Zmiany w programie 500+ w 2017? Przeczytaj!

Program 500+ wspierający finansowo rodziców w Polsce funkcjonuje już od 10 miesięcy. 500 złotych wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko i w niektórych przypadkach (kryterium dochodowe) również na pierwsze. Świadczenie znacznie obniżyło ubóstwo wśród dzieci i młodzieży, szacuje się, że spadło ono o 70-90%. Część rodzin przestała korzystać z pomocy społecznej. Czy w 2017 planowane są zmiany w zakresie tego świadczenia?

Rodzina 500+ 2017: liczby

W programie 500+ uczestniczy obecnie 2,78 miliona rodzin, świadczeniem objętych jest 3,8 miliona dzieci, do rodzin trafiło już ponad 17 mld złotych: informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  20% wszystkich wniosków o 500+ zostało złożone online, z tego 95% przez banki. Wkrótce w ten sam, wygodny sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie będzie można ubiegać się o inne świadczenia – rodzinne i kartę dużej rodziny.

Jak informują przedstawiciele rządu, program będzie funkcjonował bez zmian do września 2017 roku. W okolicy kwietnia należy spodziewać się jego podsumowania. Decyzje o przyznaniu świadczenia są wydane do 30 września 2017 roku i  do tego czasu na pewno nic się nie zmieni w programie. Nie ma co liczyć na podwyższenie wysokości świadczeń, czy objęcie nim pierwszych dzieci w rodzinie.

Niestety program 500+ ma również ciemne strony, na przykład wzrost liczby bezrobotnych kobiet. Od kiedy wypłacane jest świadczenie urzędy odnotowały prawie trzykrotny wzrost odmowy przyjęcia pracy przez kobiety. Najczęściej odmowa dotyczy nisko opłacanych stanowisk. Według rządzących program pozytywnie przekłada się na rynek pracy.

Rodzina 500+ w 2017 roku – zmiany?

Póki co nie ma informacji o żadnych zmianach w programie 500+. Nie ma co się ich spodziewać do kwietnia tego roku, kiedy rządzący planują przedstawić bliższe informacje na temat programu.

Na pytanie o objęcie programem wszystkich dzieci, także pierwszego dziecka w rodzinie, bez kryterium dochodowego, odpowiada  w programie „Gość Wiadomości” Michał Dworczyk z PiS-u: „Uszczelniamy system podatkowy. Działamy na rzecz tego, żeby budżet państwa był wypełniany w sposób należyty. Jeżeli sytuacja na to pozwoli, oczywiście wszystkie dzieci będą mogły oczekiwać na wsparcie”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ola Ola

  a dlaczego dostaja rodzice majacy wysokie zarobki i sporo dzieci a ci, ktorzy maja niewiele i jedno dziecko to juz nie?

  • Beata Beata

   Bo to jest program dla ludzi, którzy pomogą w przyroście naturalnym, dlatego dla tych co mają conajmniej 2 dzieci, bądź niskie dochody przy 1 dziecku.

 2. Marta Marta

  nam sie nie nalezy :( bo dochod za wysoki o 50 zl…:/