Zawieś to w oknie. A komary nie przylecą

Istnieją naturalne sposoby, które działają. A o których się nie mówi lub mówi się zbyt mało. Jednym z nich jest zawieszenie w okolicy okien żółtego bukieciku stworzonego z popularnego chwastu…I komary, kleszcze, muchy będą omijać nas szerokim łukiem. Wykorzystaj pospolitą roślinę na przykład pod namiotem i zapomnij o ugryzieniach. Tak właśnie działa…wrotycz. Gdzie go znaleźć i jak rozpoznać?

Jak wygląda wrotycz?

Wrotycz pospolity (tanacetum vulgare) to roślina należąca do astrowatych. Rośnie przy drogach, nieużytkach, na łąkach, w lasach. Jest to bardzo popularny chwast, występujący w całej Polsce. Niektórzy z uwagi na jego walory sadzą go w ogrodach.

Wrotycz może osiągać rozmiar nawet 120 – 160 centymetrów. Rośnie w grupach, właściwie nigdy nie pojedynczo. Kwitnie w lipcu-wrześniu.

Charakterystycznym elementem wrotyczu są żółte kwiaty, wyglądające jak spłaszczone kulki, Kwiaty zebrane są w koszyczkach.

Jakie właściwości ma wrotycz?

Wrotycz niegdyś stosowany był jako przyprawa. Nie tak dawno wewnętrznie w formie leczniczej – po prostu wywar z wrotycza piło się na zdrowie. Z uwagi na zawartość substancji toksycznej dzisiaj nie zaleca się przyjmowania wrotycza wewnętrznie. Nadal jednak wrotycz stosowany jest w formie maści, kremów, wywarów – zewnętrznie. Można go również wykorzystać jako susz, który odstrasza owady – komary, kleszcze, muchy, mole.

Wrotycz, choć jest chwastem, to ma niezwykłe właściwości:

  • przeciwgrzybiczne,
  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • antybakteryjne.

Może być stosowany na rany w celach wspomagających szybkie gojenie. Sprawdzi się w stanach zapalnych skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, ale również trądzik). Może wspomagać leczenie grzybic, liszaja, owrzodzeń.

Dlaczego wrotycz odstrasza komary?

Wrotycz stosowany w formie płynnej, pod postacią wywaru do odstraszania szkodników w ogrodzie jest naprawdę skuteczny. Działa doskonale na opuchlaki, które lubią zjadać liście rododendronu.

W formie świeżej lub ususzonej wrotycz pozwala odstraszyć latających szkodników – komary, muchy, a także atakujące w lesie i na łące kleszcze. Wszystko z uwagi na zawarty w nim olejek eteryczny, tujon, który nie jest akceptowany przez owady.

Zasadzenie wrotyczu pod oknami lub zebranie go w formie bukietu i położenie na parapecie to może być dobry pomysł.

Nieco bardziej angażującą czasowo opcją jest przygotowanie wywaru z wrotyczu i połączeniu go z dowolnym olejem, np. kokosowym, a następnie zaaplikowanie na skórę. To doskonały sposób na ochronę przed ugryzieniami.

Na pewno warto spróbować. Bo to tani, naturalny i prosty sposób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.