Zespół Hellp – mało znana, rzadka i poważna choroba

Zespół Hellp to mało znana nazwa jednostki chorobowej, a właściwie zespołu objawów rozwijających się u kobiet w ciąży. Diagnozuje się ją w trzecim trymestrze ciąży lub tuż po porodzie.  Nadal niewiele o niej wiemy. Jest bardzo groźna, może zagrażać życiu zarówno matki, jak i płodu, niestety często jej symptomy mylone są z innymi objawami i chorobami. Tymczasem szybka diagnostyka jest niezmiernie istotna, bo pozwala uchronić kobietę i dziecko przed groźnymi powikłaniami.

Jak często występuje zespół Hellp?

Syndrom Hellp występuje u jednej na dwa tysiące kobiet w ciąży. Dotyczy 15% kobiet, u których stwierdza się stan przedrzucawkowy. Dlatego to właśnie z nim jest kojarzony.  Zdarza się, że objawy Hellp występują, mimo braku symptomów stanu przedrzucawkowego.

Najczęściej wystąpienie syndromu Hellp prowadzi do porodu przedwczesnego.

Jednorazowe wystąpienie zespołu Hellp zwiększa ryzyko ponownego rozwinięcia się choroby w przyszłości.  Bez leczenia u 1 na 4 kobiet dochodzi do powikłań. Niestety istnieje również ryzyko śmierci – na poziomie 1,1%.

Zespół Hellp stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Ryzyko wynosi od 10 do 60% – uzależnione jest od wieku ciąży, stopnia zaawansowania choroby i momentu rozpoczęcia leczenia.

Niestety syndrom Hellp często nie jest wykrywany i prawidłowo diagnozowany.

Kto jest narażony na wystąpienie syndromu Hellp?

Choć lekarze wiążą zespół Hellp z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży i stanem przedrzucawkowym, to nadal nie są znane wszystkie przyczyny choroby. Przypuszcza się, że znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne i immunologiczne.

zespół Hellp

Na czym polega zespół Hellp?

Zespół Hellp to grupa kilku objawów:

 • hemoliza – hemoglobina przechodzi do osocza krwi, dochodzi do zniszczenia krwinek czerwonych,
 • podwyższony poziom enzymów wątrobowych – wskazujący na uszkodzenia wątroby,
 • małopłytkowość – niska liczba płytek krwi.

Kiedy występuje?

Najczęściej zespół Hellp rozwija się przed 35-37 tygodniem ciąży.

Niekiedy objawy występują dopiero u młodych mam dopiero około tygodnia po urodzeniu dziecka.

Praktyka lekarzy pokazuje, że zespół rozwija się niepostrzeżenie, bez jakichkolwiek wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, między innymi dlatego jest tak niebezpieczny.

Syndrom Hellp objawy

Objawy syndromu Hellp są często przypisywane zapaleniu wątroby lub zapaleniu błony śluzowej żołądka. Niekiedy symptomy Hellp mylone są z grypą, przeziębieniem, chorobami wirusowymi, żółtaczką.

Oto one:

 • wysokie ciśnienie krwi,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • zmęczenie,
 • nudności, wymioty,
 • obrzęk twarzy,
 • ból rąk,
 • ból w okolicy brzucha (po prawej stronie),
 • zatrzymanie płynów,
 • nadmiar masy ciała.

Jak zapobiegać i jak leczyć?

Nie są znane żadne sposobu zapobiegania chorobie.

Jedynym sposobem leczenia jest urodzenie dziecka. Większość kobiet zaczyna dochodzić do siebie w kilka dni po porodzie.

Dlatego przy stwierdzeniu choroby zaleca się indukcję porodu lub wykonanie cięcia cesarskiego. Jeśli syndrom Hellp rozwinie się we wczesnej ciąży, zaleca się leczenie polegające na obniżeniu ciśnienia krwi, podawaniu kortykosteroidów (by doprowadzić do rozwoju płód, jeśli ciąża jest młodsza niż 34 tydzień), siarczanu magnezu (zapobiega napadowi padaczkowemu).

W niektórych przypadkach wykonuje się transfuzję płytek krwi u matki.

Przejście zespołu Hellp stanowi powód do ścisłej kontroli lekarskiej w przebiegu kolejnych ciąż. Ryzyko ponownego wystąpienia problemu jest bowiem duże.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Emilka Emilka

  Przeżyłam na własnej skórze.

 2. Zosia Zosia

  Znajomych córeczka musiała być rodzona w 25 tygodniu właśnie przez Hellp

 3. Dorota Dorota

  U mnie było podejrzenie…ostatecznie okazało się, że to nie Zespół Hellp tylko cholestaza ciążowa, ale i tak ciąże trzeba było rozwiązać w trybie pilnym, ratującym życie, w 28 tc.

 4. Marta Marta

  Miałam podejrzenie w 36tc. Było strasznie. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i urodziłam synka w 39tc. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów!!!

 5. Melcia Melcia

  Moją koleżankę to spotkało, całe szczęście, skończyło się dobrze i dla niej i mały też zdrowy, pomimo tego, iż musiał się wcześniej urodzić…