Zielona herbata w ciąży może być niebezpieczna?

Czy zielona herbata w ciąży jest zdrowa? Można ją pić? Być może zapytasz od razu, a niby dlaczego nie? Przecież to nie napój alkoholowy, ma prosty, naturalny skład. Jednak czy na pewno? Istnieje jeden składnik, który sprawia, że należy zachować ostrożność. Jaki? Przeczytasz o nim dalej.

Kobieta w ciąży ma nieco większe zapotrzebowanie na płyny niż kobieta niebędąca w ciąży. Płyny są niezbędne do zdrowego rozwoju płodu. W ciąży zaleca się picie od 8 do 12 szklanek wody na dzień.

Zielona herbata w ciąży a kofeina

Nie tylko kawa zawiera kofeinę. Ma ją w składzie także herbata – zarówno czarna,  jak i zielona. Jej ilość uzależniona jest od sposobu parzenia. Zakłada się jednak, że dla dobra dziecka należy zachować ostrożność i nie spożywać zbyt dużo herbaty. Wszystko z powodu kofeiny, która jest moczopędna i może powodować odwodnienie. To z kolei może wpływać na zbyt małą ilość wód płodowych, a także przedwczesny poród.

Poza tym kofeina uważana jest za stymulant, nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Przenika wraz z krwiobiegiem i dociera do łożyska. Płód, jak wskazują badania, potrzebuje więcej czasu od osoby dorosłej, by poradzić sobie z kofeiną. Duże spożywanie kofeiny w ciąży może spowodować urodzenie dziecka o niskiej wadze urodzeniowej.

Należy ograniczyć ilość kofeiny do 200 mg na każdy dzień. Taka ilość pozwala na wypicie 3-4 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Warto zaznaczyć, że limit 200 mg dotyczy wszystkich źródeł kofeiny – także kawy, dlatego jeśli pijesz kawę, to zielonej herbaty możesz wypić po prostu mniej. Nie wspominając, że kofeina znajduje się też w coli, napojach energetycznych, których nie zaleca się spożywać w ciąży. Kofeinę zawiera też czekolada.

Zielona herbata zawiera około połowę kofeiny zawartej w takiej samej ilości kawy.

zielona herbata w ciąży

Czy warto pić zieloną herbatę w ciąży?

Być może pomyślisz sobie, że bezpieczniej na wszelki wypadek zrezygnować całkowicie z zielonej herbaty. Nie musisz jednak tego robić, zwłaszcza jeśli lubisz ten napój i chętnie po niego sięgałaś, zanim zdecydowałaś się na dziecko.

Zielona herbata jest po prostu zdrowa, a jej picie może korzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i na kondycję płodu. Oto jej właściwości.

  • zielona herbata ma mnóstwo przeciwutleniaczy, które pozwalają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za wystąpienie wielu problemów zdrowotnych, w tym przewlekłych, trudnych w leczeniu chorób (cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie),
  • zawiera mnóstwo cennych składników – żelazo, cynk, wapń, fosfor, a do tego witaminy: A, B, B2, C, E, K,
  • zielona herbata obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie,
  • korzystnie wpływa na samopoczucie, pozwala się zrelaksować,
  • sprzyja zachowaniu zdrowej wagi ciała.

Czy zatem zielona herbata w ciąży to dobry wybór? Tak, jeśli pijesz ją w umiarkowanych ilościach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.