Złamanie zamknięte – co robić? Pierwsza pomoc

Złamania są częstym urazem dziecięcym. Najczęściej diagnozuje się je u dzieci między 11 a 14 rokiem życia. Drugą grupą szczególnie narażoną są przedszkolaki i dzieci we wczesnym wieku szkolnym. To właśnie najmłodsi często łamią kości, bo układ kostny dynamicznie się u nich rozwija. Kości rosną, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To z kolei sprawia, że są bardziej kruche niż u osoby dorosłej. Jak wygląda pierwsza pomoc, gdy dochodzi do złamania zamkniętego? I o czym koniecznie należy pamiętać? Podstawa to zachować spokój. Złamanie zamknięte jest bolesne, wywołuje emocje, ale…to częsty i łatwy w leczeniu uraz.

Gdzie najczęściej dochodzi do złamań?

Złamać się może właściwie każda kość ludzkiego ciała. Najczęściej jednak dochodzi do tego typu uszkodzeń w obrębie nadgarstka, ramion, łokci. Co zrozumiałe, uraz najczęściej występuje po upadku, w trakcie zabawy, aktywności fizycznej.

złamanie zamknięte

Złamania zamknięte, czyli co?

U dzieci najczęściej występują złamania zamknięte. Są one zresztą najczęstszym typem urazów. Na ich skutek nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Mogą to być złamania bez przemieszczenia, w których kości znajdują się we właściwym dla siebie miejscu. Drugi typ to złamania z przemieszczeniem, które wymuszają nastawienie kości, czyli takie ich przesunięcie, by w trakcie regeneracji kości, zrosła się ona we właściwy sposób.

Po czym poznać, że dziecko złamało kość?

Złamania zamknięte (w przeciwieństwie do złamań otwartych) mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, jednak ich objawy są zazwyczaj na tyle jednoznaczne, że można niemal w 100% stwierdzić je samodzielnie. A przynajmniej mieć podejrzenie, że mogło dość do złamania.  Oczywiście kluczowa jest wizyta u lekarza i wykonanie prześwietlenia, na podstawie której ortopeda stawia diagnozę.

Jak objawia się złamanie zamknięte?

  • bólem,
  • tkliwością,
  • obrzękiem lub zaczerwieniem w miejscu urazu,
  • drętwieniem, mrowieniem,
  • dziecko wyraźnie oszczędza kończynę, w której doszło do złamania, nie używa jej,
  • brak chęci poruszania,
  • może wystąpić deformacja kończyny.

Jak pomóc dziecku?

Gdy doszło do złamania u dziecka, podstawa to zachować spokój. Należy zapewnić córce czy synowi komfortowe warunki, najlepiej uruchomić kończynę, układając ją na temblaku lub pomóc w poruszaniu się, jeśli urazowi uległa noga (tu sprawdzi się szyna i podniesienie kończyny). Miejsce urazu można schłodzić opatrunkiem z lodem. Przed udaniem się na oddział ratunkowy, można spróbować uśmierzyć ból, podając dziecku środek przeciwbólowy.

Złamanie zamknięte i co dalej?

Złamanie zamknięte wymaga unieruchomienie kończyny na kilka tygodni, co umożliwi zrośnięcie kości. Z tego powodu podstawa to udanie się na oddział ratunkowy, gdzie dziecku zostanie założony gips lub szyna.

Unieruchomienie kończyny zapewnia natychmiastową ulgę, odciąża kończynę i gwarantuje najlepsze warunki do jej regeneracji.

Jak szybko goi się złamanie zamknięte?

Kości regenerują się w różnym terminie. To, jak szybko się to dzieje, zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, a także od jej wieku. I przede wszystkim od skali uszkodzenia. Generalnie kości małych dzieci mogą już się zrastać po dwóch -trzech tygodniach. W przypadku nastolatków trwa to zazwyczaj dłużej, nawet sześć tygodni.

Często lekarz decyduje się na zachowanie gipsu przez kilka dodatkowych dni po zrośnięciu. To działanie prewencyjne, mające na celu ochronę osłabionej kończyny przed kolejną kontuzją.

Czy da się zapobiec złamaniom?

Niektóre dzieci, te szczególnie energiczne, skłonne do ryzyka mogą być bardziej podatne na złamania. Jest też druga grupa osób, u których urazy mogą występować częściej. Czynnikiem ryzyka jest uboga dieta w składniki odżywcze, zwłaszcza w wapń. Szybciej łamią się osłabione kości, warto je wzmacniać poprzez aktywność fizyczną – ćwiczenia z obciążeniem – skakanie na skakance, bieganie, itd.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.