Żeby pokazać dziecku śnieg, trzeba będzie jeździć w góry?

Śnieg to dzisiaj rarytas. Pojawia się tak rzadko, że zaczynamy za nim bardzo tęsknić. W wielu regionach Polski nie widać go wcale. Nie ma ani jednego śnieżnego dnia przez całą zimę. A gdy nawet trochę posypie, to po kilku godzinach wszystko się topi. Nic dziwnego, że dzieci historie o tym, jak kiedyś jeździło się na sankach przyjmują z niedowierzaniem. Odśnieżanie? Brodzenie po pachy w zaspach? Niemożliwe. Co to właściwie jest śnieg? To, co widać w filmach i na obrazkach. Tylko jak ulepić bałwana? Dzisiaj częściej zimą można pochodzić co najwyżej po błocie…Nic dziwnego, że wielu rodziców wyrusza w góry z nadzieją, że chociaż tam zobaczą trochę białego puchu.

Mamo, a co to jest śnieg?

Kiedyś zimy były śnieżne i mroźne. Minusowe temperatury stanowiły normę, nikt nie widział na termometrach w styczniu 9 stopni na plusie. Standardem były spore opady śniegu, które utrudniały podróż, czy zwykłe wyjście z domu na zakupy. Śliskie ulice, pokryte lodem chodniki, spóźnienia do pracy i zamknięte z powodu trudnych warunków atmosferycznych szkoły. Standardem były bitwy na śnieżki, gdy wracało się ze szkoły, a także nacieranie twarzy śniegiem – tak dla zabawy. Po szkole wybiegało się na dwór lepić bałwana. Czasami nawet pamiętało się, by wrócić po nowe rękawiczki, by te całe mokre rzucić na kaloryfer.

  • w 1929 roku w Polsce było wyjątkowo mroźno, temperatura osiągała -40 stopni, średnia temperatura wynosiła -13 do -16 stopni. Stała pokrywa śnieżna utrzymywała się w kraju od początku grudnia do połowy kwietnia,
  • 11 stycznia 1940 roku zanotowano najniższą w historii Polski temperaturę -41 stopni
  • 1962-1963 – ciężka zima, podczas której w Polsce zamknięto większość szkół, teatrów, muzeów, itd
  • 1978-1979 – wyjątkowo mroźna i śnieżna zima, cały kraj paraliżowały kilkunastocentymetrowe zaspy
  • 1986-1987 – kolejna wyjątkowo mroźna i śnieżna zima w Polsce.
  • Sporo śniegu spadło w Polsce również w 2010 roku.
  • W Wielkanoc 2013 lepiliśmy zające ze śniegu, a rok później wygrzewaliśmy się na trawce, bo było około 20 stopni.
  • w 2019 roku było sporo śniegu w górach. Przykładowo w Karkonoszach była to najbardziej śnieżna zima od 10 lat, na Śnieżce było 228 cm śniegu

Zapowiadana zima trzydziestolecia nie nadchodzi. Zamiast śniegu częściej pada deszcz. A niewielką pokrywę śnieżną można póki co zobaczyć jedynie w górach… Jak będzie do końca lutego? Tego niestety nikt na pewno nie wie.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy