Zgrzytanie zębami u dzieci – czy jest groźne i co z tym robić?

Przejmujący dźwięk, niemiły dla ucha, cichy lub wyraźny i głośny, obok którego trudno przejść obojętnie – mowa o zgrzytaniu zębami, problemie, który dotyka dzieci w różnym wieku i z wielu powodów. Zgrzytanie zębami u dzieci następuje w nocy, gdy dziecko śpi. Maluch nie panuje nad mimowolnymi ruchami szczęki, a rodzic może być poważnie zaniepokojony – zamiast spokojnego oddechu i westchnienia od czasu do czasu słyszy nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Martwić się? Reagować? Udać się do lekarza?

Zgrzytanie zębami u dzieci to powszechny problem

Dziecko nie ma świadomości, że „piłuje”, obudzone może być zaskoczone, że mama czy tata zwracają mu uwagę. Bruksizm jest powszechny wśród dzieci i zazwyczaj sam mija.

Lekarze wskazują, że bruksizm to problem dzieci w różnym wieku. Mimowolnie ściskanie zębów i przesuwanie ich względem siebie ma dotyczyć 2-3 dzieci na 10. To całkiem sporo, prawda?

Niektóre dzieci zgrzytają przez pewien okres niemal każdej nocy, inne od czasu do czasu, ale w ich przypadku problem trwa przez lata.

zgrzytanie zębami u dziecka

Zgrzytaniu zębami sprzyja stres, złość, nieprzepracowane emocje w ciągu dnia, zmiany życiowe, kłótnie, jak również infekcje przebiegające z ograniczonym przepływem powietrza przez nos, co wymusza na dziecku otwieranie ust w nocy i sprzyja pocieraniu zębów. Niektóre dzieci mogą wydawać charakterystyczne dźwięki z powodu odczuwanego bólu – głowy, ucha, mięśni. Bruksizm jest wtedy reakcją na ból. Są też inne powody – dziecko może szlifować zęby z powodu wad zgryzu, poczucia, że górne i dolne zęby nie są odpowiednio wyrównane, nie pasują do siebie.

Bruksizm jest często skutkiem niektórych schorzeń, na przykład porażenia mózgowego, może pojawiać się również w trakcie zażywania określonych leków.

Czy zgrzytanie zębami u dzieci jest groźne?

Zgrzytanie zębami generalnie nie jest groźne. Zwłaszcza gdy dziecko robi to rzadko. Przewlekłe szlifowanie zębów może prowadzić do ścierania ich powierzchni, co prowadzić może do uszkodzenia zębów. Gdy maluch ma zęby stałe, warto wziąć ten aspekt pod uwagę i w razie długo trwającego problemu udać się do dentysty, który przygotuje specjalne szyny ochronne na zęby.

Najczęściej zgrzytanie zębami u dzieci nie niesie innych skutków ubocznych. Czasami może jednak powodować ból głowy czy też ucha. Niektóre dzieci, które zgrzytają zębami, budzą się z bólem szczęki, zdarza się, że narzekają na dyskomfort w trakcie żucia gumy. Wszystkie te sygnały mogą wskazywać na to, że w nocy zgrzytają zębami.

Jak leczyć bruksizm u dzieci?

Zgrzytanie zębami u dzieci to zazwyczaj problem chwilowy. Większość dzieci z niego wyrasta.

Czasami wskazana jest jednak wizyta u dentysty i wykonanie specjalnej szyny na zęby, która pozwoli uniknąć skutków zaciskania zębów i ich szlifowania.

Warto również zadbać o to, by dziecko przed snem się rozluźniło, miało okazję zmierzyć się z niepokojącymi myślami. Wskazane jest wspólne przeczytanie książeczki, wysłuchanie ulubionej muzyki, zrelaksowanie się w trakcie kąpieli.

Dobra wiadomość jest taka, że większość dzieci wyrasta z bruksizmu, gdy traci zęby mleczne. Niektóre kontynuują ten zwyczaj na długo po tym, jak zaczną dojrzewać i w wieku dorosłym. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się rozmawiać z dziećmi o emocjach i nauczyć się skutecznego radzenia sobie ze stresem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. aneta aneta

  Moja córka zgrzyta na szczęście tylko podczas choroby

 2. Matylda Matylda

  Ja się martwię o to, że uszkodzi sobie zeby bede musiala wybrac sie do dobrego dentysty ten nasz niewiele mogl lub chcial pomoc

 3. monika monika

  moze to swiadczyc o zarazeniu sie owsica, warto skonsultowac sie z lekarzem, zrobic badania itd jest jeszcze lek bez receopty na owiski – pyrantelum medana

 4. hanka hanka

  u mojego synka zgrzytanie zebami w nocy oznaczalo owsiki (przebadalism sie u lekarza)