Zmiany skórne w ciąży. Zwróć uwagę na wszystkie!

Zmiany skórne ujawniają się w trakcie ciąży u sporej części przyszłych mam. Zazwyczaj dzieje się to w II trymestrze, kiedy to hormony szaleją w organizmie ciężarnej na całego. Wykwity skórne mogą pojawiać się na całym ciele kobiety: na brzuchu, nogach, ramionach czy twarzy. Warto zapoznać się, jakie zmiany skórne mogą wystąpić w przebiegu ciąży, aby wiedzieć, z czym tak naprawdę przyszła mama być może będzie musiała się zmierzyć. Zapraszamy lektury krótkiego przewodnika po zmianach skórnych występujących w ciąży.

Ostuda – „maska ciąży”

Jeśli mówimy o zmianach skórnych w ciąży, zazwyczaj jako najbardziej charakterystyczny wykwit większość pomyśli zapewne o ostudzie ( melasma, melanodermia). Plamy ostudowe powstają na skutek zbyt dużej produkcji melaniny. Ich dokładna patogeneza nie jest znana, jednak większość naukowców upatruje ją w nadmiernej aktywności hormonalnej w trakcie ciąży lub nadmiarem hormonów przy stosowaniu doustnej antykoncepcji. Występowaniu ostudy mogą sprzyjać również inne nieprawidłowości hormonalne organizmu np. nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia funkcji tarczycy oraz niektóre leki.

Plamy ostudowe pojawiają się nagle i polegają na przyciemnieniu skóry w obszarze wokół ust, nosa i oczu u bladolicych i na rozjaśnieniu tych obszarów u kobiet z ciemniejszą karnacją. Wykwity te mają również tendencję do ciemnienia pod wpływem promieni słonecznych, dlatego zaleca się używanie kremów z wysokimi filtrami UV. Ostuda ciężarnych zwykle znika dość szybko po porodzie, a gdy pojawia się bez związku z ciążą, powinna być skonsultowana ze specjalistą.

zmiany skórne w ciąży

Wróg każdej kobiety – rozstępy

Choć walkę z rozstępami prędzej czy później będzie musiała stoczyć każda kobieta, rozstępy w ciąży są szczególnym przypadkiem. Pojawiają się one u ponad 50 % ciężarnych na skutek zarówno zmian hormonalnych, jak i gwałtownego rozciągania przez powiększającą się macicę skóry brzucha. Często występują także na skórze piersi, bioder i w okolicy pleców, czyli w tych regionach ciała, gdzie w ramach przygotowania do porodu, dochodzi do równego rodzaju zmian strukturalnych.

Rozstępy występują w postaci żyworóżowych linijnych kresek na skórze, które z biegiem czasu bledną. W ich przypadku dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry w wymienionych okolicach, która może znacznie poprawić ich wygląd. Oprócz tego niezwykle ważne jest prawidłowe przybieranie na wadze i niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne, które pomogą w utrzymaniu sprawności mięśni i jędrności ciała. Podczas walki z rozstępami istotna jest systematyczność, gdyż tylko dzięki niej możliwe do osiągnięcia będą satysfakcjonujące przyszłą mamę efekty estetyczne.

Przebarwienia skóry i trądzik

Ciężarna w pewnym momencie z pewnością zauważy ciemnienie znamion na ciele, brodawek sutkowych, a także kresy białej, czyli linii przebiegającej wzdłuż pępka. Jak już wspominaliśmy wcześniej dzieje się tak na skutek zwiększonej w trakcie ciąży produkcji melaniny.

Oprócz tego rodzaju zmian, przyszłe mamy dość często dotyka problem trądziku w ciąży. Uwarunkowane jest to zwiększoną ilością hormonów produkowanych przez organizm, co prowadzi do nadprodukcji łoju i zatykania gruczołów łojowych w skórze, a tym samym do stanów zapalnych. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować w tym wypadku preparatów na trądzik, gdyż niektóre z nich mogą szkodzić dziecku. Konieczne w tej sytuacji może być ograniczenie tłuszczu w diecie, większa aktywność fizyczna oraz dobre nawodnienie organizmu. Nie ma sensu się jednak załamywać, gdyż większość przypadków ustępuje na przełomie II i III trymestru lub zaraz po porodzie.

Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży – PUPPP (wielopostaciowe osutki ciężarnych)

W tej chorobie wykwity skórne przyjmują postać pokrzywkowych bąbli i grudek. Występują na kończynach i tułowiu, często towarzysząc rozstępom. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości dermatologicznych w ciąży występująca głównie w trakcie III trymestru zwykle w pierwszej ciąży. Nie stanowi zagrożenia dla matki i dla płodu. Czasem u ciężarnej może wystąpić również pokrzywa alergiczna w postaci uogólnionej skórnej wysypki na całym ciele, która jednak ustępuje kilka tygodni po porodzie.

Cholestaza ciążowa

Ta jednostka chorobowa związana jest z utrudnionym wydzielaniem żółci do woreczka i nagromadzeniem jej wewnątrz wątroby, w wyniku czego dochodzi również do zażółcenia powłok skórnych. Objawem ubocznym jest natomiast dokuczliwy świąd skóry, który początkowo obejmuje dłonie i stopy. Drapanie swędzących miejsc powoduje natomiast powstawanie zaczerwienionych przeczosów skórnych. W ciężkiej postaci choroby może dojść do utraty wagi wskutek zaburzeń wchłaniania spowodowanych zahamowaniem wydzielania kwasów żółciowych, a w konsekwencji zahamowania wzrostu płodu. Do takiej sytuacji dochodzi na szczęście bardzo rzadko bowiem zwykle cholestaza ma łagodny przebieg.

Opryszczka ciężarnych

Opryszczka ciężarnych to rzadka choroba o podłożu immunologicznym. Wykwity skórne przybierają postać charakterystycznych pęcherzyków lub grudek, a także większych pęcherzy pojawiających się na tułowiu w okolicy pępka. Zajmują one często także przedramiona, okolicę pośladkową, rzadziej twarz i owłosioną skórę głowy. Choroba ustępuje po porodzie, jednak może mieć wpływ na przebieg ciąży – może doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu i zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Autoimmunologiczne progesteronowe zapalenie skóry

Ta stosunkowo rzadka choroba jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na intensywnie wzrastający na początku ciąży poziom progesteronu. Zmiany w jej przebiegu przypominają trądzik i odejmują grzbiety dłoni, oraz kończynę dolną od pośladków do kolan. Dodatkowo mogą wystąpić także bóle i zapalenia stawów oraz zmiany w płucach. W trakcie przebiegu choroby następuje niestety wzrost ryzyka poronienia.

Grudkowe zapalenie skóry

Choć zmiany te występują w ciąży stosunkowo rzadko, mogą stać się bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Objawiają się w postaci swędzących czerwonych grudek, które mogą poprzez rozdrapywanie przekształcić się następnie w nadżerki i strupy. Zwykle zmiany obejmują tułów, jednak mogą szerzyć się także na kończyny. Niestety, pomimo że grudkowe zapalenie skóry nie jest niebezpieczne dla kobiety, może w skrajnych przypadkach spowodować nawet poronienie lub obumarcie płodu.

Większość zmian skórnych występujących w trakcie ciąży jest na szczęście niegroźna zarówno dla matki, jak i dla płodu. Niestety kilka z nich może podnosić ryzyko zahamowania wzrostu płodu, porodu przedwczesnego lub nawet poronienia. Warto więc dokładnie zapoznać się z nimi i pamiętać, jakie zmiany skórne mogą zwiastować nadchodzące niebezpieczeństwo, tak, aby w porę móc zgłosić się do lekarza po pomoc. Pamiętaj też, że jeżeli nie jesteś pewna, co Ci dolega, zawsze warto skonsultować to ze specjalistą – chodzi bowiem nie tylko o Twoje zdrowie, ale również o bezpieczeństwo Twojego nienarodzonego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.