonowanie musi być zgodne z najnowszymi standardami. Niestety, nie w każdym klubie można otworzyć żłobek. Głównie dlatego, że zakładanie tak zwanych klubów malucha nie było regulowane przez osobne przepisy. Mogły one powstawać właściwie wszędzie.

Zgodnie z nowymi przepisami: żłobek musi składać się z co najmniej dwóch pomieszczeń, w tym z jednego poświęconego na miejsce wypoczynku. Natomiast klub dziecięcy, w którym opieka ma być sprawiana do 5 godzin może składać się z jednego pomieszczenia, w którym zostanie wydzielona przestrzeń do odpoczynku.Oczywiście kluby malucha mogą pracować w systemie zmianowym, jednak jedno dziecko może w nich przebywać nie dłużej niż 5 godzin.

Do opieki nad dziećmi – od 3 do 5- potrzebna jest przestrzeń nie mniejsza niż 16 mkw. Na każde kolejne dziecko w żłobku należy przeznaczyć 2,5 mkw, a w klubie dziecięcym 2 mkw.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. ewanka ewanka

    A kto udowodni że to dziecko było 5 godzin czy 8 godzin ?? W takich klubach nie prowadzi się karty godzin. Przynajmniej nie słyszałam o takich ;-)

  2. Tualeńka Tualeńka

    Racja…jak to udowodnią? Może jednak są jakieś formularze, jakaś ewidencja..

Polecane tematy