Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży? Rośnie nie tylko brzuch. FILM

komentarzy: 1

W ciąży rośnie nie tylko brzuch. Przez 9 miesięcy macica, mająca wielkość gruszki, zmienia się w arbuza o pojemności 5 litrów. Zwiększa się serce i zmienia się szybkość jego pracy. Ciąża jest sporym wyzwaniem dla układu krwionośnego. O 40% zwiększa się objętość krwi, a wraz z nią ilość leukocytów, odpowiadających za odporność organizmu. Przepona unosi się o 4 cm, rośnie też obwód klatki piersiowej – średnio o 6 cm. W ciąży oddychamy szybciej i mamy problem z dusznościami.

Powiększająca się macica „przesuwa” narządy w jamie brzusznej. Znacznie zmienia się położenie żołądka i jelit.  Perystaltyka słabnie, spada kwasowość soku żołądkowego. Stąd częste zaparcia i uczucie ciężkości. U kobiet w ciąży zmienia się również układ moczowy, objętość nerek zwiększa się o 30%, w ostatnim trymestrze zwiększa się także pojemność pęcherza, ale nacisk na niego wymusza częste wizyty w toalecie. Za sprawą rosnącej macicy zmienia się środek ciężkości, dochodzi do zmian w kręgosłupie i nasilenia krzywizny lędźwiowo-krzyżowej. To dlatego odczuwamy częsty ból w dole pleców.

Zobaczcie, jak zmienia się ciało w ciąży na poniższej prezentacji.

 

Film zamieszczony za zgodą Baby Center.

Znalazłaś/znalazłeś ciekawy film w internecie?

Przyślij nam link!

Jeśli opublikujemy film na naszej stronie, otrzymasz od nas niespodziankę.
Koszulkę, torbę lub magnesy na lodówkę z logo strony.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kangu24 Kangu24

    Przygotowujesz sie do remontu mieszkania, wyjezdzasz w dluga delegacje, planujesz kilkutygodniowy urlop, oraz ze zwyczajnie nie jestes zajecia na problemy sezonowe, opony, sprzet sportowy, zbiory hobbystyczne, zabawki i rózne, na co dzien nieuzywane przedmioty? Teraz mozesz je bezpiecznie przechowac we polskim mini magazynie w Kangu Self Storage, oszczedzajac mieszkanie w domu.