Zatkany nos u dziecka to nic przyjemnego. Sprawia, że maluch staje się rozdrażniony, podenerwowany i czasami pozbawiony energii. Zaczyna oddychać przez usta, co ułatwia wnikanie do organizmu różnych patogenów. Ponadto zapchany nos pogarsza jakość snu. Dziecko ma problemy z zasypianiem, często się budzi w nocy, może chrapać i miewać bezdechy senne. Na szczęście zazwyczaj problem znika po kilku dniach, tylko czasami wskazuje na poważniejsze powody. Jak odetkać nos u dziecka? Co zrobić, by maluchowi łatwiej się oddychało?
Zatkany nos u dziecka – przyczyny
Zatkany nos u dziecka to zazwyczaj objaw infekcji wirusowej. Dziecko jest przeziębione, ma katar, trudniej mu się oddycha. Przykry objaw znika po kilku dniach. By ulżyć dziecku, warto stosować metody objawowe walki z infekcją, o czym poniżej.
Czasami jednak problem jest nieco poważniejszy. Mimo upływu czasu, nie znika, a pogłębia się, dziecko zaczyna nawykowo oddychać przez usta, ma problem z opróżnieniem nosa, wieczorem i nocą kaszle. Przyczyną może nie być wtedy infekcja, ale alergia, katar sienny i podrażniona śluzówka nosa.
Często zatkany nos u dziecka towarzyszy także powiększonemu trzeciemu migdałkowi.
Jeśli zatem zatkany nos u dziecka to nie tylko objaw towarzyszący infekcji lub jeśli jest to symptom, który często występuje, warto udać się do laryngologa. Specjalista zbada dziecko i oceni, czy problemem nie jest nieprawidłowa budowa nosa, czy dziecko nie ma powiększonego migdałka. Lekarz specjalista będzie w stanie polecić skuteczniejsze leki niż środki dostępne bez recepty. Może na przykład zalecić kortykosteroidy (sterydy) do nosa w formie sprayu, które zadziałają przeciwzapalnie, pozwolą obkurczyć błonę śluzową i usuną problem z zatkanym nosem.
Co na zatkany nos u dziecka?
Postępowanie z zatkanym nosem u dziecka powinno zmierzać do udrożnienia nosa, usunięcia zalegającej wydzieliny oraz ułatwienia oddychania. Można zrobić to na wiele sposobów:
- stosować sól fizjologiczną i wodę morską w postaci sprayów do nosa, które ułatwiają usunięcie kataru,
- stosować (do 4 dni zw względu na skutki uboczne) środki obkurczające błonę śluzową nosa – zawierające oxymetazolinę – Nasivin, Acatar, Oxalin,
- stosować inhalacje przy wykorzystaniu nebulizatora lub gorącej miski z wodą z ziołami – z olejkiem eukaliptusowym, olejkiem z mięty pieprzowej,
- smarować dziecku obszar pod nosem maścią majerankową, która ułatwia oddychanie,
- zwiększyć udział cynku w diecie dziecka. Cynk ułatwia obkurczanie śluzówki i skraca czas choroby. Cynk dostępny jest w pestkach dyni, sezamie, warzywach strączkowych, kapustnych,
- zwiększ ilość witaminy C w diecie, która wzmacnia odporność i skraca czas choroby,
- często wietrz pokoje, w których przebywa dziecko,
- jeśli dziecko nie ma gorączki, idź na spacer,
- podawaj dziecku dużo płynów, co ułatwi usunięcie zalegającej wydzieliny,
- podawaj dziecku ciepłą wodę z miodem,
- zaproponuj dziecku kąpiel, która ułatwi oddychanie,
- możesz położyć dziecku ciepły kompres na czoło i na nasadę nosa,
- układaj dziecko wyżej do snu, by ułatwić oddychanie.
Jeśli katar i uczycie zatkanego nosa występuje dłużej niż 4-5 dni, udaj się do lekarza.
Komentarze