Ile zapłacić niani? Od czego uzależnione jest wynagrodzenie opiekunki

Opieka nad dzieckiem to bardzo pracochłonne i odpowiedzialne zadanie, z czego doskonale zdaje sobie sprawę każdy rodzic. Nie każda mama i tato mają jednak możliwość, by samodzielnie opiekować się swoim dzieckiem lub powierzyć je dziadkom lub rodzinie. W takiej sytuacji mamy do wyboru albo oddać nasze dziecko do żłobka lub przedszkola, albo zatrudnić do opieki nad nim nianię. Niania to dobry wybór, jeśli zależy nam na tym, by nasze dziecko miało zapewnione maksimum uwagi i troski, a także by opieka spełniała wszystkie nasze oczekiwania.
Zatrudniając nianię, musimy się jednak liczyć z dość znacznym wydatkiem. Jakim? Sprawdźmy, ile średnio kosztuje w Polsce zatrudnienie niani na stałe i na godziny.

Niania – dlaczego warto ją zatrudnić?

Niania to osoba, na której wybór największy wpływ mają rodzice. To od nich zależy bowiem, kogo zatrudnią nad opieki nad swoim dzieckiem. Niektórzy rodzice wolą młode i wykształcone kobiety, które mają doświadczenie w tej pracy, inni z kolei stawiają na ciepłe, starsze panie, których atutem, mimo braku specjalistycznego wykształcenia, jest to, że wychowały już gromadkę swoich dzieci. W przypadku niani możemy więc sami zdecydować, jakie cechy charakteru, doświadczenie i predyspozycje mają dla nas największe znaczenie i na tej podstawie wybrać opiekunkę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Niania, mając pod opieką tylko jedno dziecko, może się nim zająć zdecydowanie lepiej niż panie w żłobku lub przedszkolanki, które muszą jednocześnie opiekować się kilkunastoma maluchami. Mamy więc pewność, że nasze dziecko będzie otoczone najlepszą troską i opieką. Zatrudnienie niani jest także bardzo elastyczne, to my decydujemy bowiem, jak często będziemy korzystali z jej usług, możemy dowolnie negocjować warunki współpracy oraz ustalać dogodne dla nas godziny pracy opiekunki. W przypadku sytuacji awaryjnych możemy także w każdej chwili zadzwonić do niani i poprosić ją o przejęcie opieki nad dzieckiem.

Nie zapominajmy także o tym, że właściwie wybrana niania to osoba, która może stać się bardzo bliska dla naszego dziecka, zwłaszcza ta zatrudniona na stałe. Dzięki temu nasze dziecko będzie miało większe poczucie bezpieczeństwa i chętnie będzie zostawało pod opieką swojej niani.

ile zapłacić niani

Ile zapłacić niani?

Zatrudnienie niani wiąże się z wieloma korzyściami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców świadomie wybiera tę właśnie formę opieki nad swoim dzieckiem. Niestety jednak, zatrudnienie niani nie jest tanie i nie każdy z nas może sobie pozwolić na taką formę opieki.

Należy mieć bowiem świadomość, że opieka nad dzieckiem to praca taka, jak każda inna. Niania, zarówno ta zatrudniona na stałe, jak i odwiedzająca nasz dom na 2-3 godziny tygodniowo, powinna bowiem otrzymywać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Godziwe, czyi takie, które pozwoli jej się utrzymać, opłacić rachunki, a często także utrzymać rodzinę. Wynagrodzenie niani powinno także uwzględniać jej dyspozycyjność, koszt dojazdów do naszego domu, czas poświęcony na opiekę nad dzieckiem oraz dodatkowe czynności wykonywane w czasie pracy. Ile kosztuje niania?

Ile zapłacić niani zatrudnionej na stałe?

Koszt zatrudnienia niani waha się w zależności od wielkości miasta, w którym mieszkamy. Najwięcej zapłacimy niani, która pracuje w dużych miastach, gdzie generalnie wynagrodzenia są nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

I tak zatrudniając nianię np. w Warszawie lub w Krakowie na pełen etat (8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku), zapłacimy za jej usługi średnio od 1500 do 2500 zł „na rękę”. W mniejszych miejscowościach wypłata niani może być o 100-200 zł niższa.

Wysokość honorarium niani zależy jednak nie tylko od wielkości miasta oraz czasu pracy niani. Jeśli bowiem zależy nam na tym, aby opiekunka w czasie zajmowania się dzieckiem zadbała także o porządek w domu, przygotowała obiad dla nas i dziecka oraz wykonała inne, domowe czynności, musimy także liczyć się koniecznością zapłacenia wyższej kwoty za jej usługi. Koszt zatrudnienia niani będzie wyższy również w sytuacji, kiedy pod jej opieką znajdzie się więcej niż jedno dziecko.

Dlatego, zanim zaczniemy planować swój powrót do pracy i rozpoczniemy poszukiwania niani, określmy dokładnie swój budżet i sprawdźmy czy kwota, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na opłacenie niani, mieści się w średnich cenach jej usług. Pamiętajmy bowiem, że praca niani, wbrew pozorom, nie jest lekka, a im bardziej doświadczona i wykształcona osoba, tym wyższe będą jej oczekiwania finansowe.

Ile zapłacić niani za godzinę?

Jeśli nie mamy możliwości finansowych, które pozwalają nam na zatrudnienie niani na stałe, warto rozważyć jej wynajęcie na godziny. Na stałe dzieckiem może się bowiem zająć bliska nam osoba, a w sytuacji, kiedy nie mamy nikogo do opieki nad nim, możemy skorzystać z usług niani.

Ile bierze niania za godzinę?

Stawki godzinowe niani, podobnie, jak w przypadku stałej pensji, wahają się w zależności od wielkości miasta, zakresu obowiązków, wieku dziecka oraz doświadczenia i oczekiwań finansowych samej opiekunki.

Średnio zapłacimy jednak niani od 10 do 20 zł za godzinę pracy.

Decydując się na zatrudnienie niani, pamiętajmy, że znalezienie odpowiedniej opiekunki, którą pokocha nasze dziecko, to prawdziwy skarb. Niania nie jest bowiem zwykłym pracownikiem, którego możemy w każdej chwili zastąpić. To osoba, której powierzamy bardzo odpowiedzialne zadanie – opiekę nad najważniejszą dla nas osobą, naszym dzieckiem. Warto więc zdecydować się na jej zatrudnienie tylko w sytuacji, kiedy naprawdę jesteśmy w stanie godziwie zapłacić za jej usługi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.