Złamanie otwarte – liczy się szybka reakcja

Dzieci są aktywne. Często testują możliwości swojego ciała. Niestety czasami z dość dramatycznym skutkiem i dochodzi do różnego typu złamań. W najbardziej poważnych sytuacjach jest to złamanie otwarte. W takim przypadku liczy się błyskawiczna reakcja. Oby ta wiedza się nigdy nie przydała, niemniej warto o tym wiedzieć.

Złamanie otwarte, czyli co?

Do złamania otwartego dochodzi wtedy, kiedy naruszana zostaje ciągłość skóry, naczyń krwionośnych, tkanki podskórnej oraz mięśni i złamana kość ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Takie zajście należy traktować jako nagły przypadek. Konieczna jest szybka interwencja i natychmiastowe udanie się do szpitala. To bardzo ważne, by działać błyskawicznie i rozważnie, ponieważ złamanie otwarte niesie ryzyko zakażenia tkanek kostnych.

Złamanie otwarte następuje na skutek urazu. Czasami może być wynikiem przemieszczania się odłamów kostnych.

złamanie otwarte

Złamanie otwarte – co robić?

Jeśli dochodzi do złamania otwartego, bardzo ważna jest pierwsza pomoc. Podstawa to zatamowanie krwawienia i unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Należy otoczyć osobę poszkodowaną opieką i wsparciem. Zdarza się, że ocena sytuacji może być utrudniona, dlatego jeśli nie byliśmy świadkiem zdarzenia, warto zapytać, czy dziecko słyszało charakterystyczny trzask łamanej kości. Miejsce, w którym doszło do uszkodzenia, może być zniekształcone.

Przede wszystkim należy odsłonić miejsce złamania, usuwając z niego odzież. Zaleca się zdjęcie pierścionków, bransoletek, zegarka. Należy okryć ranę jałowym opatrunkiem lub jeśli nie mamy go pod ręką, czystą tkaniną. Jeśli krew wypływa w dużych ilościach, pulsacyjnie, konieczne jest uciśnięcie miejsca uszkodzenia, by nie dopuścić do wykrwawienia. Jednak gdy krew nie wypływa z rany lub tylko delikatnie się sączy, nie uciskamy kończyny.

Drugi punkt to unieruchomienie przy pomocy deski, dłuższego przedmiotu lub drugiej nogi. Kolejny krok to przewiezienie poszkodowanej osoby do szpitala lub wezwanie karetki i poczekanie na przybycie specjalisty.

Nie wolno próbować zamykać rany, ani nastawiać kości. Wszelkie manewrowanie przy kończynie są zakazane.

A co w szpitalu?

Lekarz zazwyczaj zleca wykonanie badania krwi, wykonuje się badanie radiologiczne, często również działania zmierzające do ochrony przeciw tężcowi. Złamanie otwarte wymaga leczenia operacyjnego, wykonywanego ze znieczuleniem. Następnie zakłada się opatrunki i gips. Okres gojenia się kończyny jest dłuższy niż po złamaniu zamkniętym. Potrzeba cierpliwości od osoby poszkodowanej i od jej opiekunów. W trakcie rekonwalescencji konieczne jest kilkukrotne kontrolne wizyty u ortopedy. A na koniec leczenia nierzadko niezbędna staje się rehabilitacja, tak, by uszkodzona kończyna mogła szybko wrócić do pełnej sprawności (co niestety nie zawsze jest w 100% możliwe).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.