Zasiłek chorobowy, macierzyński i urlop wychowawczy a drugie dziecko. Pytania i odpowiedzi

Decyzja o drugim dziecku dla wielu rodziców jest trudna. Nie tylko ze względu na wiążące się z tym faktem dodatkowe obowiązki, ale również ze względu na finanse. Rodzą się pytania i mnóstwo wątpliwości. Co z pracą? Jak ze zwolnieniem i wysokością zasiłku?

Oto najczęstsze pytania.

Jak wygląda zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży?

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży jest płatny w 100% (100% podstawy wymiaru wynagrodzenia – na druku zwolnienia powinna znaleźć się literka „B”). W przeciwieństwie do zasiłku chorobowego wydanego z innego powodu, który jest płatny w 80%.

Zasiłek chorobowy z powodu ciąży obliczany jest na podstawie średniej ostatnich 12 miesięcy przepracowanych nieprzerwanie.

Przyszłej mamie należy się 270 dni chorobowego. Jeśli przekroczy okres 270 dni, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Kiedy należy dostarczyć zwolnienie z powodu ciąży?

Zwolnienie lekarskie spowodowane ciążą należy dostarczyć w przeciągu 7 dni od daty wystawienia. Można nadać je pocztą (konieczne potwierdzenie odbioru) – decyduje data stempla pocztowego.

Kiedy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?

Decyzja indywidualna. Zaległy urlop można wykorzystać przed zwolnieniem chorobowym lub po macierzyńskim, rodzicielskim. Urlop wypoczynkowy płatny jest w 100%.

Przy okazji warto pamiętać o 2 dniach wolnych na dziecko, które można wykorzystać przed przejściem na zwolnienie chorobowe lub po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim.

Czy po urlopie rodzicielskim mogę od razu iść na zwolnienie lekarskie?

Tak. Jest to możliwe. W następujących sytuacjach: jeśli pracujesz na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowę o pracę na czas określony lub umowę zlecenie. Jednak w tym wypadku umowa na czas określony i umowa zlecenie nie może kończyć się w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Nie ma potrzeby wracania na jeden dzień do pracy po urlopie rodzicielskim. To jeden z największych mitów. Trzeba jednak zadbać, by dostarczone zwolnienie do zakładu pracy było wystawione od dnia, w którym miałaś wrócić do pracy.

zasiłek chorobowy

Czy zwolnienie może być wystawione w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego?

Tak. Zwolnienie może być wystawione jeszcze przed terminem powrotu do pracy, w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Nie zawsze jest bowiem możliwość udania się do lekarza w dniu, w którym powinnaś się stawić do pracy.

Ile otrzymam pieniędzy na zasiłku chorobowym po urlopie rodzicielskim?

Podstawa zostanie obliczona na takich samych zasadach, jak na ostatnim L4, zasiłek powinien mieć taką samą wysokość.

By wypracować nową podstawę (zgodnie z art. 43 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych) konieczne jest przepracowanie minimum 3 miesięcy po urlopie. Jeśli pobieranie zasiłków z tego samego tytułu lub innego następuje w krótszym terminie niż 3 miesiące kalendarzowe, nie oblicza się podstawy wymiaru na nowo.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, zasiłek wypłaca od pierwszego dnia ZUS. Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony przez pierwsze 33 dni zasiłek jest wypłacany przez pracodawcę.

Czy po urlopie wychowawczym mogę iść na L4?

Tuż po zakończeniu urlopu wychowawczego istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia chorobowego. Zasiłek chorobowy nie należy się w trakcie urlopu wychowawczego, dopiero po jego zakończeniu.

Należy złożyć wniosek do pracodawcy o powrocie do pracy. Przejście na zasiłek chorobowy jest możliwe w pierwszym dniu powrotu do pracy. Nie ma potrzeby wracania na jeden dzień do pracy, by uzyskać zasiłek chorobowy po urlopie wychowawczym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Mamisss Mamisss

  Jestem naurlopie wychowawczym po jego zakonczeniu chce pojsc na zwolnienie z kodem B jakabede miala podstawe do zasilku chorobowego z jakiego okresu

 2. Katarzyna Katarzyna

  Reasumując
  Mam umowę o prace na czas nieokreślony. Rodzicielski kończy mi sie w lutym, mam załóżmy te 54 dni urlopu i w 55 dniu moge przynieść l4 tzw ciążowe i „wszystko gra”? Czy na urlopie wypoczynkowym po rodzicielskim muszę zglosic kolejna ciąże?
  A i co w przypadku kiedy załóżmy 10 lutego kończy mi sie rodzicielski i juz jestem w ciazy 11 lutego przynoszę l4 to co z tym urlopem niewykorzystanym? Dalej przechodzi na po kolejnym rodzicielskim?
  Czy to prawda ze istnieje jakiś przepis który zabrania zwolnienia mnie ( umowa o prace na czas nieokreślony) przez pol roku po rodzicielskim ?

 3. Mmmm Mmmm

  Zgłoś komentarz
  witam. Na urlopie wychowawczym jestem od niecałego roku. Pobieram płatny wychowawczy
  na bliźniaki. Do października była to kwota 800 zł. Teraz się zmieniło bo jest to kwota 400 zł. Mało tego mój pracodawca likwiduje firmę w styczniu 2018 R. bo przechodzi na emeryturę. I moje pytanie co z dalszą częścią moje urlopu wychowawczego , czy on mi przepadnie czy mogę go jakoś wykorzystać. Dzieciaki są jeszcze za małe zebym mogła podjąć jakąś inną pracę

 4. Joanna Joanna

  Witam, jestem na urlopie macierzynskim, który mi się kończy, niestety mam depresję, jeśli pójdę na zwolnienie w dniu którym powinnam wrócić do pracy, to czy po zwolnieniu będę mogła iść na urlop wychowawczy?