Zmiany dla rodziców w 2016 roku – WAŻNE

500 złotych na dziecko, 1000 złotych dla osób, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, większa elastyczność urlopów i łatwość wymiany świadczeń między ojcem i matką. To tylko niektóre zmiany, które mają wejść w życie w 2016 roku.

Większość niżej wymienionych będzie obowiązywać od stycznia 2016 roku. Przeczytaj, co przyniesie dla rodziców Nowy Rok!

Tylko dwa urlopy z tytułu urodzenia dziecka

Od 2016 roku rodzice będą mogli skorzystać z dwóch urlopów z okazji narodzin dziecka. Nie będzie już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego. Cały wymiar urlopu, z jakiego będą mogli skorzystać rodzice nie zmieni się.

Pierwszy – to urlop macierzyński trwający 20 tygodni i drugi urlop rodzicielski – 32 tygodnie, razem 52 tygodnie. W przypadku narodzin wieloraczków urlop będzie dłuższy, może trwać od 65 do 71 tygodni.

Wyłącznie dla mamy przeznaczone są pierwsze 14 tygodni urlopu. Z pozostałym „wolnym” pracująca mama będzie mogła podzielić się z tatą dziecka.

Aż trzy tygodnie na złożenie wniosku o urlop

Od stycznia 2016 roku rodzice mają aż 3 tygodnie od porodu, by złożyć wniosek o urlop macierzyński. W tym czasie można decydować o wymiarze otrzymywanego zasiłku.

Urlop rodzicielski w 4 częściach

W 2015 roku można było podzielić urlop rodzicielski na maksymalnie trzy części, do stycznia 2016 roku to się zmieni.

Urlop można będzie podzielić na cztery części. Rodzice będą mieli okazję skorzystania z tego urlopu aż do czasu, gdy dziecko skończy 6 lat.

Możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego do 6 roku życia dziecka

Od 2 stycznia 2016 wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy z 24 lipca 2015 roku, która umożliwia rodzicom dzielenie urlopu rodzicielskiego w taki sposób, by jego część wykorzystać, gdy dziecko rozpocznie edukację przedszkolną lub szkolną. Urlop będzie można łatwiej dzielić między rodzicami, niezależnie od ich formy zatrudnienia.

Zgodnie z nową ustawą dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) zostanie połączony z urlopem rodzicielskim (26 tygodni) razem 32 tygodnie. 16 tygodni z tego urlopu rodzice będą mogli wykorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Urlop ojcowski do czasu, gdy dziecko skończy dwa lata

W 2016 roku ojcowie będą mogli skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Będą mieli dwa lata na skorzystanie z przysługującego im urlopu, a nie tak jak dotychczas – rok.

zmiany 2016

Będą mogli go podzielić na dwie części i skorzystać z niego w wybranym, korzystnym dla siebie terminie.

1000 złotych na dziecko

Od stycznia 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o świadczeniach rodzinnych przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki. Zmiany dotyczą tych osób, które dotychczas nie miały prawa do zasiłku macierzyńskiego: bezrobotnych, rolników, studentów oraz pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Wszystkie te osoby od stycznia 2016 roku będą mogły ubiegać się o nowe świadczenia z tytułu narodzenia dziecka w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Zmiany będą dotyczyć również tych osób, które otrzymają zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka niższy niż 1000 złotych – otrzymają wyrównanie do tego poziomu.  Pod uwagę nie będzie brane kryterium dochodowe.

500 złotych na dziecko na drugie i kolejne dziecko: od kwietnia?

Zapowiedź wprowadzenia ustawy obejmującej wypłatę 500 złotych na dziecko budzi wiele kontrowersji. Na przestrzeni kilku tygodni zmieniają się ustalenia, komu i na jakich zasadach będzie wypłacana wspomniana kwota.

Na tę chwilę ustalenia są takie, że 500 złotych na dziecko ma dostać rodzina na każde drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego oraz na pierwsze dziecko, jeśli rodzina nie przekroczy określonego dochodu na członka rodziny.

Czy program 500 złotych na dziecko wejdzie w życie? W jakim wymiarze będzie obowiązywał?

Czas pokaże.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. AgaW AgaW

  W przyszłym roku urodze drugie dziecko. Umowę mam przedłużona tylko do dnia porodu. czy będzie mi się należało to świadczenie 1000zł?

  • Kari Kari

   Jeśli miałaś opłacaną składkę chorobowa (a skoro masz umowę przedłużoą do dnia porodu, to zakładam że jest to umowa o pracę na czas określony) to zasiłek i tak Ci sie należy – obliczy go i wypłaci Ci ZUS, musisz się jednak do niego ze stosownym wnioskiem zgłosić. Jeśli masz prawo do zasiłku macierzyńskiego, to ten tysiąc nie bedzie Ci przysługiwać, chyba, że Twój zasiłek będzie nizszy niż 1000zł, to wtedy dostaniesz wyrównanie do tej kwoty.

   • marta marta

    A czy dotyczy to urodzonych tylko już w 2016r czy wstecz też?

 2. Mgr Mgr

  A jeśli ktoś jest bezrobotny-nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy,ale składki odprowadza mąż- czy takiej osobie też należy się 1000 zł? czy trzeba być bezrobotnym zarejestrowanym?
  pozdrawiam.

  • Marta Marta

   Te 1000 zl będzie przysługiwało niezależnie od rejestracji w Urzędzie Pracy. Nie trzeba się rejestrować jako bezrobotny, żeby je dostać. :)

 3. Ela Ela

  Czy rodzic – opiekun dziecka niepełnosprawnego ma lub będzie miał prawo do zasiłku macierzystego?

 4. goniab83 goniab83

  sierpnia Witam…urodziłam dziecko 29 sierpnia 2015roku, kiedy powinnam złożyc wniosek o urlop wychowawczy i ile maksymalnie może on trwac?