Zespół Aspergera – jak rozpoznać zaburzenie? 10 cech ZA

Zespół Aspergera to zaburzenie neurologiczne ze spektrum autyzmu (potocznie „lżejsza” odmiana autyzmu). Mimo że coraz więcej wiemy o tym zaburzeniu, choroba jest nadal rzadko diagnozowana. Dlaczego?

Każde dziecko może wykazywać inne objawy ZA. Poza tym małe dzieci z zespołem Aspergera często tylko nieznacznie różnią się od rówieśników. Ich osobowość przypisuje się wychowaniu, charakterowi…

Istnieją jednak pewne zachowania, które mogą wskazywać na to zaburzenie. O tym poniżej.

Wielokrotne wykonywanie jednej czynności

aspergeraWiele dzieci z zespołem Aspergera spędza niezliczone minuty na jednej czynności czy obiekcie zainteresowania. Mogą być to podmiejskie latarnie, tłuczek do mięsa, niebieskie zabawki, przedmioty o kształcie koła, itd.

 Mowy „profesora”

Dzieci z zespołem Aspergera często potrafią wypowiadać się w bardzo „wyedukowany sposób”, interesują się „poważnymi sprawami”, pod tym względem wyróżniają się na tle rówieśników. Ich język bywa formalny, nietypowy dla małego dziecka. Najczęściej miewają swoje ulubione tematy, na które chcą rozmawiać cały czas, zadziwiając w ten sposób otoczenie.

Nie rozumie przenośni, subtelności mowy

Dzieci z zespołem Aspergera wszystko traktują dosłownie. Nie rozumieją subtelności mowy: tonu, akcentu, drwiny, żartu. Wszystko, co się do nich mówi, odbierają i interpretują bardzo dosłownie.

Trudności z odczytywaniem sygnałów społecznych

Dzieci z zespołem Aspergera miewają problemy z odczytywaniem emocji innych osób. Nie odbierają w znany nam sposób mimiki i mowy ciała. Mają problem z czekaniem na swoją kolej oraz z przyjmowaniem odmiennego punktu widzenia. Z powodu tych kłopotów społecznych dzieci mogą być odizolowane i samotne. Zazwyczaj ich rówieśnicy bardzo szybko orientują się, że „coś jest z nimi nie tak” i nie chcą się bawić z maluszkami, wykazującymi objawy ZA.

Silna potrzeba rutyny

Każde dziecko lubi przewidywalny harmonogram dnia, który pozwala mu czuć się bezpiecznie.

Dzieci z zespołem Aspergera są jednak wyjątkowo drażliwe na punkcie zmian. W szczególny sposób wymagają rutyny, czują się dobrze jedynie w świecie uporządkowanym i bardzo dobrze zorganizowanym. Jeśli w życiu dziecka z zespołem Aspergera ma się wydarzyć coś niezwykłego, bardzo ważne, by szybciej maluch został o tym poinformowany, być może uda się choć trochę złagodzić szok z tym związany.

Pozorny brak empatii

Ważną oznaką zespołu Aspergera jest pozorny brak empatii dla innych osób. Dzieci z tym zaburzeniem nie mają pojęcia, że osoby je otaczające mają swoje uczucia i potrzeby. Żyją w swoim małym świecie i z jego perspektywy spoglądają na wszystko wokoło.

Niezwykła mowa ciała

Dzieci z zespołem Aspergera często posługują się specyficzną mową ciała i mimiką. Bywa, że bardzo intensywnie patrzą innym w oczy lub unikają całkowicie tego typu kontaktu.

Opóźniony rozwój ruchowy

Cechą charakterystyczną dzieci z zespołem Aspergera jest często opóźniony rozwój ruchowy. Maluchy mogą później zaczynać chodzić, mieć długo problem z wchodzeniem po schodach, mieć kłopot, by nauczyć się jazdy na rowerze.

Niezwykłe pasje

Dzieci z zespołem Aspergera mają niesamowite pasje, które zgłębiają od urodzenia. Oddają się im bez reszty, stając się w nich specjalistami. Pasje te często są „trudne”, wydają się skomplikowane dla przeciętnej osoby, niepasujące do małego dziecka: dotyczą elektroniki, techniki, biologii, matematyki, geografii, itd.

Zamiast oglądać bajki, dzieci zespołem Aspergera wolą studiować atlasy, encyklopedie, artykuły naukowe.

Nadwrażliwość sensoryczna

Wiele dzieci z zespołem Aspergera jest nadwrażliwych na dźwięki, silne światło, tekstury.

Polecamy książkę napisaną przez Mamę Chłopca z zespołem Aspergera. Jej recenzję przeczytacie tutaj.

 

Uważasz, że Twoje dziecko może mieć zespół Aspergera?

