Zespół policystycznych jajników a poczęcie dziecka

Diagnoza zespołu policystycznych jajników dla wielu kobiet wydaje się być jednoznaczna i oznaczać bezpłodność. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż wielu z nich, pomimo PCOS, udaje się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Ważne jest jednak jak najwcześniejsze wykrycie tej choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czym jest zespół policystycznych jajników i dlaczego wiąże się on z trudnościami z poczęciem dziecka?

Zespół policystycznych jajników – na czym polega?

Główną przyczyną zaburzeń powodowanych przez PCOS są problemy hormonalne. W organizmie kobiet dotkniętych tym schorzeniem produkowane są bowiem większe ilości testosteronu oraz insuliny, których podwyższone stężenie wpływa na zaburzenie naturalnych funkcji jajników.

U kobiet dotkniętych PCOS cykl miesiączkowy jest bowiem bardzo nieregularny, a sama miesiączka często wcale się nie pojawia. W konsekwencji u wielu z nich nie dochodzi także do owulacji, co w praktyce uniemożliwia poczęcie dziecka.
Zespół policystycznych jajników jest diagnozowany przez lekarza na podstawie badań hormonalnych oraz badania USG jajników. Podczas niego lekarz może bowiem zaobserwować we wnętrzu jajników liczne pęcherzyki, które nie dojrzewają jednak w prawidłowy sposób, co uniemożliwia wystąpienie comiesięcznej owulacji.

Zespół policystycznych jajników

PCOS objawy

Do lekarza najczęściej zgłaszają się kobiety, które od dłuższego czasu bezowocnie starają się z partnerem o dziecko, jednak nie mogą zajść w ciążę. Zwykle myślą, że ich problemy mogą być spowodowane właśnie nieregularnymi miesiączkami. I rzeczywiście tak jest, gdyż nieregularny okres jest właśnie jednym z objawów wskazujących na zespół policystycznych jajników. Dodatkowymi objawami PCOS są:

  • nadmierne owłosienie twarzy i ciała (w tym obecność tzw. wąsika);
  • trądzik utrzymujący się po okresie dojrzewania;
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry twarzy;
  • nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak;
  • przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny.

Wszystkie te objawy świadczą o zaburzeniach hormonalnych w organizmie kobiety i wymagają dodatkowych badań, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Kobiety dotknięte PCOS powinny mieć jednak świadomość, że taka diagnoza nie przekreśla ich szans na zostanie mamami. Zajście w ciążę przy zespole policystycznych jajników jest bowiem możliwe i dla wielu kobiet kończy się sukcesem. Może ono jednak wymagać leczenia hormonalnego oraz dodatkowej stymulacji jajeczkowania za pomocą specjalistycznych leków.

Dlatego, jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie staramy się o dziecko i dodatkowo obserwujemy u siebie objawy mogące świadczyć o PCOS, nie należy zwlekać. tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Zaleci on dodatkowe badania, dzięki którym będzie można postawić prawidłową diagnozę oraz jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Warto także wiedzieć, że zajście w ciążę przy PCOS jest także znacznie łatwiejsze w przypadku kobiet młodszych (przed 30 rokiem życia). Dlatego warto, jeśli to możliwe, odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie, aby móc cieszyć się urokami macierzyństwa.

PCOS a ryzyko poronienia

Kobiety, którym mimo stwierdzonego zespołu policystycznych jajników, udało się zajść w ciążę, obawiają się także podwyższonego ryzyka poronienia. Zespół policystycznych jajników sam w sobie nie jest jednak przyczyną większej liczby poronień. Każda ciąża niesie bowiem ze sobą pewne ryzyko jej zakończenia przed terminem.

Na poronienie przy PCOS narażone są w dużej mierze jedynie te kobiety, u których dodatkowo stwierdzono niedobór progesteronu. Także kobieta, która pocznie dziecko w wyniku „sztucznej” stymulacji jajeczkowania, jest bardziej narażona na problemy z donoszeniem takiej ciąży. W tych dwóch przypadkach konieczne jest więc stałe kontrolowanie poziomu progesteronu oraz jego dodatkowe podawanie w I trymestrze ciąży.

Kobiety, którym uda się zajść w ciążę, mimo PCOS, są także bardziej narażone na nadmierne przybieranie na wadze, nadciśnienie oraz cukrzycę ciążową. Dlatego w trakcie ciąży powinny one szczególnie przestrzegać diety oraz regularnie wykonywać zlecone przez lekarza badania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*