Wakacje to czas, który można spędzać aktywnie na świeżym powietrzu. Warto inspirować dziecko do samodzielnej zabawy w gronie kolegów ze szkoły czy z podwórka. Jakie zabawy będą ciekawe, a jednocześnie bezpieczne? Poznaj kilka zapomnianych rozrywek, które sprawiały dużo radości starszym pokoleniom. Być może część z nich zainspiruje również Twoje dziecko.
Zabawa ze skakanką – nie tylko dla dziewczynek
Klasyczna dziecięca zabawa nie wymaga wiele inwestycji. Wystarczy skakanka i kolorowa kreda, a maluchy mogą świetnie bawić się przez cały dzień. Domyślamy się, że z tej formy rozrywki korzystałeś również Ty lub Twoi znajomi, gdy byliście mali.
Gra podwórkowa nie wymaga konkretnej liczby uczestników. Każdy gracz ma za zadanie skakać po kolei na skakance od 1 do 10 różnymi stylami. Ich kolejność można ułożyć dowolnie np. pierwszy – skok na dwóch nogach, drugi – skok na lewej nodze, trzeci – skok na prawej nodze, czwarty – dwa razy skok na jednej i jeden na dwóch nogach i tak dalej. Po każdej zakończonej rundzie gracz przekazuje skakankę drugiej osobie, biorącej udział w zabawie.
Klasyczna wersja zabawy może być też wzbogacona o tzw. szczura. Na czym polega ten wariant? Jedna osoba trzyma skakankę w dłoni, a pozostali uczestnicy tworzą wokół niej koło. Osoba będąca w środku kręci się dookoła własnej osi ze skakanką, która musi krążyć tuż nad ziemią. Inni uczestnicy próbują przeskoczyć wirującą skakankę. Osoba, która ją nadepnie odpada z rundy zabawy.
Kombinacji zabawy ze skakanką jest naprawdę sporo. Dzięki temu, dziecko nie ma szansy zbyt szybko się znudzić, a rozrywka może być satysfakcjonująca przez cały dzień.
Wojna, piwko przeciwko – idealna dla każdego
Kolejna gra podwórkowa, do której często wraca się miło wspomnieniami. Aby ją rozpocząć wystarczy zaopatrzyć dziecko w kredę i patyk. To pierwsze przyda się, jeśli gra ma odbywać się na asfalcie lub brukowej powierzchni. Na ziemi należy narysować okrąg z nazwami państw i już można zaczynać.
Pierwszy gracz zaczyna zabawę mówiąc: „Wywołuję na przeciwko czerwone piwko, zielone piwko, czekolada, marmolada wypowiadam wojnę…”. W tym miejscu uczestnik wybiera nazwę miasta, z którym chce współzawodniczyć. Mówiąc miasto gracz rzuca patyk najdalej jak może. W tym czasie pozostali uczestnicy się rozbiegają. Gracz wywołuje osobę, która biegnie po patyk, a gdy go dotknie woła STOP.
Później gracz musi określić jak duża odległość dzieli go od osoby, która go wywołała. Tę mierzy się za pomocą kroków, parasolek lub stópek. Po wykonaniu obliczenia sprawdza się czy szacowana odległość była prawidłowa. Jeśli tak – gracz może zgarnąć część państwa, które padło na początku.
Podchody, czyli ulubiona gra terenowa naszych dziadków
Dobrze znana w harcerstwie i starszych pokoleniach zabawa w podchody to świetna rozrywka również dla nowoczesnych dzieci. Aby zacząć zabawę warto skompletować minimum dwie drużyny. Pierwsza ucieka i ukrywa się, zostawiając po sobie różnego rodzaju ślady – liściki, strzałki, oznaczenia na drzewach, podpowiedzi etc. Druga zaś ma za zadanie odnaleźć pierwszą, wykorzystując pozostawione przez uczestników wskazówki.
Wygraną będzie drużyna, która pierwsza dotrze na miejsce i wykona wszystkie zadania wyznaczone w ramach trasy. Podchody to idealna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Dodatkowo, podczas jej trwania można rozwijać takie umiejętności jak rozumienie symboli, odwaga, zapamiętywanie, orientacja w terenie czy działanie w zespole.
Gra w kolanko – zabawa z piłką
Prosta zabawa polegająca na wzajemnych rzucaniu do siebie piłki. Jeśli uczestnikowi nie uda się jej złapać, musi klęknąć na kolano. Jeśli skucha się powtórzy, musi uklęknąć na drugie. W przypadku trzeciego – opiera łokcie o podłoże. Zabawę można rzecz jasna modyfikować wedle własnego uznania. Gra w kolanko przynosi sporo śmiechu, szczególnie, jeśli w zabawie uczestniczy rodzic.
Oczywiście, ciekawe zabawy, o których mogło się zapomnieć jest znacznie więcej. Mowa tu między innymi o grze w gumę, kapsle, czy gąski, gąski do domu. Jeśli chcesz ciekawie zorganizować swojemu dziecko czas na zewnątrz, warto, byś powrócił w myślach do zabaw, które towarzyszyły Twojemu dzieciństwu.
Komentarze