Porozmawiaj z lekarzem, skonsultuj swoje wątpliwości, by rozpocząć szybkie leczenie lub…wykluczyć istnienie nieprawidłowości.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama Oli mama Oli

  Bardzo ciekawe zestawienie. Dodałabym jeszcze – zamiłowanie do dziwnych zabawek, niecodziennych, na przykład deska do krojenia lub klamerki, z którymi dzieciaki z ZA chodzą spać…

 2. Mirka Jaworska Mirka Jaworska

  Dziękuję SOS Rodzice, że poleca moja książkę. :) . A odnośnie wpisu mamy Oli – mój Michał spał z korpusem maszynki do mięsa – takiej starej – na korbkę :). Nic nie mogło się z nią równać ! :).

  • sosrodzice sosrodzice

   :) Pozdrawiamy serdecznie :)

  • andzelika andzelika

   Tak, moje dziecko wczesniej tez spalo z klamerkami, albo kawallkami dziwnych przedmiotow. teraz jest juz starszy i spi z maskotka.

 3. andzelika andzelika

  Jestem mama dziecka sześcioletniego, będacego w pierwszej klasie. Z powodu nasilajacych sie problemow w szkole, zwiazanych z zachowaniem, zostalismy skierowani do poradni pedagogicznej. Tam po badaniu psychologicznym, doweidzielismy sie, ze istnieje podejrzenie, ze dziecko ma zespol aspargera. zostalismy skierowani do bardziej specjalistycznej poradni, gdzie po wstepnych badaniach z peadagogiem i psychologiem, wstepna diagnoza sie potwierdza. Czekamy jeszcze na badanie psychiatryczne. czy moglby mi ktos powiedziec, na czym ono ma polegac? Czy konieczne jest rowniez badanie neurologa, czy bez tego da sie stwierdzic, czy dziecko ma te zaburzenie? bede wdzieczna za odpowiedz od kogos doswiadczonego, badz tez posiadajcego wiedze na ten temat. Pozdrawiam.

 4. agus agus

  Moje zdanie jest takie, że nie ma co gdybać i się zastanawiać. Najlepiej po prostu zdiagnozować dziecko. Najlepiej zarejestrować się do Psychomedic . Nr do nich to 22 253 88 88. Oni mają tam świetnych lekarzy.

 5. Agata Agata

  Z perspektywyosoby z Zespołem Aspergera, to diagnoza obecności zaburzenia może tutaj być bardzo oczyszczająca. Również bywa, że taka osoba wówczas bierze na siebie winę za wszystkie niepowodzenia. Spróbujmy spojrzeć na to w sposób następujący: ASPI często nie rozumie siebie, często nie rozumie, czemu nie wychodzi, czemu coś mu się nie udało. Nagle pojmuje, iż choćby bardzo chciał, to jednak w pewnych obszarach po prostu nie jest w stanie przekroczyć pewnych swoich granic. Taka świadomość pomaga lepiej zarządzać samym sobą czy w relacji z drugą osobą, co dzięki metodzie małych kroczkow można zniwelować niektóre niezrozumienia. Również pozwala wytłumaczyć osobom będącym w środowisku iż nie jesteśmy w stanie wziąć na siebie pewnych zobowiązań, że czegoś nie rozumiemy, prosimy o pomoc. Tutaj bardzo ważna jest ta świadomość, a także zrozumienie oraz zaakceptowanie faktu, że jesteśmy osobą z Zespołem Aspergera – jestem świadomy, że to mam, wiem, co jest cechą ZA, ale również staram się ćwiczyć umiejętności, kompetencje, gdy zdaję sobie sprawę z tego, iż są to właśnie moje słabe strony. Jednak pracujmy nad tym, aby to zaburzenie nie było dla nas w pewnym stopniu wyrokiem.

 6. Pawel Szymoniak Pawel Szymoniak

  Co zrobić gdy dziecko ma 40-ści lat – nie pracuje, ale za to wymaga ciągłej opieki. Na dodatek funkcjonuje jako głowa domu? Każda próba dyskusji powoduje gwałtowną reakcję: wulgaryzmy/agresja werbalna oraz próby nacisku fizycznego. Matka zgadza się na wszystko, bo obawia się że „dziecko’ popełni samobójstwo. Ojciec stara się schodzić z drogi i większość czasu 350/365 dni spędza w domku letniskowym. Dziecko delektuje się wizją powoli konającego ojca. Mowa o moim ciotecznym bracie.

 7. Pawel Szymoniak Pawel Szymoniak

  Co zrobić gdy dziecko ma 40-ści lat – nie pracuje, ale za to wymaga ciągłej opieki. Na dodatek funkcjonuje jako głowa domu? Każda próba dyskusji powoduje gwałtowną reakcję: wulgaryzmy/agresja werbalna oraz próby nacisku fizycznego. Matka zgadza się na wszystko, bo obawia się że „dziecko’ popełni samobójstwo. Ojciec stara się schodzić z drogi i większość czasu 350/365 dni spędza w domku letniskowym. Dziecko delektuje się wizją powoli konającego ojca. Mowa o moim ciotecznym bracie.

  Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/zespol-aspergera-rozpoznac-zaburzenie-10-cech/?unapproved=98500&moderation-hash=3e5296b60e0c08bb27b194f1c6a5d156#comment-98500