Zez u dziecka – interweniować trzeba od razu!

Istnieje powszechne przekonanie, że dziecko wyrasta z zeza i że do drugiego roku życia nic nie robi się z uciekającym okiem. To nieprawda. Dzisiaj wiadomo, ze wczesna diagnostyka jest bardzo ważna, ponieważ pozwala poradzić sobie z problemem i uniknąć powikłań z nim związanych. Nie daj sobie również wmówić, że zez to tylko defekt kosmetyczny, to poważna zmiana, którą należy leczyć, bo powoduje kłopoty z widzeniem i może utrudniać naukę.

Kiedy zez jest fizjologiczny?

Zezowanie jest fizjologiczne w okresie noworodkowym. Przyjmuje się jednak, że nie powinno się pojawiać u dziecka, które skończyło 12 tydzień życia (niektóre źródła wskazują na 6-8 tydzień życia dziecka).

Jeśli po ukończeniu trzech miesięcy dziecko nadal zezuje, zaleca się konsultację ze specjalistą. Lekarz ustali, jakie są przyczyny zeza u dziecka i co należy zrobić, by usunąć problem. Większość ekspertów zaleca jednak wizytę wcześniej. Wczesna konsultacja na pewno nie zaszkodzi, a może przynieść wymierne efekty.

zez

Odpowiednio wczesne leczenie pozwala w wielu przypadkach całkowicie wyleczyć zeza. Do miej więcej 10 roku życia można usunąć problem bezoperacyjnie.

Skąd się bierze zez u dziecka?

Uciekające oczko to bardzo często występujące schorzenie wzroku u dzieci. To właśnie z powodu zeza najczęściej udają się do okuliści rodzice najmłodszych dzieci.

Zez może mieć różne przyczyny:

  • może powstawać na skutek zmian zapalnych,
  • po urazie,
  • może być to wada wrodzona.

Zez często występuje „rodzinnie”. Dlatego jeśli u najbliższych występuje taki problem, należy poinformować o tym specjalistę na wizycie. Przy okazji wizyty u okulisty należy się przygotować na bardzo szczegółowy wywiad, dobrze zebrać informację na temat wad wzroku u najbliższych.

Dlaczego tak ważna jest wczesna diagnostyka?

Dziecku ucieka oczko?

Obserwuj sytuację i skonsultuj swoje spostrzeżenia z lekarzem. Wczesna diagnostyka jest bardzo ważna. Pozwala uniknąć problemu z niedowidzeniem, chroni również przed rozwiązaniami chirurgicznymi. Ponadto możliwie wcześnie rozpoczęte leczenie, już u niemowlęcia, pozwala poradzić sobie z zezem szybko i sprawnie. Im dziecko starsze, tym leczenie zazwyczaj trwa dłużej. Mimo wszystko, średni czas to kilka lat.

Jak diagnozuje się zez u dziecka?

Zazwyczaj zez jest widoczny od razu. Jednak w celach diagnostycznych wykonuje się kilka badań:

  • ostrości wzroku – poprzez pokazywanie tablic z symbolami zamiast liter,
  • zbadanie dna oka – w celu wykluczenia niektórych groźnych przyczyn zeza (na przykład nowotworów),
  • bada się również kąt zeza i widzenie obuoczne.

Leczenie zeza u dzieci

Leczenie zeza u dzieci wymaga zazwyczaj indywidualnego podejścia. Wielu dzieciom zaleca się noszenie odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych (okularów lub soczewek), by zmniejszyć lub zlikwidować wadę. Nadal praktykuje się również zasłanianie jednego oka, jeśli stwierdzi się niedowidzenie, by wzmocnić osłabione oko, zmuszając je do pracy. Coraz większe znaczenie mają ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne, które pozwalają uzyskać pełną sprawność oczu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.