Zastosowanie próżnociągu położniczego podczas porodu

Czasami podczas porodu pojawiają się problemy i wtedy zapada decyzja o zastosowaniu narzędzi, które ułatwią przyjście na świat noworodka.  Jednym z nich jest próżnociąg położniczy, który budzi szczególny lęk wśród rodzących. Na czym polega poród z jego udziałem? Czy rzeczywiście użycie próżnociągu jest bardzo ryzykowne?

Kiedy potrzebny jest próżnociąg położniczy?

W Polsce około 5% porodów pochwowych kończy się użyciem próżnociągu lub kleszczy.

Próżnociąg położniczy wykorzystywany jest podczas porodu siłami natury, kiedy po próbie naturalnego rodzenia dziecka nie obserwuje się postępu lub stan dziecka albo matki jest zagrożony. Dodatkowo sięga się po niego wtedy, kiedy jest za późno na cięcie cesarskie, bo dziecko jest ustawione zbyt nisko w kanale rodnym.

Próżnociąg stosowany jest:

 • kiedy dziecko nie może samodzielnie przyjść na świat,
 • drugi okres porodu przedłuża się,
 • istnieje ryzyko zamartwicy, niedotlenienia płodu,
 • skurcze są zbyt silne i częste,
 • zbyt szybko odkleiło się łożysko,
 • matka dziecka nie ma siły na dalszą akcję porodową,
 • poród jest na tyle zaawansowany, że główka znajduje się nisko w kanale rodnym,
 • rodząca nie jest w stanie samodzielnie urodzić z uwagi na wady serca, nadciśnienie tętnicze, ryzyko odklejenia siatkówki.

Jak wygląda i jak działa próżnociąg?

Próżnociąg to instrument położniczy, wykorzystywany na salach porodowych od lat 50tych XX wieku. To rodzaj przyssawki, która działa pod ciśnieniem i pozwala na szybkie zakończenie porodu poprzez błyskawiczne wydobycie dziecka z kanału rodnego.

Użycie narzędzia jest stosunkowo proste. Specjalną kauczukowo-silikonową przyssawkę przytwierdza się do głowy dziecka, następnie wytwarza się próżnię, kontrolując siłę ssania przy użyciu miernika, by możliwe było szybkie urodzenie główki dziecka. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe. Konieczne jest również nacięcie krocza.

Próżnociąg zakładany jest między skurczami, a próżnię wytwarza się podczas skurczu przy współpracy rodzącej, by połączyć naturalną siłę skurczu i parcia z pracą próżnociągu.

próżnociąg położniczy

Jakie warunki muszą być spełnione, by użyć próżnociągu?

Próżnociąg położniczy może być użyty, jeśli:

 • kobieta ma prawidłową budowę miednicy,
 • doszło do pełnego rozwarcia szyjki macicy,
 • pękły wody płodowe,
 • opróżniony został pęcherz moczowy,
 • ułożenie podłużno-głowkowe płodu.

Kiedy nie można używać próżnociągu?

Próżnociąg położniczy nie może być wykorzystywany w każdej sytuacji. Istnieją przeciwwskazania bezwzględne (położenie miednicowe lub poprzeczne dziecka, brak odpowiedniego rozwarcia) i względne (duża waga urodzeniowa dziecka lub zbyt mała waga urodzeniowa dziecka, brak skurczy macicy).

Powikłania po użyciu próżnociągu

Po porodzie z użyciem próżnociągu zazwyczaj występuje u dziecka lekki obrzęk i zasinienie główki. Zmiany te powinny minąć po 1-2 dobach. Ciężkie powikłania – krwiaki, krwawienia śródczaszkowe i zgony zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Profilaktycznie po porodzie z użyciem próżnociągu, by ocenić stan dziecka, wykonuje się USG główki noworodka.

Po użyciu próżnociągu u kobiety rana krocza jest większa i goi się dłużej. Młoda mama powinna pozostawać pod czujną obserwacją.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.