Zdrowe i czyste dziecko? Spraw, by pokochało higienę i pielęgnację!

Inf. prasowa komentarzy: 0

Zastanawiasz się, w jaki sposób nauczyć swojego malca dobrych nawyków higienicznych? Kiedy zacząć, jak to zrobić, czego unikać? Dzięki kilku prostym zasadom i praktycznym gadżetom możesz sprawić, że czas kąpania czy mycia zębów nie będzie nielubianym obowiązkiem, lecz czymś przyjemnym i naturalnym.

Zacznijmy od kilku ważnych kwestii. Po pierwsze – przesada nigdy nie jest dobra. Nie musisz biegać za swoją pociechą z chusteczkami antybakteryjnymi i co chwilę oczyszczać mu dłoni czy zabawek. Po drugie – przykład idzie z góry. Jeśli rodzice i inne dorosłe osoby w otoczeniu dziecka będą myły ręce zawsze po skorzystaniu z toalety czy po zabawie z psem, to małemu człowiekowi łatwiej przyjdzie nauka tych higienicznych zasad. Po trzecie – nie dawaj sprzecznych sygnałów. Jeśli zależy Ci na naturalnym i zdrowym podejściu Twojej pociechy do czystości, to nagle nie organizuj „dnia bez kąpania” czy nie wyśmiewaj przesadnej czystości u kogoś z rodziny.

Czy rozumiesz te podstawowe zasady i ich dalekosiężny wpływ na kształtujące się nawyki dziecka? Mamy nadzieję, że tak! Pora więc na konkrety.

Father and Son Brushing Teeth Together

Kiedy zacząć naukę higieny?

Gdy tylko maluszek pojawi się na świecie! Oczywiście pierwsze miesiące są bardziej wprawiające i przygotowujące rodziców do roli pielęgnacyjnego nauczyciela. Jednak już półroczny szkrab jest w stanie zapamiętać bardzo wiele zachowań i nawyków, połączyć w proste ciągi przyczynowo-skutkowe (po zmianie pieluszki rodzic myje ręce) i je powtarzać. To w tym okresie powinniśmy na maksymalnych obrotach przekazywać dobre wzorce. I już nigdy nie przestawać!

Mycie – coś radosnego, ale to nie zabawa

Od pierwszych dni życia dziecka dbaj o to, by zabiegi higieniczne nie wywoływały w nim negatywnych emocji, strachu, niepewności czy fizycznego dyskomfortu (podrażnienie oczu pianą, zachłyśnięcie wodą). Z biegiem czasu sposób pielęgnacji będzie ulegał zmianom, jednak ogólne zasady pozostaną niezmienne. Warto więc od samego początku zdawać sobie sprawę z tego, jak przebieg łazienkowych rytuałów wpłynie na wpojenie zasad higieny małemu człowiekowi. Aby zainteresować i pozytywnie nastroić dziecko przed i w trakcie mycia, możesz wspomóc się produktami do pielęgnacji oraz akcesoriami z linii skierowanych specjalnie dla dzieci. Szkrab będzie zachwycony, gdy w wannie będzie na niego czekał żel do kąpieli w opakowaniu imitującym jego ulubioną Świnkę Peppę lub urzekającego kurczaczka. Możliwości są naprawdę ogromne! Jednak ważne jest, aby nie przesadzać z zabawowym przedstawianiem procesu mycia ciała. Nie doprowadź do sytuacji, w której dziecko siedzi w wodzie i zanurza w niej kolejne zabawki, a Ty zajmujesz się myciem. Kwestia higieny jest poważną sprawą i warto przedstawić ją w ten sposób po to, by malec uznał te „dziwne czynności” za coś naturalnego. Wtedy z łatwością przyjdzie mu wyrobienie nawyku i traktowanie pielęgnacji jako jedną z wielu czynności obowiązujących w świecie małych i dużych.

sosrkapiel-dziecko

Zwróć uwagę na marki: Air-Val International (żel pod prysznic, mydła i szampony w zabawnych opakowaniach), Pharmaceris (specyfiki do mycia od pierwszego dnia życia dziecka), Nacomi (pielęgnacja skóry dziecka i matki), Make Me Bio (naturalne substancje myjące).

Naśladowanie, kopiowanie, inspirowanie

Pozytywne konotacje z zabiegami higienicznymi to jedno. Drugim i chyba nawet ważniejszym czynnikiem wspierającym tworzenie dobrych nawyków jest pokazywanie właściwego wzorca. Tak, małe dzieci są idealnym odzwierciedleniem rodziców w kwestii pielęgnacji.

Uczysz, żeby myć ręce po każdym spacerze, a sam/a o tym zapominasz gdy wracasz z zakupów? Zalecasz myć zęby trzy razy dziennie, co u Ciebie zdarza się bardzo sporadycznie? Niestety, takie przykłady nie sprawią, że wychowasz człowieka o dobrze utrwalonych i zdrowych nawykach. Wszyscy domownicy powinni trzymać się reguł, które są narzucane na najmłodszego członka rodziny.

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety, po zabawie, przed posiłkiem to podstawy podstaw! Czy wiesz o tym, że do prawidłowego pozbycia się większości bakterii potrzeba minimum 20 sekund dokładnego pocierania dłoni przy użyciu pieniącej substancji? Takie ciekawostki możesz mówić dziecku i razem z nim szorować ręce dłużej niż większość osób (która robi to przez ok. 6-7 sekund).

A może biegunka czy angina często dotykają waszą rodzinę? Pamiętaj o tym, że właściwe i częste mycie rąk zmniejsza występowanie tych chorób prawie o połowę! Zagłęb się nieco w temat higieny ogólnie (nie ze względu na dziecko), a być może odkryjesz, że Twojej informacje nie są kompletne. W takim wypadku warto je jak najszybciej uzupełnić, by być dla swojego dziecka źródłem dobrych wzorców.

sosrkosmetyki-dzieci

Systematyczność i stałe pory łazienkowych rytuałów to także ważna kwestia. Nie pozwalaj na opóźnienie kąpania z powodu trwającego właśnie ciekawego filmu w telewizji, beztroskiej zabawy malca lub wizyty gości. Rutyna to podstawa w budowaniu trwałych zachowań u dzieci.

Szybkie i tanie zakupy dla zabieganych rodziców

Chcesz sprezentować swojej latorośli zabawne kosmetyki, które wywołają uśmiech na jej twarzy podczas każdorazowego mycia ciała czy rąk? Specyfiki zarówno dla niemowląt (delikatne, nieuczulające i bez środków chemicznych), jak i te dla starszych brzdąców bez trudu znajdziesz w sklepie z kosmetykami MakeUp.pl. Do zamówienia możesz także dołączyć coś dla siebie – produkty do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów, wyroby do makijażu czy też akcesoria beauty. Za dostawę nie zapłacisz ani grosza, a paczka zostanie do Ciebie doręczona w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych. Oszczędności czasu i pieniędzy! Zakupy online to idealne rozwiązanie dla zabieganych rodziców. Sprawdź!

lklogotypmakeup 750×200

Autor: Agnieszka Boryń

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.