Znieczulenie podpajęczynówkowe jest znieczuleniem miejscowym stosowanym do planowych cięć cesarskich oraz wtedy, kiedy jest wystarczająco dużo czasu, by poczekać aż znieczulenie zacznie działać. Podczas znieczulenia podpajęczynówkowego pacjentka pozostaje świadoma. Znieczulenie to stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla organizmu niż znieczulenie ogólne.
Znieczulenie podpajęczynówkowe potrzebuje czasu
Znieczulenie podpajęczynówkowe nie ma zastosowania w nagłej sytuacji. Kiedy liczy się każda chwila, stosuje się znieczulenie ogólne, które działa szybciej i pozwala na ekspresowe rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego. Znieczulenie podpajęczynówkowe zaczyna działać średnio po 15 minutach po podaniu (zwykle po 10-20 minutach od podania), przez około 2 godzin.
Znieczulenie podpajęczynówkowe może nieść powikłania dla rodzącej kobiety, ale jest bezpieczne (w przeciwieństwie do bardziej ryzykownego znieczulenia ogólnego) dla dziecka. Zastosowane znieczulenie nie przenika do krwi dziecka. Działa relatywnie krótko i jego skutki można szybko odwrócić.
Oba znieczulenia – podpajęczynówkowe i ogólne stosowane są w przypadku cięcia cesarskiego.
Do uśmierzania bólu w trakcie porodu siłami natury stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, które pozwala na aktywne rodzenie dziecka z wyłączeniem bólu.
Jak wygląda znieczulenie podpajęczynówkowe?
Podczas znieczulenia podpajęczynówkowego kobieta zachowuje świadomość, może rozmawiać, tuż po narodzinach dziecka może na nie spojrzeć. Nie czuje bólu, dotyku, temperatury, nie ma czucia w obrębie, w którym działa znieczulenie, nie może wykonywać w tym obszarze ruchów.
Znieczulenie podpajęczynówkowe podaje się za pomocy igły do przestrzeni podpajęczynówkowej w kręgosłupie, w okolicę lędźwiową (dolna część pleców). Kobieta leży na boku lub siedzi. Przed wykonaniem znieczulenie miejsce wkłucia się znieczula. Zabieg przeprowadza anestezjolog. Po jego przeprowadzeniu niezbędne jest monitorowanie stanu pacjentki.
Powikłania po znieczuleniu podpajęczynówkowym
- zespół popunkcyjny -z charakterystycznym silnym bólem głowy występującym po znieczuleniu. Żeby zapobiec zespołowy popunkcyjnemu zaleca się leżenie przez 24 godziny po cięciu cesarskim.
- zakażenie w miejscu wkłucia,
- zatrzymanie moczu,
- zespół podrażnienia korzeni nerwów,
- spadek ciśnienia krwi i zwolnienia pracy serca (rzadko),
- u około 30% kobiet pojawia się ból pleców, który może trwać nawet przez kilka dni, tygodni a w rzadkich przypadkach stale (w wyniku uszkodzenia nerwów).
Kiedy natychmiast do lekarza?
Jeśli po zastosowaniu znieczulenia podpajęczynówkowego wystąpi gorączka, utrata kontroli nad pęcherzem, zwieraczem, wyciek z miejsca wkłucia, należy natychmiast udać się do szpitala.
Konsultacji lekarskiej wymaga również sytuacja, w której w miarę upływu czasu dolegliwości bólowe zamiast zmniejszać się, nasilają się.
Komentarze