Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy pojawiają się na każdym etapie rozwoju ciąży. Najczęściej męczą przyszłą mamę przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami wywołują taki dyskomfort, że kobieta jest bliska omdlenia.

Dobra wiadomość jest taka, że zawroty głowy nie powinny niepokoić. Są naturalnym objawem ciąży i paradoksalnie są sygnałem tego, że ciąża dobrze się rozwija.

Przyczyny zawrotów głowy w ciąży

  • iStock_000000999151XSmallNa początku ciąży zawroty głowy mogą pojawiać się na skutek dysproporcji między powiększającą się objętością naczyń krwionośnych a objętością krwi.
  • Wraz z rozwojem ciąży przyczyną zawrotów głowy może być ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne.
  • Przyczyną zawrotów głowy jest również zwiększone stężenie progesteronu, dzięki któremu więcej krwi dopływa do płodu, ale mniej dociera do organizmu mamy. Skutkiem tego jest spadek ciśnienia krwi, niedotlenienie mózgu i dalej zawroty głowy.

Jak przeciwdziałać zawrotom głowy w ciąży?

Zawroty głowy w ciąży mogą być wywołane nagłym ruchem, który prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Dlatego dobrze unikać szybkiego wstawania z krzesła czy podnoszenia się z łóżka.

Ruchy przyszłej mamy powinny być powolne. Warto wyrobić sobie taki nawyk, by po tym, jak usiądziemy na łóżku, odczekać chwilę, następnie przenieść nogi na ziemię, znowu chwilę poczekać i dopiero potem wstać. Może być to trudne, gdy ktoś dzwoni do drzwi lub telefonuje i gdy chcemy podbiec po słuchawkę, jednak taki szybki ruch może nas skutecznie zatrzymać i uniemożliwić dalsze działanie.

Zawroty głowy w ciąży będą pojawiać się rzadziej, jeśli zadbamy o odpowiedni poziom glukozy. W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć pokarmów białkowych, węglowodanów złożonych, które dbają o odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Przyszłym mamom zaleca się noszenie przy sobie mieszanki studenckiej, batoników muesli, owoców czy bakalii, które szybko podnoszą stężenie cukru we krwi.

Warto również dbać o odpowiednie nawodnienie. Zawroty głowy często mają bowiem przyczynę w odwodnieniu. W ciąży natomiast zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Przeczytaj, co powinna pić przyszła mama.

Na koniec warto wspomnieć, że zawroty głowy pojawiają się, gdy przyszła mama przebywa w zatłoczonym pomieszczeniu, dusznym pokoju, gdy jest za ciepło ubrana. Dlatego warto ubierać się na cebulkę oraz często wietrzyć pomieszczenia, w jakich przebywa. Przyda się ten nawyk również w przyszłości, gdy na świat przyjdzie maluszek.

Czujesz, że zaraz zemdlejesz?

Gdy pojawiają się zawroty głowy i masz wrażenie, że zaraz zemdlejesz, połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami. Jeśli nie możesz się położyć, usiądź i pochyl się do przodu, umieść głowę między kolanami. Głęboko oddychaj, spróbuj się rozluźnić. Gdy poczujesz się lepiej, napij się i przegryź coś.

Omdlenie w ciąży

Jeśli zemdlałaś w ciąży, nie niepokój się. Najpewniej sytuacja ta nie miała wpływu na dziecko, choć Ty mogłaś się potłuc. Skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go o tym zdarzeniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. neila82 neila82

    Też mieliśmy w rodzinie problem zaburzeń równowagi. Mojej siostrze towarzyszyły zawroty głowy praktycznie codziennie. Baliśmy się że kiedyś skończy się to upadkiem. Na szczęście znalazłam stronę (link usunięty)
    mama dostała skierowanie na rehabilitację do kliniki Otolaryngologicznej WUM i tak przeszła rehabilitację. Teraz wykonuje ćwiczenia samodzielnie. Do pobrania bezpłatnie broszura. Eksperci odpowiadają na pytania. Warto zapoznać się z informacjami.