Znaczenie snów w ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży są ogromne i mogą mieć wpływ na ilość a także jakość snu. Są to przede wszystkim bezsenne noce lub wręcz przeciwnie: kobieta śpi lepiej niż zwykle a także pojawiają się dużo bardziej barwne marzenia senne, emocjonujące i szczegółowe.

Zwykle człowiek po przebudzeniu bardzo rzadko pamięta, co mu się śniło, w ciąży jednak ten stan się zmienia, kobieta przeżywa bardzo realistyczne i częste sny, które bez problemu pamięta po przebudzeniu.

Dlaczego ciąża sprawia, że kobieta lepiej pamięta sny?

imagesUtrwalenie zdarzeń, które śnią się w nocy jest często możliwe, gdy budzimy się podczas jego trwania – to dlatego często pamiętamy nocne koszmary. Podczas ciąży kobieta często się budzi, co jest spowodowane parciem na pęcherz czy choćby wiercącym maluszkiem. Dlatego jeśli często się budzi, jest w stanie zapamiętać swoje sny i to ze szczegółami.

Kobiety w ciąży często też odczuwają zmęczenie i częściej kładą się spać, co zwiększa również liczbę snów. Za jakość i liczbę snów odpowiadają również hormony ciążowe (progesteron), które wydłużają sen. Dodatkowo kobieta w ciąży podchodzi do wszystkiego bardziej emocjonalnie, co potem również ma wpływ na jakość i częstotliwość snów. Na poziom snu mogą również wpływać witaminy, które kobieta przyjmuje w ciąży np. witaminy z grupy B, któe wspomagają pracę mózgu.

Kobiety w ciąży mają te same sny?

Wystarczy posłuchać opowieści przyszłych mam o snach, by utwierdzić się w przekonaniu, że śnią podobnie. Dodatkowo jeszcze pojawiają się istotne szczegóły, które przyszła mama potrafi opisać bez problemu. Są to zwykle sny dotyczące ciąży, dziecka i porodu. Nic w tym dziwnego, że ciężarne kobiety mają te same sny, ponieważ ich myśli, obawy i emocje są bardzo podobne – dotyczą ciąży.

Sny w pierwszym trymestrze ciąży

Choć ciąża sprawia, że kobiety śnią bardzo podobnie, to jednak są one inne, bo każda kobieta jest inna. Zwykle te sny w pierwszych tygodniach ciąży, które ukazują coś złego, odzwierciedlają obawy przyszłej mamy o dziecko i czy sprosta matczynym obowiązkom (np. sny o spadaniu w przepaść). Zaś te, które są optymistyczne, są związane z radością, jaka towarzyszy faktu bycia mamą. Mogą pojawić się również sny o małych zwierzątkach, dziecka ze zdeformowaną twarzą – jest to spowodowane tym, że kobieta chce widzieć, jak jej dziecko wygląda, ale nawet na USG brak jeszcze kształtów, które by odzwierciedlały najdrobniejsze rysy twarzy.

Sny w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży jest zwykle najprzyjemniejszy dla przyszłej mamy. Znikają nudności a  rosnący brzuszek jeszcze nie jest zbyt obciążający. Kobieta bardzo cieszy się z przyjścia na świat dziecka, zaczynają się zakupowe szaleństwa maleńkich ubranek i niezbędnych akcesoriów.W tym czasie często we śnie przytula małe zwierzęta (koty, psy, pisklęta, owieczki), jest to odzwierciedleniem jej uczuć do dziecka. Natomiast jeśli w trakcie snu zwierzę jest agresywne, chore a nawet niespokojne, może oznaczać, że kobieta ma obawy co do prawidłowego przebiegu ciąży. W tym czasie mogą pojawić się sny obrazujące dziecko, które rodzi się chore, co wynika z obawy o nienarodzone dziecko. Pod koniec drugiego trymestru mogą pojawić się sny o niedopinaniu spodni, osobach ogromnych kształtów, co wynika z powiększającego się brzuszka u kobiety.

Sny w trzecim trymestrze ciąży

W czasie trzeciego trymestru zaczyna się wielkie oczekiwanie na dziecko, kobieta pragnie mieć je już przy sobie, dlatego też często myśli o porodzie. W związku z tym często kobieta śni o porodzie, na który może nie zdążyć do szpitala a także czasem”widzi” nawet wszystkie detale podczas porodu np. twarz dziecka, które zwykle ma już 3-4 lata.

W tym czasie pojawiają się sny o  niebezpieczeństwach, jakie czyhają na dziecko – wszystko z obawy o niemowlaka i o to czy młoda mama poradzi sobie z opieką nad nowym członkiem rodziny. Ciążący brzuszek jest już dokuczliwy, w pewien sposób ogranicza, dlatego też w snach często pojawia się motyw dźwigania, przebywania w dużych budynkach. Z racji, że kobieta czuje się mniej atrakcyjna, często widzi we śnie partnera z inną kobietą, co wynika zwykle tylko z jej obaw.

Jak radzić sobie w ciąży z koszmarami?

O ile sny o spokojnej ciąży i rozkosznym bobasie są przyjemne, to jednak koszmary bywają stałym elementem nocy u większości kobiet ciężarnych i nie należą do przyjemnych. Dręczące sny potrafią bardzo skutecznie zniechęcić przyszłą mamę do spania. W tej sytuacji pomocna będzie rozmowa z kimś bliskim (mama, przyjaciółka, inna kobieta , która przeszła ciążę) lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Czasem wystarczy szczera rozmowa, by przyszła mama pozbyła się obaw związanych z komplikacjami w ciąży, podczas porodu czy choćby elementami opieki nad dzieckiem. I  zamiast szukać wyjaśnień sennych w sennikach, lepiej zrelaksować się przed snem, porozmawiać z kimś o swoich obawach, co zapewne bardziej pomoże pozbyć się lęków i czarnych myśli.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ola Ola

  W ciąży miałam naprawdę mega sny, miałam nawet plan, żeby je wszystkie spisywać ale jakoś nie wyszło. Niezły by z tego sennik wyszedł ;)

 2. Ulenka Ulenka

  Miałam bardzo wyraźne sny w ciąży i szczerze trochę mi ich brakuje

 3. M. M.

  Ja mam w ciąży fantastyczne sny, ale żadne nie pasują do tych opisywanych. Bardzo stereotypowe podejście do tematu. Dziś np. jechałam pociągiem przez raj :)

 4. Gosiek Gosiek

  Obecnie jestem w 3 miesiacu ciazy i snia mi sie bardzo niepokojące sny, dlatego postanowilam sprawdzic ich znaczenie REKLAMA