Zmiany dla rodziców w 2013 roku

Co szykuje dla rodziców rząd na 2013 roku? Inspekcja Pracy mówi o zawiłych przepisach, niejasnych zasadach, wielokrotnie złożonych zdaniach oraz odsyłania do wielu przepisów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że czeka…nas bałagan. Zapowiedziano wiele korzystnych zmian, ale jednocześnie pominięto kilka ważnych kwestii. Na przykład zignorowano potrzeby mam rodzących w pierwszym kwartale 2013 roku, które najprawdopodobniej nie będą mogły skorzystać z dłuższych urlopów macierzyńskich. Poszkodowane mogą być również kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Zresztą, sami przeczytajcie…

Money WorriesZmiany w becikowym

O 1 stycznia 2013 roku zmienia się kryterium przyznawania zapomogi znanej pod nazwą becikowe. Dotąd pieniądze przyznane wszystkich rodzicom będą należały się jedynie tym, którzy spełnią kryterium dochodowe.  Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka będzie się należeć się osobom, które nie przekroczą kwoty 1922 złotych netto miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinę (nowe przepisy mają pozbawić zapomogi około 10% wszystkich ubiegających się o becikowe rodziców) (Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która w dniu 15 listopada 2012 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1255).

Urlop wychowawczy 2013

Spore zmiany szykują się w urlopie wychowawczym w 2013 roku. Ten od 2013 roku będzie mógł wynosić 37 miesięcy (czyli ponad trzy lata).

Najważniejsze zmiany dotyczą podziału urlopu wychowawczego. W puli mają być dwa miesiące (po jednym dla każdego z rodziców) do wykorzystania przez każdego z rodziców osobno, bez możliwości zrzeczenia się swojej części na rzecz drugiego rodzica.

Jeden rodzic będzie mógł poświęcić 36 miesięcy na wychowywanie dziecka. Dodatkowy miesiąc będzie mógł wykorzystać drugi rodzic.

Urlop wychowawczy o 2013 roku może być dzielony na 5 części, jednak można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia (jedynie w przypadku dziecka niepełnosprawnego będzie mógł być on wykorzystany do ukończenia przez nie 18 roku życia).

Od 2013 roku rodzice będą mogli w jednym czasie przebywać na urlopie wychowawczym przez 4 miesiące, czyli o 1 miesiąc dłużej niż dotychczas.

Inna bardzo ważna kwestia to zmiana zasad nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego w trakcie tego samego roku kalendarzowego. Dotychczas urlop był proporcjonalnie obniżany. Po zmianach pula urlopowa nie będzie uszczuplana.

Kolejna rewolucja? Umożliwienie skorzystania z urlopu wychowawczego przez przedsiębiorców oraz osoby pracujące na podstawie umów o dzieło i umów zleceń. Od 2013 roku przedsiębiorcy oraz osoby pracujące na podstawie umów-zlecenia, umów agencyjnych lub innych umów o świadczeniu usług będą miały prawa podobne do tych jak pracownicy etatowi na urlopie wychowawczym.

W czasie opieki nad dzieckiem składki ZUS za przedsiębiorców będzie płacił budżet państwa. Dotąd przedsiębiorca miał jedynie możliwość zawiesić prowadzenie działalności na czas sprawowania opieki na dzieckiem, a składki przez niego nie były opłacane (ponadto zawieszenie działalności możliwe jest na dwa lata, a pracownicy etatowi mieli możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego przez trzy lata).

Ważna jest również wysokość planowanych składek w 2013 roku na urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców i osób na umowach-zleceniach.

 • Osoby ubezpieczone minimum pół roku – podstawa wymiaru: 2 115,60 zł, składka emerytalna: 412,97 zł, składka rentowa: 169,25 zł.
 • Osoby ze stażem ubezpieczeniowym krótszym niż pół roku – podstawa wymiaru: 1200 zł, składka emerytalna: 234,24 zł  składka rentowa: brak W przypadku osób ubezpieczonych krócej niż przez pół roku budżet państwa zapłaci jedynie składki na ubezpieczenia emerytalne. Oznacza to, że osoba taka nie skorzysta z ubezpieczenia w ramach NFZ (opieki zdrowotnej) oraz na wypadek utraty pracy.

Zmiany w PIT

Od 1 stycznia wejdą w życie zmiany w ustawie PIT, dotyczące ulgi dla dzieci (rozliczane wraz z rozliczeniem za rok 2013, czyli w 2014 roku).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monka monka

  LIST OTWARTY W SPRAWIE OBJĘCIA URLOPEM RODZICIELSKIM RODZICÓW WSZYSTKICH DZIECI NARODZONYCH W 2013 R: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9080

  • Dorota Dorota

   Monka, popieram.

   • asinka85 asinka85

    Mam nadzieję, że Nam się uda, bo musi być sprawiedliwie dla wszystkich!!

 2. MonikaDD MonikaDD

  Dla mnie brak odniesienia do urlopu ojcowskiego, który również zmieni swój kształt w 2013. Nowy rok już się zaczął a wciąż brak konkretów.

  • Dorota Dorota

   MonikaDD, brak konkretów nie z naszej winy…Raczej tych, na których pracę nie mamy wpływu. Zapowiedzi były jasne: że zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Niestety póki co nie weszły. Wszystko wskazuje na to, że będą obowiązywać od połowy roku, jednak, czy rzeczywiście tak będzie, trudno powiedzieć. Dwa: czekamy również na informację z Ministerstwa….;) Gdy nadejdzie, na pewno o tym poinformujemy.

   • Łukasz Łukasz

    A mozna wiedziec od kiedy te zmiany odnosnie zasilku macierzynskiego maja wejsc w zycie? Czy podana jest konkretna data? Albo wiadomo kiedy to ma byc?
    Pozdrawiam

   • sosrodzice sosrodzice

    Dostaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Pracy. Urlop ojcowski pozostaje w wymiarze 2-tygodniowym. Nie wprowadzono zapowiedzianych z dniem 1 stycznia 2013 zmian. Nie wiadomo, czy i kiedy zostaną wprowadzone…Zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich (wydłużonego urlopu macierzyńskiego mają wejść w życie od 1 września), o ile oczywiście wszystko pójdzie zgodnie z planem.

    • Marzena Marzena

     Czy z końcem lutego coś wiadomo o zasiłkach macierzyńskich dla przedsiębiorców? Dziękuję.

     • Dorota Dorota

      Marzeno, wiadomo, że od marca będzie obowiązywać nowa podstawa (nowa wartość średnich miesięcznych dochodów, aktualna obowiązuje w grudniu 2012, styczniu 2013 i lutym). :) Poza tym, jeśli pytasz o zmiany dotyczące wycofania możliwości podnoszenia składek: bez zmian. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle projekt trafi do sejmu…Trzeba pamiętać, że z sejmu musi trafić również do podpisu prezydenta. Do tego chyba długa droga.

 3. iza iza

  Witam:) prowadzę działalność gospodarczą jestem w tej chwili na macierzyńskim corka urodziła sie w listopadzie 2012. Czy należy mi sie urlop wychowawczy? bede wdzięczna za odpowiedz

  • olenka22 olenka22

   Trzeba czekać, zmiany wchodzą w życie we wrześniu ( o ile wejdą). Jeśli będą obowiązywać, urlop wychowawczy będzie się należał.

 4. sylwia sylwia

  Witam,czy wiadomo.juz cos w sprawie zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców?kiedy wejdą zmiany?

 5. nina nina

  ponoc kazde dziecko jest takie samo to czemu ma byc w tym przypadku inaczej

Zobacz również