Czy trzeba zażywać suplementy w trakcie ciąży i karmienia piersią?

Z każdym rokiem wiemy coraz więcej o wpływie żywności i składników odżywczych na rozwój płodu. Niestety mimo urozmaiconej diety, bardzo trudno dostarczyć tyle składników odżywczych, ile potrzebuje rozwijające się dziecko. Dlatego większość lekarzy zaleca suplementację. Wbrew temu, co się jednak sądzi, kwas foliowy to nie wszystko. Warto rozważyć przyjmowanie innych składników.

Czy suplementy w ciąży są konieczne?

Fruits and vegetablesMożna upierać się, że nie, że zrównoważona, bardzo staranna dieta pozwala dostarczyć wszystkie cenne składniki. Trzeba mieć jednak świadomość, że w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wiele ważnych substancji.
Poza tym przyszła mama może mieć problem z dostarczeniem ważnych dla funkcjonowania w ciąży substancji, ze względu na:

 • brak apetytu,
 • wymioty,
 • anemię,
 • palenie papierosów,
 • ciążę wielopłodową,
 • przewlekłe choroby,
 • niedowagę sprzed ciąży.

Każdorazowo suplementację witaminami należy skonsultować z lekarzem. Nie zaleca się przyjmowania jakichkolwiek preparatów na własną rękę.

Kwas foliowy w ciąży

O zażywaniu kwasu foliowego wie większość przyszłych mam. Wpływ witaminy B9 na rozwój płodu został już wielokrotnie opisany. Ma on ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad cew nerwowych (nawet o 70%).

DHA, czyli kwasy Omega-3 w ciąży

Pozytywny wpływ DHA na rozwój ciąży oraz zdrowie karmiącej mamy został wielokrotnie opisany a literaturze medycznej. Jego suplementacja jest szczególnie wskazana w ostatnich tygodniach ciąży i pierwszych dwóch latach życia, kiedy DHA ma ogromny wpływ na rozwój mózgu oraz struktur oczy. Poza tym pozwala zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.
Zgodnie z polskimi zaleceniami, kobiety w ciąży powinny suplementować min. 200 mg DHA dziennie, jeśli spożywają mało ryb lub nie jadają ich wcale to 400-600 mg, a w przypadku ciąży o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu  nawet 1000 mg DHA dziennie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. orlik orlik

  Sens ma zazywanie witaminy d, tranu, generalnie z suplementami trzeba ostrożnie. Przyswajalność witamin w kapsułkach niestety jest niewielka, dobrze o tym pamiętać :(

 2. Budująca Mama Budująca Mama

  Ja przez pierwszy trymestr przyjmowałam kwas foliowy, potem Prenatal i DHA. Myślę, że się opłaciło, żałuję, że nie kontynuowałam podczas karmienia, bo teraz (po 8 miesiącach już karmienia) włosy mogę łapać garściami :/

  • Dorota Dorota

   A wcześniej włosy nie wypadały? Wypadanie włosów po ciąży to fizjologia…