Zatrzymany czas w odlewie

Nasze dzieci tak szybko się rozwijają, zmieniają się i rosną … Dlatego nie brak rodziców, którzy z chęcią zatrzymaliby czas, by móc choć trochę dłużej cieszyć się urokiem wspólnie spędzonych z maluszkami dni. Niestety tak się nie da. Czas pędzi i rządzi się swoimi prawami. Z małych dzieci wyrastają nastolatkowie, a potem już dorośli ludzie. W niewielkim stopniu przypominający wpatrzone w rodziców księżniczki i królewiczów. Na szczęście jest sposób, by zachować na dłużej piękno ulotnych chwil. Najprostszymi jest fotografia, filmowanie, wykonywanie odcisku, ale również …odlewów. Tym artykułem chciałabym Wam pokazać, jak to wygląda w przypadku ostatniej formy zatrzymywania czasu.

Zestawy do odlewów

Od pewnego czasu na polski rynek wchodzą coraz to piękniejsze zestawy do odlewów oraz wykonywania odcisków. W zależności od wieku dziecka oraz własnych preferencji możemy zakupić jeden z nich i uwiecznić to, co teoretycznie do zatrzymania nie jest.
W ten sposób można stworzyć niecodzienne, oryginalne pamiątki.

Moja przygoda z odlewami

Moja przygoda z odlewamy rozpoczęła się jeszcze, gdy byłam w ciąży, kiedy na półkach sklepowych oglądałam różnego rodzaju odciski i odlewy. Nie kupowałam ich. Myślałam:  „Mam czas …” Później sprawa ucichła.
Do czasu, kiedy wybrałam się z córką do sklepu i kiedy malutka pociągnęła z półki jeden z odcisków i rozpadło się opakowanie – skutkiem czego był zakup popsutego produktu. Oczywiście odcisk nie nadawał się do użytku. Jednak „coś” się we mnie ruszyło. Zaczęłam szukać i szperać w internecie, gdy w końcu natknęłam się na sklep, w którym można nabyć odlewy. Dziś jestem właścicielką zestawu do odlewu, w którym się zakochałam …

Tworzymy odlew … – instrukcja + moje doświadczenia

Do wykonania odlewu potrzebne jest:

  • Duża łyżka lub łopatka kuchenna
  • Naczynie do mieszania gipsu
  • Miarka do płynów

+ skład zestawu (forma do odlewu , gips , pędzelek itd. )

Krok 1. Mieszamy proszek do przygotowania formy z wodą, dzięki czemu powstaje pasta w kolorze fioletowym. Mieszamy ją, aż uzyska ona kolor różowy. Wówczas przekładamy masę do pojemnika, w którym będzie wykonywany odlew. Do masy wkładamy rączkę/nóżkę. Czekamy aż pasta zastygnie i będzie zmieniała kolor na biały. Należy wówczas odczekać ok. 1 minuty do całkowitego zastygnięcia (jeśli użyto wody o temp. pokojowej).

Krok 2.  Kolejny krok to tak zwana chwila prawdy – należy ruszać nóżką/rączką (lub rękoma) tak, aby wysunęły się z formy.

Krok 3. Następnie mieszamy gips z wodą, zwracając uwagę na to, aby nie powstały grudki. Wylewamy powstałą mieszankę do formy (opisanej w punktach powyżej). Odstawiamy, aby gips mógł zastygnąć.

Krok 4. Odkrywamy lub odcinamy kawałki formy, aż wyciągnie gotowy odlew .

Krok 5. Po wyschnięciu malujemy na wybrany kolor lub zabezpieczamy lakierem. Jeśli zakupiony został zestaw z ramką lub podstawką, przyklejamy odlew w wybranym miejscu.

Bo to nie jest łatwe…

Gdy dziecko nie chce współpracować, wykonanie odlewu nie jest łatwe. Jest trudne i może zamiast przyjemności przynieść sporo nerwów. Dlatego już na samym wstępie warto zadbać o to, by przy wykonywaniu odlewu były co najmniej dwie osoby. U mnie w domu był on wykonywany przez trzy osoby i każda z nich miała co robić. To nie wszystko. Mimo zamieszczonych instrukcji, zdjęć i nagrań, nie obeszło się bez pomocy fachowców…Pewną pomoc stanowi dołączony do zestawu poradnik i ulotka z adresem e-mail oraz telefonem właścicieli sklepu.

Na szczęście kontakt telefoniczny i emailowy okazał się fantastyczny, stąd mimo paru kłopotów z wykonaniem odlewu, koniec końcem udało się go zrobić. Nie zmienia to faktu, że zestaw ten nie spodoba się niecierpliwym osobom, a na pewno energicznym i niepotrafiącym w miejscu wysiedzieć dzieciom!!

Dodatkowe możliwości

Poza wykonaniem odcisku można także zadbać umieszczenie na odcisku imienia dziecka oraz daty zrobienia odlewu: wszystko na grawerze na laminacie. Istnieje możliwość samodzielnego wybrania czcionki, koloru laminatu oraz tekstu na laminacie. Zestawy do wykonania odlewów możecie obejrzeć tutaj.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Ania, spełniona mama trójki wspaniałych dzieci. Pracuje i stara się pogodzić, a za razem rozdzielić dom i rodzinę od pracy. Chce być dobrą mamą i żoną, nie zapominając o swoich ambicjach i marzeniach. Lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca całego świata. Przyjemność sprawia jej pisanie ... w wolnych chwilach czyta książki i ogląda TV . Jest optymistką, emitującą dobrem i miłością. Zgadza się z ideą : Dobro wraca z podwojoną siłą, a zło z potrojoną .

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.