Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego – z numerem PESEL

Rodzicowi, który nie zgłosi dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego, grozi nawet 5000 złotych kary. Nic dziwnego, że kwestia ta wywołuje spore emocje.

Zwłaszcza jeśli skonfrontujemy obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia z terminem wyznaczonym przez ustawodawcę, czyli 7 dni. Biorąc pod uwagę to, że PESEL dziecka uzyskuje się miej więcej miesiąc po porodzie, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia w 7 dni po narodzinach nie jest możliwe. Na szczęście nie ma powodu do stresu. Dziecko należy zgłosić niezwłocznie po uzyskaniu numeru PESEL. Do tego czasu temat ten nie powinien niepokoić.

Kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia?

10530837_10152569154405250_1847907123013565068_nRodzic, który pracuje i objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym, powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Obowiązek ten wynika z art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.; dalej ustawa zdrowotna.

Dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia tylko przez jednego rodzica.

Jeśli zgłoszenia dokonuje rodzic samozatrudniający, prowadzący działalność gospodarczą, zgłasza samodzielnie (lub za pośrednictwem księgowej) dziecko na stosownym druku do ZUS.

Jeśli natomiast jest zatrudniony w zakładzie pracy, zgłasza się do pracodawcy. Pracodawca po otrzymaniu potrzebnych informacji ma obowiązek niezwłocznie sporządzić i przekazać do ZUS zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego pociechy pracownika na formularzu ZCNA. W dokumencie tym firma musi podać numer PESEL dziecka.

Otrzymaliśmy również odpowiedź z ZUS-u.

„W odpowiedzi na zapytanie uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz.U. 2008r. Nr 164 poz. 1027 art. 50 ust. 14 mówi, iż w przypadku dzieci do ukończenia 3 miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej następuje na podstawie numeru PESEL osoby obowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.
W związku z powyższym z chwilą kiedy dziecku zostanie nadany numer PESEL winno zostać zgłoszone jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego przy którymś z rodziców, jeżeli posiada tytuł do ubezpieczenia.”

Zanim dziecko otrzyma numer PESEL

Zanim dziecko otrzyma numer PESEL, można bez problemu korzystać z nim z opieki zdrowotnej. Zgodnie bowiem z art. 50 ust. 9 ustawy zdrowotnej  dziecko do ukończenia szóstego miesiąca życia nie musi mieć dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w sytuacji konieczności skorzystania z jej usług. Tym samym nie musi być zgłoszone do ubezpieczeń.

Mimo tego zapisu, warto dopełnić obowiązku zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia i jeśli nawet spóźniliśmy się z tym, należy jak najszybciej nadrobić zaległości w tym temacie, by nie narażać się na dość dotkliwą karę grzywny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kasia Kasia

    O…i nawet zus się wypowiedział :)
    Dzięki za rzetelne info!

  2. Danyeru Danyeru

    A co w przypadku, kiedy dziecku nadano nr PESEL, ale ePłatnik raczy mnie taką informacją: „Nie odnaleziono danych podanego ubezpieczonego w rejestrze”?

    • neta neta

      mam TO SAMO. :|

      • D. Rostek D. Rostek

        U mnie jest to samo, więc moźe szanowny ZUS wypowie się w tej sprawie bo ksiegowa w mojej pracy cały czas twierdzi że się nie da dziecka zarejestrować bo wyskakuje wyżej opisany komunikat, ma już prawie 9 miesięcy a pesel ma nadany od pierwszego tygodnia. Jak to przeskoczyć może ktoś wyjaśni.

  3. Halina Sroczyńska Halina Sroczyńska

    Córka wróciła z zagranicy z noworodkiem. Dziecko jest tu zameldowane i ma nadany PESEL. Ale córka nie jest ubezpieczona . Czy ja jako babcia mogę podpiąć wnuczkę do mojego ubezpieczenia?

  4. Anka Anka

    Jeśli jest taki komunikat to trzeba niezwłocznie iść do ZUS i oni tam zrobią w minute. Jak można czekać 9 mcy?!?!? Co za księgowa?