Chociaż zabieg in vitro jest już wykonywany w Polsce od dosyć długiego czasu – w dalszym ciągu nie wszyscy wiemy, na czym to polega. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jeżeli nam udało się począć dziecko w sposób naturalny to nie mieliśmy nigdy potrzeby brania pod uwagę in vitro – co jednak nie oznacza, że nie możemy znać przynajmniej podstawowych informacji. Nigdy nie wiemy przecież, czy z in vitro nie będzie korzystała nasza przyjaciółka, siostra lub córka.
Coraz więcej par się na to decyduje, ponieważ dużo później też podejmują oni próby poczęcia dziecka – kobiety są starsze i trudniej jest im zajść w ciążę. Obie strony w związku też niestety często nieprawidłowo się odżywiają czy stosują używki – zmiana nawyków na krótko przed tym, jak zaczynamy współżyć bez zabezpieczenia to niestety za mało, aby uniknąć konsekwencji. Jeżeli nie udaje nam się zajść w ciążę pomimo, iż staramy się od wielu miesięcy – wtedy warto wybrać się do lekarza, który być może zaproponuje nam właśnie zabieg in vitro.
Kto może skorzystać z in vitro?
Na początek konieczne będzie oczywiście wykonanie dużej ilości szczegółowych badań – będziemy musieli też odpowiedzieć na wiele pytań. Na tym etapie badana będzie nie tylko kobieta, ale także mężczyzna – problem może przecież leżeć także po tej stronie. To właśnie w tym momencie możemy dowiedzieć się na przykład, iż problemem jest niedrożność jajowodów, endometrioza czy niska jakość nasienia. Bez względu na przyczynę – diagnozą lekarza będzie tutaj najpewniej niepłodność.
W takiej sytuacji trudno jest nam myśleć pozytywnie, bo dociera do nas, iż możemy nigdy nie mieć swojego wymarzonego dziecka – ale warto jednak odłożyć na moment negatywne myśli i zainteresować się tym, co oferuje nam in vitro. Lekarz na pewno o tym wspomni, bo w Polsce obecnie żyje mnóstwo dzieci, które zostały poczęte w warunkach laboratoryjnych. Jest to na pewno szansa, którą warto przynajmniej rozważyć. Przygotujmy się tylko na to, że taki proces długo trwa – diagnostyka jest skomplikowana, a lekarze muszą mieć 100% pewność, iż nie ma żadnej innej możliwości na zajście w ciążę. Nie każda para jest przygotowana na stres oraz koszty, jakie niesie ze sobą zabieg in vitro.
Przebieg in vitro
Po tym, jak przeprowadzone zostaną już wszelkie testy i badania, a lekarz zgodzi się na przeprowadzenie zabiegu in vitro – możliwe jest rozpoczęcie stymulacji hormonalnej. W ten sposób lekarze mają nadzieję zwiększyć ilość komórek jajowych, które potem zostaną pobrane do zapłodnienia pozaustrojowego. Kobieta przez cały ten czas jest pod kontrolą specjalistów – musi chodzić na badania, dbać o siebie i stosować się do wszelkich zaleceń. Konieczne są chociażby częste zastrzyki, które można sobie robić samodzielnie, we własnym domu. Nie powinno się ignorować żadnych wskazówek, bo od tego będzie zależało powodzenie in vitro. Kobiety i mężczyźni zwykle jednak bardzo mocno się w to angażują, bo zdają sobie sprawę z tego, iż może być to ich jedyna szansa na założenie rodziny.
Kolejnym krokiem będzie umówienie wizyty, w trakcie której lekarz przystąpi do pobrania komórek jajowych – zabieg nie trwa długo i nie jest bolesny. Odbywa się on w znieczuleniu ogólnym, a kobieta musi tylko pamiętać o tym, aby stawić się w gabinecie na czczo. W tym samym czasie partner kobiety musi oddać nasienie. Wtedy dopiero w laboratorium przeprowadzane jest zapłodnienie pozaustrojowe, a po 2-5 dniach można zarodki wprowadzić do macicy – lekarz oceni wcześniej, czy zostały one zapłodnione w sposób prawidłowy i wszystko się udało.
Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wyniki to najczęściej taki test wykonywany jest po dwóch tygodniach od zapłodnienia kobiety – wtedy można faktycznie uzyskać wiarygodny wynik przy pomocy badania z krwi. Jeżeli otrzymamy negatywny rezultat testu to zabieg in vitro możemy oczywiście powtórzyć. Wszystko będzie tutaj zależało od nas – od naszego przygotowania pod względem psychicznym i finansowym. W Katowicach w klinice Zięba Clinic pracują specjaliści, którzy na pewno pomogą.
Komentarze