Kolor stolca niemowlaka i starszego dziecka często jest powodem niepokoju. Rodzice zastanawiają się, czy to, co ląduje w pieluszce lub w nocniku jest prawidłowe czy może wskazuje na chorobę. Najczęściej niepokój budzą zielone stolce u dziecka. Panuje mit, że wskazują one na kłopoty zdrowotne. Ale czy rzeczywiście?
Od czego zależy kolor stolca?
Najczęściej kupy mają kolor brązowy. Wszystko za sprawą żółci, wydzielanej przez wątrobę. Takie zabarwienie kału uznawane jest za normę i potwierdza prawidłową pracę trzustki i wątroby.
Warto jednak dodać, że żółć ma kolor zielono-brązowy, i z tego powodu zielone zabarwienie stolca jest jak najbardziej zrozumiałe. Należy w większości przypadków uznać je za fizjologiczne i nie niepokoić się.
Czy zielone stolce u dziecka to powód do niepokoju?
Zielone stolce u dziecka nie powinny niepokoić. Najczęściej występują:
- u dzieci karmionych piersią w pierwszych miesiącach życia, wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego, występującej w tym czasie kolonizacji bakteriami,
- u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym w przypadku stosowania mieszanek polecanych dla dzieci mających alergię na białka mleka krowiego,
- mogą występować podczas suplementacji żelazem,
- często są wynikiem diety, spożywania dużej ilości warzyw, które są bogate w chlorofil zabarwiający kupę na zielono,
- mogą wynikać z diety bogatej w barwniki, które odbarwiają kał.
Kiedy iść do lekarza?
Zielone stolce u dziecka mogą wskazywać na infekcję lub inne problemy zdrowotne, jeśli:
- dziecko ma biegunkę, wzrosła liczba kup,
- pojawił się stan podgorączkowy lub gorączka,
- dziecko ma wzdęty brzuszek,
- wymiotuje,
- nie przybiera na wadze w prawidłowy sposób.
Jeśli zielonym kupkom towarzyszą inne objawy, należy się skonsultować z lekarzem. O wszelkich wątpliwościach warto porozmawiać ze specjalistą.
Komentarze