Zapobieganie alergiom u dzieci

Alergia to problem coraz większej grupy dzieci i jednocześnie coraz większej liczby dorosłych. Skalę zjawiska podkreśla fakt, że alergia jest dzisiaj zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Najlepszym sposobem walki z objawami alergii jest próba zapobiegania im. Niestety ryzyka nie da się w pełni wyeliminować. Tym bardziej, że z każdym rokiem wzrasta ilość alergenów. Mimo to, można, a nawet trzeba próbować je zmniejszyć, kierując się określonymi zasadami.

Co wywołuje alergię?

Alergia u dzieci może być wywoływana przez pojedyncze czynniki. Często przyczyną wysypki czy trudności z oddychaniem może być uczulenie na lateks, skorupiaki, użądlenie pszczoły, orzeszki ziemne.

Zapobieganie alergiom u dzieci

Kombinacje alergenów najczęściej z kolei prowadzą do wystąpienia chorób o podłożu alergicznym. W tej grupie najpopularniejsze pozostają: katar sienny, wyprysk (egzema), astma. Co najmniej dwa czynniki wyzwalające prowadzą do powstania objawów alergii takich jak: kichanie, zatkany nos, świszczący oddech.

Trzeba pamiętać o tym, że często występuje wiele łagodnych alergenów, które nie wywołują żadnych objawów. Dopiero ich nawarstwienie i niejako przekroczenie pewnego poziomu powoduje wystąpienie objawów alergicznych. Często tym symptomem wywołującym zmiany jest stres. Problemem może być ponadto obecność w domu kota, kurzu, pleśni, futra, pierza.  Każdorazowo zmiany alergiczne mogą by zapoczątkowywane przez ten sam alergen lub za każdym razem inny.

Uwaga! Dzieci mogą być również uczulone na leki, zwłaszcza antybiotyki.

Alergia u dziecka a geny

Wielu z nas skłonność do alergii ma zapisaną w genach. Znając wrażliwość na pewne substancje oraz typ reakcji alergicznych u rodziców czy dziadków malucha, można przewidywać, z czym dziecko będzie miało problem i przed czym warto je chronić.

Jak zapobiegać alergii?

Najważniejsze pozostaje zapobieganie alergiom u dzieci obciążonych genetycznie, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia objawów uczulenia. Dobrze, gdy rodzice dołożą wszelkich starań, by unikać popularnych substancji wywołujących reakcje alergiczne przez pierwsze sześć miesięcy życia maluszka, kiedy wrażliwość niemowlaka jest największa.

Zapobieganie alergiom pokarmowym polega na odsunięciu w czasie u obciążonych genetycznie maluszków wprowadzania takich pokarmów, jak: jaja, zboże, truskawki, poziomki, maliny, orzeszki ziemne, mleko krowie. Lekarze sugerują, by uważać na te składniki przez pierwsze dziewięć miesięcy. Przypuszcza się, że ostrożność może skutkować nawet uniknięciem lub znacznym ograniczeniem objawów w wieku późniejszym (związanym z astmą czy egzemą).

Okazuje się bowiem, że u dziecka, które jest uczulone na jakąś substancję, ale nie ma z nią kontaktu, reakcje alergiczne w przyszłości mają szansę stać się delikatniejsze, a samo ich wywołanie trudniejsze.

Karmienie piersią i butelką

Najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka wystąpienia alergii u najmłodszych dzieci jest karmienie niemowlaka piersią. Mleko mamy doskonale wspomaga bowiem dojrzewanie układu pokarmowego, co pozwala zmniejszyć jego wrażliwość na alergeny.

Dzieci, które nie są karmione piersią a są obarczone ryzykiem wystąpienia alergii, powinny otrzymywać mleko o zmniejszonej alergenności.

Większość alergii pokarmowych na szczęście mija około trzeciego roku życia.

Pierwsze objawy alergii

Najczęściej w kontakcie z alergenem u najmłodszych dzieci pojawia się:

  • zaczerwieniona, łuszcząca się skóra na policzkach.
  • zaczerwienione uszy,
  • sucha skóra
  • zaczerwienione uda,
  • zmiany występujące w okolicy łokci i kolan.
  • niekiedy alergia objawia się w formie biegunki (także z krwią), wzdęć, wymiotów.

Obserwuje się też inne objawy, które są dużo trudne w zdiagnozowaniu pod kątem alergii:

  • katar
  • kichanie
  • infekcje (bez podwyższenia temperatury ciała)
  • zapalenie spojówek
  • problemy ze snem.

SOS: pojawiła się wysypka

Jeśli na skórze dziecka pojawiła się wysypka, należy działa:

  • Po pierwsze poleca się wyeliminować z diety nowo wprowadzone pokarmy
  • Gdy to nie pomoże, należy zmienić używany dotychczas kosmetyk (zwłaszcza do mycia) na hipoalergiczny. Podobnie zaleca się przyjrzenie używanemu proszkowi do prania czy płynowi do płukania.
  • Dobrze sprawdzić koce i ubrania pod kątem obecności w nich wełny i poduszki oraz kołdry pod kątem występowania w nich pierza.
  • Warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza.
  • Często wietrzmy kołdry i poduszki.
  • Regularnie sprzątajmy i wietrzmy mieszkanie.
  • Dobrze zrezygnować z dywanów, zasłon, ciężkich koców (jeśli dziecko jest narażone na kurz).
  • Jeśli dziecko uczulone jest na pleśń i zarodki grzybów, warto zrezygnować z nawilżaczy powietrza i klimatyzatorów. Niewskazane będą też tapety, dywany, a nawet kwiaty.
  • W okresie największego pylenia dzieci uczulonych na pyłki lepiej nie zabierać na długie wycieczki za miasto.

