Zespół jelita drażliwego u dzieci – dlaczego powstaje i jak sobie z nim radzić?

Przedszkolak stresuje się wizją powrotu do przedszkola po wakacjach? Biega do toalety i skarży się na ból brzucha? Ośmiolatek mocno przeżywa wszelkie niepowodzenia w szkole? Pół godziny każdego poranka spędza w toalecie? A może trzylatek narzeka na ból brzucha przed wizytą u lekarza? To może być zespół jelita drażliwego u dzieci. Coraz częstsza choroba, którą niestety trudno rozpoznać.

Jak objawia się zespół jelita drażliwego u dzieci?

Zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome – IBS) to jedna z najczęstszych diagnoz na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią co piąta dorosła osoba. U dzieci chorobę najczęściej zauważa się między 2 a 3 rokiem życia i u dzieci przedszkolnych.

Zespół jelita drażliwego u dzieci definiuje się jako przewlekły lub nawracający ból brzucha w połączeniu z zaparciami i biegunkami, zmieniony rytm wypróżnień bez konkretnej przyczyny. Objawy te NIE są wywołane przez nieprawidłowości w układzie pokarmowym. ZJD stwierdza się, jeśli nie udaje się znaleźć się przyczyn choroby, a ból brzucha występuje niezmiennie od co najmniej 3 miesięcy. Choroba ma ścisły związek z emocjami i trudnymi sytuacjami. Aspekt psychologiczny w jej rozwoju jest mocno widoczny. Dlatego zespół jelita nadwrażliwego u dzieci to jedna z chorób psychosomatycznych.

zespół jelita drażliwego u dzieci

Ponadto w powstaniu zespołu jelita drażliwego znaczenie mogą mieć nietolerancje, np. laktozy.

Zespół jelita drażliwego może objawiać się samymi biegunkami lub zaparciami. Biegunki i zaparcia mogą również występować naprzemiennie.

Inne objawy, które towarzyszą zespołowi jelita drażliwego to:

  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • stolec może być bardzo twardy lub luźny z domieszkami śluzu,
  • stolec może mieć inny kolor,
  • po oddaniu stolca może pojawiać się uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • czasami również nadmierne przybieranie na wadze lub chudnięcie,
  • zbyt częste oddawanie moczu,
  • bóle pleców, bóle głowy.

Dzieci z zespołem jelita drażliwego zazwyczaj określa się jako wrażliwe, delikatne, lękliwe. Nierzadko cierpią na zaburzenia snu oraz bardzo przejmują się wszelkimi niepowodzeniami.

Jeśli dziecko wypróżnia się częściej niż 3 razy na dzień lub rzadziej niż raz na 3 tygodnie, jest to ważny sygnał, który powinien zmotywować rodziców do poszukania przyczyn. Być może dziecko cierpi na zespół jelita drażliwego. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli ktoś w rodzinie chorował na tę nieprawidłowość. Skłonność do zespołu jelita drażliwego jest dziedziczna.

Jak boli brzuch w zespole jelita drażliwego?

Małe dziecko ból brzucha opisuje bardzo różnie. Zazwyczaj lokalizuje dyskomfort w środku brzucha. Występuje w kilka minut po posiłku i ustępuje po wypróżnieniu lub oddaniu gazów.

Charakter bólu może być ostry, tępy, kolkowy, może boleć przez kilka minut i przestawać, ból może mieć również charakter nawracający, skurczowy.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego u dzieci?

Choroba powinna być leczona przez pediatrę w porozumieniu z gastroenterologiem. Lekarz w celach diagnostycznych zleca zazwyczaj badanie krwi i kału. Czasami niezbędne stają się badania specjalistyczne takie, jak gastroskopia.

Niestety zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć. Bardzo istotna jest obserwacja dziecka i wyeliminowanie czynników, które mogą pogarszać stan dziecka, niekiedy są to pewne grupy pokarmów.

W przypadku dzieci bardzo ostrożnie podchodzi się do podawania leków (rozkurczowych, przeciwbiegunkowych, przeczyszczających), ogromne znaczenie ma obserwacja i stosowanie diety, która wspomaga funkcjonowanie jelit.

Nigdy nie należy podawać dziecku leków na własną rękę. Oprócz probiotyków zaleca się, jeśli dziecko cierpi na biegunki, podawanie ryżu, bananów, startego jabłka, chudego mięsa, ryb, ugotowanej marchwi. W przypadku zaparć skuteczniejsze będą: kefiry, maślanki, pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, suszone owoce. Bardzo istotne jest również dbanie o podawanie płynów, szczególnie wody.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy