Zaparcia u noworodka – kiedy się zdarzają i jak sobie z nimi radzić

Zaparcia u noworodka zdarzają się niezmiernie rzadko. A to dlatego, że większość dzieci w pierwszym miesiącu życia karmionych jest mlekiem mamy. Problem może wystąpić u noworodków otrzymujących mleko modyfikowane. Jak sobie z nim radzić i jak rozpoznać, że dziecko cierpi na zaparcia?

Zaparcia u noworodka

Zaparcia u noworodka – po czym poznać?

Zaparcia u noworodka stwierdza się w sytuacji, gdy dziecko wypróżnia się co 2-3 dni. Jednak uwaga. Samo rzadkie wypróżnianie nie wystarczy. Muszą towarzyszyć mu inne objawy. Ból, rozdrażnienie, brak apetytu lub nieprzybieranie na wadze.

Kiedy nie ma mowy o zaparciach?

W przypadku noworodków wzorzec wypróżniania może wyglądać rozmaicie.

Dziecko może robić kupkę płynnej konsystencji po każdym karmieniu (i nie oznacza to, że noworodek ma biegunkę). Normą jest również wypróżnianie się raz na 3 dni. Dopóki maluchowi nie towarzyszą żadne niepokojące objawy i dziecko przybiera na wadze, można mówić o fizjologii.

Podobnie normą jest zmiana wyglądu stolców podczas przejściu z karmienia piersią na mleko modyfikowane. Noworodki, które przestają być karmione mlekiem mamy i otrzymują mleko modyfikowane miewają też bardziej uformowane stolce. Często zmienia się w tym momencie również wzorzec wypróżnień. Noworodek robi kupki rzadziej, co jednak nie oznacza, że ma zaparcia.

Co robić, gdy wystąpią zaparcia u noworodka?

U niemowląt karmionych piersią ryzyko wystąpienia zaparć jest minimalne.

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym  sposób na zaparcia jest zazwyczaj prosty. Trzeba rozważyć zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Warto porozmawiać z pediatrą, czy dziecko otrzymuje wystarczająca ilość mleka. Jeśli tak, wskazane jest podawanie wody między posiłkami. Należy także sprawdzić, czy mieszanka jest odpowiednio przygotowywana, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Użycie zbyt małej ilości wody może być przyczyną zaparć.

Być może konieczna będzie zmiana mleka – jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem.

Czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje podanie leku.

Bardzo istotne jest, by nie prowokować wypróżnień u dziecka, na przykład wkładając termometr do odbytu. To może znacznie pogorszyć sytuację, prowadząc do wyrobienia złego nawyku defekacji.

Zaparcia u noworodka mogą być naprawdę bolesne i prowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego nie należy ich ignorować i możliwie szybko skonsultować się z dobrym lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*