Dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć?

Wnioski z konsultacji z wieloma rodzicami wykazują, iż wśród nich panuje pogląd, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Jakie działania powinno się podjąć, w sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje próchnicę? Jak szybko rozwija się próchnica w zębach mlecznych? Jak powinno się postępować z próchnicą zębów mlecznych i czy w rzeczywistości nie trzeba jej leczyć?

Cel pierwszej wizyty adaptacyjnej

1509859_10152315097905250_8703555550890670772_nPierwsza wizyta u lekarza stomatologa powinna się pojawić niedługo po wyrznięciu pierwszego lub drugiego ząbka mlecznego. Wizyta jest potrzebna w celu zdiagnozowania stanu rozwoju uzębienia i dziąseł. Warto, by pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem miało charakter adaptacyjny. W trakcie takiej wizyty, lekarz zapoznaje się z dzieckiem, a także stara się zdobyć jego zaufanie. Dziecko ma szansę na zapoznanie się z nowym miejscem, jakim jest gabinet. Ponadto, wizyta umożliwia zaprzyjaźnienie się lekarza z dzieckiem, co automatycznie wpływa pozytywnie na ich przyszłą współpracę w zakresie leczenia i profilaktyki.

Gdy lekarz zdiagnozuje próchnicę…

Próchnica pojawia się głównie w otworach ślepych, bruzdach, powierzchniach przyszyjkowych oraz powierzchniach stycznych. Szkliwo zębów mlecznych jest dwukrotnie cieńsze, niż stałych. Dynamika próchnicy zębów mlecznych jest też zwiększona. Proces chorobowy szybko, czasem nawet w ciągu kilku tygodni, przechodzi  z jednego stadium w kolejne. W leczeniu próchnicy stosuje się metody, takie jak: remineralizacja (występowanie próchnicy początkowej; miejscowe zastosowanie związku fluoru), impregnacja (przesycenie tkanek zmienionych próchnicą środkami chemicznymi działającymi mineralizująco i bakteriobójczo), wypełnianie ubytków próchnicowych (mechaniczne usunięcie zmienionych tkanek w taki sposób, by uniknąć obnażenia miazgi).

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów mlecznych

Pogląd na temat braku konieczności leczenia zębów mlecznych jest błędny. Utrzymywanie mleczaków do samoistnego, biologicznego wypadnięcia jest konieczne w celu bezproblemowego żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, mowy, a także utrzymywania przestrzeni dla zębów stałych. Próchnica może wpłynąć na ich przedwczesna utratę. Jakie są tego skutki?:

 • Występowanie ognisk zapalnych i siedlisk bakterii próchnicotwórczych w nowo wyrzniętych zębach stałych,
 • Wpływ na powstawanie wad zgryzowych zębów stałych,
 • Konieczność leczenia ortodontycznego,
 • Nieodpowiednie wyrzynanie się zębów stałych,
 • Ból zębów, strach i negatywne nastawienie dziecka do lekarza stomatologa,
 • Utrudniona współpraca lub jej brak – dziecka, lekarza i rodziców,
 • Trudności z żuciem pokarmów,
 • Nieświeży oddech,
 • Nieestetyczny wygląd.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Artident.pl - Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji we Wrocławiul

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ulenka Ulenka

  Ja nie wiem tyle wpisów na ten temat, a ciągle pokutuje mit, że zęby mleczne są tak mało ważne