Zioła na przeziębienie i inne – czy podawać dzieciom?

Ziołolecznictwo znane i stosowane jest od najdawniejszych czasów przez niektóre grupy ludzi. Od kilku lat można jednak dostrzec wzrastającą tendencję na odrzucanie chemicznych środków medycznych na rzecz ziół. Oczywiście przemiany te nie są drastyczne i większości przypadków nie polegają na całkowitemu odrzuceniu współczesnej medycyny – warto bowiem odnaleźć jedynie możliwości stosowania ziół wraz z medycyną konwencjonalną. Jednakże polski rynek wydawniczy nie obfitował w tak liczne tytuły dotyczące ziołolecznictwa, co teraz. Mądrości szeptuch i zielarek wracają do łask i zyskują zainteresowanie każdej grupy wiekowej, ponieważ zioła można stosować niemalże w każdym wieku i na wiele dolegliwości, wśród nich najpopularniejsze są zioła na przeziębienie. Jednak czy warto podawać je dziecku?

Zioła dla niemowlaka

W stosowaniu ziołolecznictwa u dzieci należy być ostrożnym u niemowląt – nawet, kiedy matka karmiąca piersią zażywa napary z ziół. Może to wpłynąć na zdrowie dziecka, jeśli pojawi się biegunka, bóle brzucha, czy wysypka warto udać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy dziecko nie jest uczulone na niektóre rośliny.

Ryzyko uczulenia występuje również w lekach pochodzących z koncernów farmaceutycznych, stąd też zawsze należy brać pod uwagę różnego rodzaju zagrożenia, jak i pamiętać, że każdy produkt można przedawkować, stąd też konieczne (w każdym przypadku) jest refleksyjne podejście do lecznictwa, a rozpoczęcie stosowania ziołolecznictwa u młodych organizmów powinno zachodzić stopniowo.

zioła na przeziębienie

Jeśli rodzic decyduje się na stosowanie ziołolecznictwa już u niemowląt, powinien przyjrzeć się najpopularniejszym i najkorzystniejszym dla młodych organizmów ziół, takich jak: rumianek, koper włoski, anyżek i kminek. Poprawiają one trawienie, dzięki czemu również działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ślaz leśny i prawoślaz lekarski mogą być stosowane również w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Zioła na choroby układu oddechowego, zioła na przeziębienie

U starszych dzieci bardzo często występują choroby układu oddechowego, na zwalczanie schorzeń tego typu korzystny wpływ ma picie kleiku z siemienia lnianego, naparów z liści i korzeni prawoślazu.

Zioła dla dzieci na brak apetytu

Jednym z częściej pojawiających się problemów u dzieci jest ich brak apetytu – źródło takich zachowań może mieć liczne podłoże, z czego bardzo ważne jest ustalenie przyczyny zaburzenia łaknienia, czy też trawienia. Z punktu widzenia medycznego podawanie dzieciom syntetycznych preparatów przy braku apetytu nie jest korzystne.

„Preparaty roślinne działające na smakowe zakończenia nerwowe w jamie ustnej, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego i zwiększają tym samym apetyt. Ponadto wykazują one zwykle działanie żółciotwórcze i żółciopędne, wpływając dodatkowo na prawidłowy przebieg trawienia” – piszą prof. dr hab. farm. Waleria Olechnowicz-Stępień i doc. dr. hab. farm. Eliza Lamer- Zarawska w książce „Rośliny lecznicze stosowane u dzieci.”

Ilość roślin posiadające powyższe właściwości nie jest nieliczna, są to min: korzeń goryczki, liść bobrka trójlistnego, ziele drapacza lekarskiego, korzenie mniszka pospolitego, czy cykorii.

Czy warto samemu zbierać zioła z pól i łąk?

Polskie pola i łąki obfitują w liczne rośliny lecznicze, jednakże bez profesjonalnej wiedzy nie należy samemu zbierać ich i stosować, zawsze bezpieczniej i lepiej jest sięgnąć po poradę specjalistów, czyli udać się do sklepu zielarskiego. Ponadto bezwzględnie należy pamiętać o tym, iż stawianie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Należy zaufać jego wiedzy i większej intuicji, ponadto jeśli jako rodzice możemy wybrać metodę leczniczą (leki, czy zioła), lekarz powinien nas w tej kwestii poprowadzić.

Naturalne rozwiązania są lepsze?

Sięganie po zioła zarówno dla siebie (rodziców), jak i dla dzieci jest bardzo korzystne. Należy pamiętać, że to, co naturalne zawsze jest znacznie zdrowsze dla naszych organizmów. W aptekach, czy sklepach zielarskich można dostać pojedyncze zioła, jak i całą mieszankę stworzoną do określonych celów leczniczych. Ponadto warto sięgnąć również po literaturę poświęconą temu zagadnieniu.

Największą sławą pośród polskich zielarek cieszy się Stefania Korżawska, która poświęciła ziołolecznictwu całe swoje życie, pozostawiając po sobie liczne publikacje dotyczące właściwości leczniczych roślin, jak również przepisy na mieszanki, wywary, herbatki, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Medycyna naturalna powraca, jako rzeczywiste wsparcie dla naszego zdrowia. Warto zatem zastanowić się nad możliwością stosowania naturalnych środków leczniczych, tam gdzie jest to możliwe. Liczne publikacje dotyczące ziołolecznictwa dla dzieci i uczące krok po kroku wszystkiego, co rodzic wiedzieć powinien o roślinach leczniczych wskazują na wyraźnie wzrastającą tendencje do korzystania z dóbr natury, jak również szerzenie się świadomości i dbania o zdrowie dziecka w najmniej inwazyjny sposób, próbując nie korzystać z chemii farmaceutycznej przy każdej sposobności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Sandra Stempniewska, pedagog, animator kultury, w wieku 19 lat wydała swoją debiutancką powieść. Jest autorką licznych artykułów i publikacji. Kocha teatr, taniec i zdrowy tryb życia.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.