A Wy, jakie macie doświadczenia z alergią u dzieci? Napiszcie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. mama ja mama ja

    Dobry artykuł…alergie to dzisiaj plaga i choć my nie mamy problemu, corki niestety juz tak….

  2. jadzianedza jadzianedza

    Bardzo pomocne, zwłaszcza dla mnie, startrującej mamy :) na początku tej kariery :D

  3. Wioleta Wioleta

    Alergia to jedna z tych gorszych cech które rodzice ( dziadkowie) przekazują dzieciom. Problem alergii jest mi bardzo znany wszyscy mamy w domu na coś uczulenie. Jednak najgorzej znosi to mały, wystarczy pare kęsów zakazanej potrawy a już buzia cala wysypana, ucho naderwane, zmiany skórne pod kolanami i w dołach łokciowych, czasem na dłoniach a nawet całym ciele. Juz sama pielęgnacja skóry alergika stwarza problem bo trzeba dobrać odpowiedni kosmetyk a już gorzej bywa gdy pojawia się silna reakcja uczuleniowa.

  4. monika06 monika06

    karmilam piersia, do 1 roku nie podawalam mleka krowiego-maz alergik, ja niby nie-
    corka ma 22misiace, gdy miala 11 pojawila sie alergia na siano, mieszkamy na wsi i jest nam ciezko, 19 misiecy pojawila sie alergia na cytrusy, miod, ale najciezej znoszona jest na kakao.pierwsze zmiany pojawily sie pod okiem a pozniej ucho bylo jakby podciete….teraz mamy odpowiednie kremy,plyny i syrop w razie nasilenia objawow, najgorszy jest swiad, ktory uniemozliwial zasypianie, podczas kapieli histeria bo piecze ale jest dobrze, poki co czekaja nas sianokosy i wtedy sie okaze jak to bedzie…..pocieszam sie tym ze po 3roku zycia wiekszosc alergi ustepuje wiec i moze z corka tez tak bedzie;)

  5. Kozunia Kozunia

    Temat aktualny i to bardzo…najgorsze jest to, że alergie mogą pojawić się na każdym etapie życia. u mnie właśnie tak było, że wszystko się zaczęło po 25 urodzinach.

  6. anka anka

    u mojej córki alergia pojawiła sie juz w 3 tygodniu zycia. miała skazę białkowa. po przejściu na nutramigen skonczyły sie problemy z układem pokarmowym, skóra wróciła do normy po około 3 tygodniach. podawałam tez probiotyki, najdłużej latopic, przeznaczony dla dzieci ze skazą. alergia mineła córce po 2 urodzinach :)

  7. Anonim Anonim

    Ektoina posiada działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i nawilżające.
    Dzięki temu stosowana jest z sukcesem w łagodzeniu
    objawów, które towarzyszą alergii, takimi jak: kichanie,
    wodnisty katar, blokada nosa, zaczerwienie powiek.

    Ektoina stosowana na skórę w postaci kremu zmniejsza utratę wody, nawilża skórę, zmniejsza świąd i szorstkość skóry.
    Łagodzi objawy, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry.
    Ektoina wykazuje również działanie przeciwzapalne,
    co zostało potwierdzone badaniami in vitro i
    in vivo.
    Badania potwierdziły doskonały profil bezpieczeństwa stosowania ektoiny.
    Dlatego też produkty zawierające w swym składzie ektoinę (ectoAlerg I ectoSkin) mogą być stosowane również u
    najmłodszych dzieci.? Obszary, w których produkty zawierające ektoinę
    mają swoje zastosowanie to: oczy, nos, skóra i układ
    oddechowy (produkty zawierające ektoinę na innych rynkach dostępne są również w
    postaci kapsułek do inhalacji).

  8. MartaB MartaB

    Ja zaniepokoilam sie bardzo jak synek zaczal trzec oczka, byly cale czerwone, ma 21 miesiecy, bylam z nim u lekarza rodzinnego i u okulisty, ostatni stwierdil ze ma typową reakcję alergiczną, dal krople, fakt faktem-przeszlo bardzo szybko, jutro wybieram sie z Mlodym do alergologa, mam nadzieje ze powie mi cos wiecej…podejrzewam , ze to pylki takze ciezko mowic nawet o wyeliminowaniu alergenu, swoja droga ciekawa jestem co uslysze jutro w gabinecie….

  9. basia basia

    swietnie sie sprawdzaja kuracje probiotykami na laergie u malych dzieci, kilka moich kolezanek stosowalo latopic u swoich pociech i polecaja go goraco! bo alergia po kilku miesiacach stosowania minela! trzeba tylko troche cierpliwosci:) wiecje o produkcje warto przeczytac (link usunięty – kontakt redakcja)