Zmiany dla rodziców w 2013 roku

Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją rodzice jedynaka będą mogli skorzystać z ulgi na dzieci, jeśli ich dochody nie przekroczą 112 tys, złotych rocznie (limit dotyczący matki i ojca, którzy pozostają w związku małżeńskim). Dochody rodziców niebędących rodzicami rozpatrywane są inaczej. Jeśli wspólnie wychowują dziecko, nie mogą przekroczyć 56 tysięcy złotych rocznie na osobę. Natomiast w przypadku samotnej mamy czy samotnego ojca limit będzie wynosił 112 tysięcy złotych rocznie na osobę.

Obecnie wszyscy niezależnie od liczby dzieci i osiąganych dochodów mogą odliczyć od podatku 1113,04 złotych rocznie na każde dziecko.

Dłuższy urlop macierzyński

Końcówka roku mijała nam na dostarczaniu przez polityków kolejnych informacji dotyczących dłuższych urlopów macierzyńskich. Nowe przepisy, które mają wejść w życie w 2013 roku i dotyczyć dzieci, które urodzą się po 17 marca 2013 roku. Rodzice tych dzieci będą mieli możliwość skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 52 tygodni. Skąd taka granica? Wynika ona z dnia wchodzenia w życie ustawy wyznaczonego na 1 września 2013 roku. Tylko ci rodzice w tym czasie będą przebywać na urlopie macierzyńskim. Rodziców dzieci urodzonych przez 17 marca 2013 roku nowe przepisy nie mają objąć.
Być może coś zmieni petycja pisana przez rodziców mających rodzić w pierwszym kwartale roku, zwracająca uwagę na niesprawiedliwość takiego podziału. Pragną oni zmienić dzień wchodzenia ustawy na 10 czerwca, tak by korzystne przepisy pozwalające uzyskać przez pół roku 100% zasiłku macierzyńskiego lub przez cały rok 80% objęły wszystkich zainteresowanych rodziców dzieci z rocznika 2013.

Tak czy inaczej ustawa jest konsultowana społecznie i to, kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie pokażą kolejne tygodnie.

Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorców?

O zasiłkach macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam oraz dla kobiet zgłoszonych jako osoby współpracujące z mężami pisaliśmy tutaj. Z powodu zapowiedzianych zmian w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich, ustawodawca zwrócił uwagę na potrzebę zmiany sposobu wyliczania urlopu macierzyńskiego. Zauważono konieczność „uszczelnienia systemu”. Dotąd jednak nie przygotowano ustawy, nowelizacji oraz nie jest wiadomo, kiedy mają zostać wprowadzone zmiany.

Wiadomo, jakie są plany. Zmiany mają dotyczyć osób, które przed uzyskaniem zasiłku opłacałyby składkę chorobową (dobrowolną dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub współpracujących) krócej niż 12 miesięcy, ale od wyższej postawy niż najniższa. Obecnie najniższa podstawa wynosi 2115,60 po dwóch latach działalności, a dla osób rozpoczynających działalności jedynie 450 złotych.  Na niesprawiedliwość tej zmiany zwracają uwagę kobiety prowadzące biznes sezonowy, zawieszające działalność na zimę/lato. Po zmianach nie będą mogły liczyć na zasiłek macierzyński w godnym wymiarze. Ponadto przedsiębiorcy zwracają uwagę, że „korzystanie z przepisów prawa dotyczących uzyskiwania wyższych świadczeń” dotyczy również pracodawców i pracowników etatowych, w których wypadku zwiększa się wysokość zasiłku, manipulując wysokością otrzymywanej pensji. Zmiany tej grupy jednak nie mają dotyczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monka monka

  LIST OTWARTY W SPRAWIE OBJĘCIA URLOPEM RODZICIELSKIM RODZICÓW WSZYSTKICH DZIECI NARODZONYCH W 2013 R: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9080

  • Dorota Dorota

   Monka, popieram.

   • asinka85 asinka85

    Mam nadzieję, że Nam się uda, bo musi być sprawiedliwie dla wszystkich!!

 2. MonikaDD MonikaDD

  Dla mnie brak odniesienia do urlopu ojcowskiego, który również zmieni swój kształt w 2013. Nowy rok już się zaczął a wciąż brak konkretów.

  • Dorota Dorota

   MonikaDD, brak konkretów nie z naszej winy…Raczej tych, na których pracę nie mamy wpływu. Zapowiedzi były jasne: że zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Niestety póki co nie weszły. Wszystko wskazuje na to, że będą obowiązywać od połowy roku, jednak, czy rzeczywiście tak będzie, trudno powiedzieć. Dwa: czekamy również na informację z Ministerstwa….;) Gdy nadejdzie, na pewno o tym poinformujemy.

   • Łukasz Łukasz

    A mozna wiedziec od kiedy te zmiany odnosnie zasilku macierzynskiego maja wejsc w zycie? Czy podana jest konkretna data? Albo wiadomo kiedy to ma byc?
    Pozdrawiam

   • sosrodzice sosrodzice

    Dostaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Pracy. Urlop ojcowski pozostaje w wymiarze 2-tygodniowym. Nie wprowadzono zapowiedzianych z dniem 1 stycznia 2013 zmian. Nie wiadomo, czy i kiedy zostaną wprowadzone…Zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich (wydłużonego urlopu macierzyńskiego mają wejść w życie od 1 września), o ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem.

    • Marzena Marzena

     Czy z końcem lutego coś wiadomo o zasiłkach macierzyńskich dla przedsiębiorców? Dziękuję.

     • Dorota Dorota

      Marzeno, wiadomo, że od marca będzie obowiązywać nowa podstawa (nowa wartość średnich miesięcznych dochodów, aktualna obowiązuje w grudniu 2012, styczniu 2013 i lutym). :) Poza tym, jeśli pytasz o zmiany dotyczące wycofania możliwości podnoszenia składek: bez zmian. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle projekt trafi do sejmu…Trzeba pamiętać, że z sejmu musi trafić również do podpisu prezydenta. Do tego chyba długa droga.

 3. iza iza

  Witam:) prowadzę działalność gospodarczą jestem w tej chwili na macierzyńskim corka urodziła sie w listopadzie 2012. Czy należy mi sie urlop wychowawczy? bede wdzięczna za odpowiedz

  • olenka22 olenka22

   Trzeba czekać, zmiany wchodzą w życie we wrześniu ( o ile wejdą). Jeśli będą obowiązywać, urlop wychowawczy będzie się należał.

 4. sylwia sylwia

  Witam,czy wiadomo.juz cos w sprawie zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców?kiedy wejdą zmiany?

 5. nina nina

  ponoc kazde dziecko jest takie samo to czemu ma byc w tym przypadku inaczej

Zobacz również