Zarobki lekarzy będą jawne

W ostatnich latach zauważa się spadek zaufania do lekarzy. Jest on związany w dużej mierze z powiązaniami świata medycyny z firmami farmaceutycznymi, które różnymi sposobami starają się przekonać do zapisywania przez lekarzy określonych leków. Znane są przypadki prezentowania lekarzom gadżetów, ekskluzywnych dodatków, drogich wyjść do restauracji, czy nawet sponsorowania  im zagranicznych wycieczek pod pretekstem odbywania szkoleń w opcji all inclusive.

Z tego typu dodatków korzystają nie tylko szeregowi lekarze, ale także krajowi konsultanci medyczni, czy specjaliści, którzy decydują o wpisaniu danego leku na listę leków refundowanych. Dlatego od wielu miesięcy głośno było o potrzebie zmian.

Jawność i uczciwość?

iStock_000013606413XSmallNadchodzą zmiany. Od początku 2016 roku firmy farmaceutyczne będą zobligowane do publikowania informacji, ile płacą lekarzom. Pierwszy raport będzie dostępny opinii publicznej w czerwcu 2016 roku. Od tej daty każda zainteresowana osoba będzie mogła sprawdzić, ile lekarz zyskuje we współpracy z daną firmą i z jakimi firmami współpracuje. To pozwoli ocenić jego wiarygodność i zdecydować o kontynuowaniu u niego leczenia lub wybrania innego specjalisty.

Od 2015 roku EFPIA, czyli Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych zaczęła zbierać informacje, jakie wynagrodzenie otrzymują lekarze od firm farmaceutycznych.

Ile dostaje lekarz?

Jawność jest potrzebna i korzystna dla obu stron.

Pozwala uniknąć wszelkich pojawiających się w sprawie niejasności. Współpraca lekarzy i firm farmaceutycznych jest bowiem naturalna. Lekarz musi mieć leki, by leczyć, a firmom farmaceutycznym zależy na ocenie ich skuteczności przez lekarzy. Lekarze muszą się dokształcać i wyjeżdżać na konferencje, bo medycyna to prężnie rozwijająca się nauka. Nie ma jednak zgody na praktyki organizowania konferencji na tropikalnych wyspach, gdzie alkohol leje się strumieniami, a niestety o takich przypadkach nieraz informowały media na całym świecie. Jawność ma takie sytuacje zmarginalizować.

Pełna wiedza w zakresie wynagrodzeń, jakie lekarze dostają od firm farmaceutycznych, obowiązuje od lat w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe po opublikowaniu pierwszego zestawienia wydatki firm farmaceutycznych spadły w tym zakresie o 1/3.  Co tłumaczy się w ten sposób, że lekarze po oficjalnym przedstawieniu wszelkich danych nie byli już tak chętni korzystać z ofert międzynarodowych korporacji.

Jesteś producentem, dystrybutorem tego produktu? Możesz pobrać powyższą grafikę i fragment recenzji, umieszczając je wraz z odnośnikiem u siebie na stronie. W razie pytań prosimy o kontakt - kontakt@sosrodzice.pl.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jula Jula

    I bardzo dobrze, to mądry krok!

  2. Kasia Kasia

    Zgadzam się, jawność w tym temacie może przynieść więcej korzyści niż wszystkie inne pozorne próby uzdrowienia sytuacji. Jednak to kropla w morzu potrzeb. Żeby naprawdę było dobrze, lekarze powinni dostawać pieniądze nie za to, ze leczą ale za to, że nie muszą leczyć. Jeśli pacjent jest zdrowy to znaczy, że lekarz jest dobry