Zasady dobrego wychowania – czy rodzice uczą dzieci savoir vivre?

Dawniej bardzo dużą wagę przywiązywano do kultury i dobrych manier. Dzieci wiedziały więc, jak się zachować przy stole, w towarzystwie gości czy, w jakich sytuacjach należy dziękować lub przepraszać. Współczesne kształcenie najmłodszych coraz częściej ewoluuje jednak w kierunku braku właściwego wychowania, przez co rodzice poświęcają tej kwestii coraz mniej czasu. Czy obecnie rodzice uczą jeszcze swoje pociechy zasad savoir-vivre’u i kiedy dziecko powinno zacząć przyswajać zasady dobrego wychowania ?

Dziecięcy savoir-vivre – czym tak naprawdę jest? Zasady dobrego wychowania

Dziecięcy savoir-vivre to nic innego jak znajomość podstawowych manier, zasad uprzejmości oraz umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Chociaż dla większości dorosłych tego typu zwyczaje są czymś całkowicie normalnym, to jednak wciąż rozwijające się dziecko, które bacznie obserwuje świat może mieć niemały problem z wychwyceniem odpowiednich niuansów. Nauka dziecięcego savoir-vivre’u powinna obejmować zarówno przyswajanie zwrotów grzecznościowych oraz stosowanie właściwego słownictwa. Ponadto zasady zachowania w miejscach publicznych, przy stole czy w kontaktach z gośćmi. Warto zauważyć, że dziecko znające najważniejsze reguły dobrego wychowania o wiele łatwiej radzi sobie potem w sytuacjach społecznych i staje się bardziej samodzielne.

Zasady dobrego wychowania

Kiedy zacząć uczyć dziecko savoir-vivre’u?

Wielu rodziców zaczyna uczyć swoją pociechę kulturalnych manier dopiero w momencie, kiedy dziecko idzie do przedszkola lub szkoły. Niestety jest to duży błąd, bowiem kilkulatek nabiera już określonego zachowania, które wraz z wiekiem o wiele trudniej zweryfikować. Nie można też zapominać, że nauka savoir-vivre’u jest długotrwałym procesem, bazującym na codziennych sytuacjach i ciągłych doświadczeniach. Maluch, który od najmłodszych lat będzie uczony zasad dobrego wychowania z czasem zacznie je traktować jak coś całkowicie naturalnego. Dlatego im wcześniej rodzice zaczną zwracać uwagę pociechom na istotę kultury, tym szybciej i łatwiej dzieci ją przyswoją.

 Zasady dobrego wychowania. Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Dzieci, zwłaszcza kilkuletnie uczą się przede wszystkim obserwując dorosłych i otoczenie. Rodzice są wtedy dla nich największym autorytetem, a ich zachowanie jest godne naśladowania. Jeśli sami konsekwentnie będziemy więc stosować zasady savoir-vivre’u w codziennych sytuacjach, to nasze pociechy w mniejszym lub większym stopniu też zaczną je przyswajać. Dodatkowo, aby jeszcze uskutecznić cały proces można tłumaczyć maluchowi, dlaczego akurat tak trzeba było wtedy postąpić, np. przy podziękowaniu za prezent czy przepuszczeniu starszej osoby w kolejce w sklepie. Dobrym sposobem na naukę podstawowych reguł dobrego wychowania jest zabawa. Można podzielić zasady savoir-vivre’u na kilka kategorii (np. zwroty grzecznościowe, zachowanie przy stole czy w kinie). Następnie zacząć odgrywać z pociechą konkretną scenkę. Dzięki temu, dziecko stopniowo uczy się kulturalnych zachowań, jednocześnie nie czując, że jest do czegoś przy tym zmuszane.

Czy rodzice nadal uczą dzieci savoir-vivre?

Niektórzy rodzice zastanawiają się czy nadal ich dzieciom potrzebna jest lekcja savoir-vivre’u. Część z nich odpuszcza twierdząc, że życie i tak nauczy je właściwego zachowania. Inni z kolei, aż zanadto upominają maluchy o stosowanie dobrych manier, przez co pociechy szybko się zniechęcają. Prawda jest jednak po środku. Bez znajomości podstawowych zasad dobrego wychowania dziecku ciężko będzie funkcjonować w przedszkolu czy szkole, a tym bardziej nawiązywać relacje z rówieśnikami. Z drugiej strony nieustanne karcenie i krytykowanie pociechy może przynieść całkowicie odwrotne skutki. Warto więc stopniowo uczyć swoje dzieci odpowiednich manier, jednocześnie samemu stając się ich najlepszym przykładem.

Dziecko, które od najmłodszych lat zostaje zaznajomione z podstawowymi regułami uprzejmości i kultury, szybciej zyskuje pewność siebie oraz uczy się samodzielności. Oczywiście należy też pamiętać, że osoby właściwie wychowane i stosujące zasady savoir-vivre’u są o wiele lepiej postrzegane przez społeczeństwo. Dobre maniery powinny więc stanowić jeden z głównych elementów rozwoju malucha, co z pewnością zaowocuje sukcesem w przyszłości.

Bibliografia:
Kasdepke G., Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci, Wydawnictwo Literatura 2010.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*