Zastój pokarmu – co robić?

Zastój pokarmu to stan, którego doświadcza niemal każda karmiąca mama. Zazwyczaj można liczyć na to, że pojawi się kilkakrotnie w trakcie karmienia piersią. Dlatego warto mieć świadomość, jak go rozpoznawać i w jaki sposób sobie z nim radzić? Co będzie skuteczne na zastój pokarmu i dlaczego należy reagować możliwie szybko, gdy się pojawi?

Jak rozpoznać zastój pokarmu?

Zastój pokarmu pojawia się wtedy, kiedy piersi stają się:

  • ciężkie,
  • obrzmiałe,
  • bolesne,
  • czerwone,
  • ciepłe.

Ponadto cechą charakterystyczną zastoju pokarmowego jest zatrzymanie wypływu mleka. Mimo że maluch ssie, z piersi nie wydobywa się pokarm lub wypływa bardzo powoli. Niemowlę staje się nerwowe, płaczliwe.

zastój pokarmu

U mamy może pojawić się stan podgorączkowy lub nawet wysoka temperatura sięgająca 40 stopni – jeśli zauważysz u siebie ten symptom, uważaj, najprawdopodobniej doszło do zapalenia piersi, a stan ten wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Kiedy może pojawić się zastój pokarmu?

Niestety zastój pokarmu może pojawiać się nawet wielokrotnie w trakcie laktacji, na różnych etapach karmienia piersią. Warto znać jego symptomy i reagować natychmiast, by nie dopuścić do stanów zapalnych.

Dlaczego dochodzi do zastoju? Przyczyną jest zazwyczaj niedobór oksytocyny, hormonu, który umożliwia wydostanie się mleka z przewodów mlekowych. W wyniku tego mleko pozostaje w piersiach, biust staje się ciężki i bolesny.

Zastój pokarmowy często jest konsekwencją nawału pokarmowego, który pojawia się zazwyczaj w 2-10 dobie po porodzie.

Ryzyko wystąpienia zastoju zwiększa się w sytuacji, gdy zmienia się wzorzec karmienia, na przykład, gdy mama wychodzi na dłużej z domu, wraca do pracy i niemowlę jest rzadziej przystawiane do piersi. Może się pojawić też na etapie odstawiania od piersi.

Zastój pokarmowy czasami jest wynikiem nadmiernego stresu, zmęczenia, może się pojawiać w okresie wzmożonego napięcia. Zastój pokarmowy może pojawić się również w wyniku źle dobranego biustonosza albo z powodu urazu piersi.

Jak uniknąć zastoju pokarmowego?

Przede wszystkim należy działać zgodnie z instynktem i karmić dziecko, gdy tego potrzebuje. Poza tym, gdy wychodzisz na dłużej lub wiesz, że nie będziesz mogła podać piersi, skorzystaj z laktatora. Nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy piersi pozostają długo przepełnione. Pamiętaj, że żadne urządzenie nie opróżni tak piersi jak niemowlę.

Zastój pokarmowy – co robić?

Gdy pojawi się zastój pokarmowy, trzeba działać szybko, ale również spokojnie.

Sprawdza się ciepły natrysk lub kąpiel przed karmieniem piersią lub przyłożenie do biustu ciepłej ściereczki i podanie piersi maluszkowi.

Bardzo ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi (zwróć uwagę na technikę!), jak również wybranie wygodnej pozycji. Zaczynamy od piersi bardziej przepełnionej. Jeśli dziecko ma problem z uchwyceniem piersi, można pomóc mu, zaczynając karmienie od odciągnięcia nadmiaru pokarmu laktatorem. W trakcie zastoju pokarmowego należy przystawiać maluszka częściej niż zazwyczaj – co najmniej co 1,5 godziny. Bardzo ważne jest, by się zrelaksować, odprężyć, by wspomóc wydzielanie oksytocyny.

Poza tym dobrym sposobem, docenianym przez nasze matki i babcie jest wykonanie okładów z liści kapusty (wcześniej lekko ubitej). Dobre właściwości ma sok z kapusty, który jednak nie powinien wpływać na sutki i otoczki – warto je omijać podczas aplikacji.

A Wy, jak radzicie sobie z zastojem pokarmu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. andzia andzia

    Zastój miałam juz kilka razy. Zawsze pomaga rozgrzanie piersi mokrą bardzo ciepłą pieluchą (musi być naprawdę rozgrzana) i zaraz potem przestawienie pod odpowiednim kątem tak aby spływało z miejsca z zastojem (trzeba się czasem dobrze wygiąć ;)). Wykonuje też lekki masaż w kierunku brodawki.