Zatkany nos u dziecka – pierwsza pomoc, skuteczne metody

Zatkany nos u dziecka to nic przyjemnego. Sprawia, że maluch staje się rozdrażniony, podenerwowany i czasami pozbawiony energii. Zaczyna oddychać przez usta, co ułatwia wnikanie do organizmu różnych patogenów. Ponadto zapchany nos pogarsza jakość snu. Dziecko ma problemy z zasypianiem, często się budzi w nocy, może chrapać i miewać bezdechy senne. Na szczęście zazwyczaj problem znika po kilku dniach, tylko czasami wskazuje na poważniejsze powody. Jak odetkać nos u dziecka? Co zrobić, by maluchowi łatwiej się oddychało?

Zatkany nos u dziecka – przyczyny

Zatkany nos u dziecka to zazwyczaj objaw infekcji wirusowej. Dziecko jest przeziębione, ma katar, trudniej mu się oddycha. Przykry objaw znika po kilku dniach. By ulżyć dziecku, warto stosować metody objawowe walki z infekcją, o czym poniżej.

Czasami jednak problem jest nieco poważniejszy. Mimo upływu czasu, nie znika, a pogłębia się, dziecko zaczyna nawykowo oddychać przez usta, ma problem z opróżnieniem nosa, wieczorem i nocą kaszle. Przyczyną może nie być wtedy infekcja, ale alergia, katar sienny i podrażniona śluzówka nosa.

Często zatkany nos u dziecka towarzyszy także powiększonemu trzeciemu migdałkowi.

Jeśli zatem zatkany nos u dziecka to nie tylko objaw towarzyszący infekcji lub jeśli jest to symptom, który często występuje, warto udać się do laryngologa. Specjalista  zbada dziecko i oceni, czy problemem nie jest nieprawidłowa budowa nosa, czy dziecko nie ma powiększonego migdałka. Lekarz specjalista będzie w stanie polecić skuteczniejsze leki niż środki dostępne bez recepty. Może na przykład zalecić kortykosteroidy (sterydy) do nosa w formie sprayu, które zadziałają przeciwzapalnie, pozwolą obkurczyć błonę śluzową i usuną problem z zatkanym nosem.

zatkany nos u dziecka

Co na zatkany nos u dziecka?

Postępowanie z zatkanym nosem u dziecka powinno zmierzać do udrożnienia nosa, usunięcia zalegającej wydzieliny oraz ułatwienia oddychania. Można zrobić to na wiele sposobów:

 • stosować sól fizjologiczną i wodę morską w postaci sprayów do nosa, które ułatwiają usunięcie kataru,
 • stosować (do 4 dni zw względu na skutki uboczne) środki obkurczające błonę śluzową nosa – zawierające oxymetazolinę – Nasivin, Acatar, Oxalin,
 • stosować inhalacje przy wykorzystaniu nebulizatora lub gorącej miski z wodą z ziołami – z olejkiem eukaliptusowym, olejkiem z mięty pieprzowej,
 • smarować dziecku obszar pod nosem maścią majerankową, która ułatwia oddychanie,
 • zwiększyć udział cynku w diecie dziecka. Cynk ułatwia obkurczanie śluzówki i skraca czas choroby. Cynk dostępny jest w pestkach dyni, sezamie, warzywach strączkowych, kapustnych,
 • zwiększ ilość witaminy C w diecie, która wzmacnia odporność i skraca czas choroby,
 • często wietrz pokoje, w których przebywa dziecko,
 • jeśli dziecko nie ma gorączki, idź na spacer,
 • podawaj dziecku dużo płynów, co ułatwi usunięcie zalegającej wydzieliny,
 • podawaj dziecku ciepłą wodę z miodem,
 • zaproponuj dziecku kąpiel, która ułatwi oddychanie,
 • możesz położyć dziecku ciepły kompres na czoło i na nasadę nosa,
 • układaj dziecko wyżej do snu, by ułatwić oddychanie.

Jeśli katar i uczycie zatkanego nosa występuje dłużej niż 4-5 dni, udaj się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Polecane tematy